Yurt dışından şahsi eşya kargolama

mryasin

Centipat
Virüs salgını sebebiyle uçak iptalini atlattıktan sonra moskova aktarmalı bi uçuş ile türkiyeye gelebildim yalnız yanıma almak istediğim VR Headset vardı geride kaldı bunu akrabam bana kargo ile gönderirse ticaret bakanlığının sitesine göre gümrük vergisi uygulanmadan alabiliyorum yalnız ne gibi bi işlem yapmam lazım yazmıyor her hangi bir kuruma başvuru yapıp burdan belge mi alıcam?
Gönderen kişininde benim mi olmam gerekiyor sonuçta artık türkiyedeyim başkası gönderse olmaz mı?
Vergi uygulanmaz yazmış ama 1-21 Euro arası TRT Bandrolüne de dahil olabilir diye bir yazıda okumuştum(Elektronik eşya olmasından dolayı). Yardımcı olabilecek olan varsa çok sevinirim.

Gönderen kişinin uluslararası bir kargo firması ile yollaması garanti bir yöntem olur. UPS veya DHL gibi mesela. Yalnız gümrükte çok uzun süre bekler. Malum kontroller çok sıkı artık. Bildiğim kadarıyla bir bandrol veya vergi ödemesine gerek yok. Çünkü senin malın sonuçta. Ticari olarak giriş yapmayacak. Ben Polonya'dan arkadaşıma VR seti yolladım mesela hiçbir şey ile uğraşmadım. Sadece ücreti yüksek çıkıyor o kadar.

Gönderen kişinin uluslararası bir kargo firması ile yollaması garanti bir yöntem olur. UPS veya DHL gibi mesela. Yalnız gümrükte çok uzun süre bekler. Malum kontroller çok sıkı artık. Bildiğim kadarıyla bir bandrol veya vergi ödemesine gerek yok. Çünkü senin malın sonuçta. Ticari olarak giriş yapmayacak. Ben Polonya'dan arkadaşıma VR seti yolladım mesela hiçbir şey ile uğraşmadım. Sadece ücreti yüksek çıkıyor o kadar.

her hangi bir kağıt doldurma vs ile uğraştın mı? sitede "Kişisel eşyanın gümrük beyanı dahil tüm gümrük işlemlerine ilişkin faaliyetlerinin takip edilip sonuçlandırılmasında..." yazıyor ama başka bilgi vermemiş şuan kendimi karantinaya almış durumdayım ve belge işlemleri varsa zor gibi

@mryasin o işlemleri gönderen kişi yapıyor zaten. Sen alıcı olarak bir şey yapmıyorsun. Ben bir evrak doldurdum İngilizce olarak. Ürünün içeriği, sahibi, adresi, telefonu ve ticari gönderi olmadığına dair bir yazıydı sanırım. Yanlış hatırlamıyorsam UPS ile göndermiştim. Direkt kapısına kadar gitti kargo.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı