Yurt dışından gelen telefonlar

HooknFlay

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Çeşitli alışveriş sitelerinde bazı telefoncuların yurt dışı üzerinden Xiaomi, POCO, OnePlus tarzı telefonlar getirdiğini ve kayıt işlemlerini üstlendiğini söyledikleri ilanlarla karşılaştım. Bu yurt dışından gelen telefonların normal piyasadakine nazaran daha ucuz olması elbette cezbedici fakat bu ürünlerde nasıl problemler bizi bekliyor olabilir? Kullanan veya bizzat bu işi yapan arkadaşlarımız varsa yardımcı olmalarını istiyorum. Replika veya 2. kalite materyal kullanılmış olabilir mi, bataryalarında vs. sıkıntı var mıdır ve tabii ki IMEI mevzusunu nasıl çözüyorlar.

Kendileri IMEI atıyor çoğunlukla pasaport kaydı çok pahalı böyle bir ücreti hem ödemezler hem de o kadar pasaport bulamazlar.
Telefonlar orjinal olduktan sonra Türkiye'de garantisi olamaması harici sorun olmaz. Bazı çin markalarında çin romu yüklü telefonlar olabiliyor sadece tabii ki çözümü var ama en baştan global versiyon cihaz almaya dikkat etmek lazım.

Kendileri IMEI atıyor çoğunlukla pasaport kaydı çok pahalı böyle bir ücreti hem ödemezler hem de o kadar pasaport bulamazlar.
Telefonlar orijinal olduktan sonra Türkiye'de garantisi olamaması harici sorun olmaz. Bazı Çin markalarında Çin ROM'u yüklü telefonlar olabiliyor sadece tabii ki çözümü var ama en baştan global versiyon cihaz almaya dikkat etmek lazım.

Peki telefoncuya gittik diyelim, global versiyon olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

Son düzenleyen: Moderatör:
IMEI mevzusu eski bir telefonun IMEI'sini kaydederek çözülüyor. IMEI bir nevi şifre gibi, telefona eski bir telefonun şifresini girince açılıyor. Ancak eski telefon bu durumda kullanılamaz oluyor. Yani her IMEI bir telefona ait. Değişen parça vs. olacağını sanmıyorum. Telefon yine aynı telefon olur aldığın yer dolandırıcı değilse. Sıkıntı ise garanti gibi bir imkânın olmaz ki bizim ülkede telefon bozulursa garantiye gitmez telefoncuya gider.

IMEI mevzusu eski bir telefonun IMEI'sini kaydederek çözülüyor. IMEI bir nevi şifre gibi, telefona eski bir telefonun şifresini girince açılıyor. Ancak eski telefon bu durumda kullanılamaz oluyor. Yani her IMEI bir telefona ait. Değişen parça vs. olacağını sanmıyorum. Telefon yine aynı telefon olur aldığın yer dolandırıcı değilse. Sıkıntı ise garanti gibi bir imkânın olmaz ki bizim ülkede telefon bozulursa garantiye gitmez telefoncuya gider.
Evet bu telefoncu/garanti muhabbetinde haklısınız. Yine bir sorgulamak gerekiyor bugün pat diye çıkartıp 2000-3000tl vermek kolay değil ne yazık ki.

@qGhosT ve @TENSES destekleriniz için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı