Yurt dışından gelirken getirilen ürüne el koyulur mu?

Peaky Blinders

Hectopat
Makaleler
5
Yer
Ordu/Altınordu
Merhaba arkadaşlar, babam Japonya'dan gelecek ve gelirken 2 büyük 4 normal teknolojik alet getirecek, PC ekipmanı gelirken sıkıntı çıkar mı? Ticarete girer mi? Yurt dışında alıp Türkiye de satma gibi vb.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kendi malın olan bir şeye el koymazlar öyle olsa üstündeki kıyafetinde vergisini ödemesi gerekirdi ama 1kutu telefon getirip de beniz diyemez. 2-3 parçadan bir şey olmaz.
Tamamen gümrük memurlarının insafına kalmış.
Ticarı bir şekilde getirdiğini düşünürse el koyabilir.

Merhaba arkadaşlar, babam Japonya'dan gelecek ve gelirken 2 büyük 4 normal teknolojik alet getirecek, PC ekipmanı gelirken sıkıntı çıkar mı? Ticarete girer mi? Yurt dışında alıp Türkiye de satma gibi vb.
Onlara özel vergi tespiti yapılıyor diye biliyorum uçaktan inince. Eğer o parçaları şahıs görevliye bildirmezse, yani görevli kendisi bulursa el koyuluyor diye biliyorum. Yine de biraz araştırın derim, emin değilim.

Onlara özel vergi tespiti yapılıyor diye biliyorum uçaktan inince. Eğer o parçaları şahıs görevliye bildirmezse, yani görevli kendisi bulursa el koyuluyor diye biliyorum. Yine de biraz araştırın derim, emin değilim.

Biraz daha detaylı anlatır mısınız?

Tamamen gümrük memurunun insiyatifine kalmış.

Ürünün jelatinini falan soysak kutuyu açsak olur mu?

İstersen ürünü perte çıkar gene de el koyabilir.

Anladım, gümrükte biriyle anlaşsam kendi valizine koyup tekrar bana verse olur mu?

Kendi malın olan bir şeye el koymazlar öyle olsa üstündeki kıyafetinde vergisini ödemesi gerekirdi ama 1kutu telefon getirip de beniz diyemez. 2-3 parçadan bir şey olmaz.

İstersen ürünü perte çıkar gene de el koyabilir.

Yurt dışı alışveriş limiti yurt dışından yapacağınız alışverişlerde, yeni düzenlemelerle birlikte bazı sınırlamalar getirilmiştir. Bireysel olarak (gerçek kişi adına) ayda en fazla 5 ürün getirebilirsiniz. ¹ şirketler için de aynı durum söz konusudur. Yurt dışından ürün numunesini (satışı yapılmayacak ürün örneği) talep etmesi durumunda, gerekli belgeler ilgili gümrük müdürlüğü'ne bildirilmelidir.

Gümrük müdürlüğüne nasıl bildireceğim? Bir de babam Japonya-dubai dubai-İstanbul gelecek, yani oraların gümrük memurluğuna bildirmek gerek mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı