Yurt Dışından Ekran Kartı Almak Sağlıklı mıdır?

Sunrise1

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Selamlar. Ben 1-2 aya PC toplamayı düşünüyordum. Ama ekran kartlarının fiyatları uçmuş durumda. Yurt dışında tanıdıklarım var, ekran kartı getirebilirim. Sizce yurt dışından getirtsem sağlıklı olur mu? Garanti durumu nasıl olur? Hiç böyle bir deneyim yaşadınız mı? Düşünceleriniz neler?

Nereden aldığınıza bağlı. Aliexpress'ten alıyorsanız önermem. Amazon gibi bir siteden alıyorsanız öneririm tabii ki.
Tanıdığınız kişi size kargolayacaksa bir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.

Global garanti sağlayan EVGA gibi markaları tercih edersen garanti konusunda bir sıkıntı yaşamazsın diye düşünüyorum. Onun dışında Global garanti sağlamayan markalardan birini tercih edersen garanti için aldığın ülkeye göndermen gerekebilir.

Selamlar. Ben 1-2 aya PC toplamayı düşünüyordum. Ama ekran kartlarının fiyatları uçmuş durumda. Yurt dışında tanıdıklarım var, ekran kartı getirebilirim. Sizce yurt dışından getirtsem sağlıklı olur mu? Garanti durumu nasıl olur? Hiç böyle bir deneyim yaşadınız mı? Düşünceleriniz neler?
Sağlıklı olur. Sıkıntı olmaz ama fazla indirim olmaz. Global garantili marka alırsan mis gibi olur. Gümrük vergisi ödeyeceksin ayrıca.

Yurt dışında da kart bulunmuyor anlamıyorum yani bulduğun kartların fiyatları da ateş pahası 3060 Ti 900 Euro mesela. Buralar güllük gülistanlık değil yani.

"Sağlıklı" derken, ne manada bir sağlık arayışındasınız?

Korona'yı mı kastediyorsunuz? Hiçbir şey olmaz.

Garanti açısından bir sağlık düşünüyorsanız firmalara mail atarak global garanti hizmeti sunup sunmadığını öğrenebilirsiniz.

Gümrükte takılır mı vergisi ne olur konusunda lojistik bir sağlık ise merak ettiğiniz, evet gümrük bedeli ödeyeceksiniz. Vergisini de ödeyeceksiniz. Şu anda sanırım 2019 ocak ayında gelen yasa ile yurtdışından alınan elektroniklerin tamamı abes vergilendirme ile Türkiye'den satın aldığınızla aynı meblağ'a denk getirilmiş durumda. Finansal açıdan bir sağlık söz konusu değil.

Yurtdışından size getirecek olan tanıdığınız da kendi eurosu veya dolarıyla alacak. Parasını siz gönderecekseniz şu anda $300'lık kart için 2400tl vermiş olacaksınız. Kullanma amacı ile elinde faturasıyla gümrüğe gelirse o zaman vergi almayan ülkeler var UK gibi. Yanında getirirse vergi ödememe olasılığı var, kargolarsa vergi eklenir.

Eğer o kendisi alacaksa zaten $300 lık kart türkiye'de 2400tl ye bulunabiliyor. Stok problemi yüzünden yurtdışı fiyatları da tavan durumda. Ama dediğim gibi tavan olmadığı zamanda da kur farkı ile denk gidiyor.

Ha zaten hediye alacaksa oradan alıp getirmekle uğraşmasın parayı size göndersin siz buradan alın...

"Sağlıklı" olmasına olur fakat yurt dışında bulunabilen kartlar şu an GT 710 GT 1030 ve civarı ben Almanya'da yaşıyorum şu an burada dünyanın her yerinde olduğu gibi ekran kartı almak "sağlıklı" değil.

Arkadaşlar yurt dışı ekran kartı alınır mı? GTX 1660 Ti alınır mı? Güzel mi mesela GTX 1660 Ti yurt dışından alınır mı? Bir kasma donma birşey olur mu?

Geri
Yukarı