Yurt dışından ürün alırken vergiyi nereye ödüyoruz?

A00110001

Centipat
Merhaba.
Çinli bir şirketten bir devrede kullanılmak üzere özel bir çip içeren bir devre kartı satın alacağım ve ödemeyi de kripto para kullanarak yapmayı düşünüyorum. Kredi kartı'nın uğraştıracağını düşünüyorum.
Bu şirket AliExpress'de falan faaliyet göstermiyor. Direkt olarak iletişime geçtim ve bu kartı satın almayı istediğimi söyledim. Ödemeyi yapınca adıma kargolanacak.
Ben şimdi vergi ödeyecek miyim? Eğer ödeyeceksem nereye ödeyeceğim?
Türkiye'ye gemiden gelirse limana gidip kutumu mu isteyeceğim yoksa onlar mı getirecek?
Bir de kargo içini nasıl kontrol ediyorlar? Delici aletle falan mı delip bakıyorlar? Devre kartı çok ince bir PCB'den yapılma. Herhalde delerlerse ve karta değerse çizilir ve çalışmazsa tüm param boşa gider.
Yurt dışından internet üzerinden alışveriş yapan dostlarımın bilgilerini bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ürün gümrüğe geldiğinde sizden çıkan vergiyi ödemenizi isterler. Tabii ki bunun için satıcıya T.C. kimlik numaranızı, bir iletişim numarası ve ad-soy ad vermeniz gerek. Eğer gümrük memurları bakarlarsa direkt bandı kesip kutunun içini açıyorlar. Pek dikkatli oldukları söylenemez. Eğer satıcı kutunun üzerine hassas eşya yazarsa belki bir tık dikkatli olabilirler.

Ürün gümrüğe geldiğinde sizden çıkan vergiyi ödemenizi isterler. Tabii ki bunun için satıcıya T.C. kimlik numaranızı, bir iletişim numarası ve ad-soy ad vermeniz gerek. Eğer gümrük memurları bakarlarsa direkt bandı kesip kutunun içini açıyorlar. Pek dikkatli oldukları söylenemez. Eğer kutunun üzerine hassas eşya yazarsa satıcı belki bir tık dikkatli olabilirler.
Yanıt için çok teşekkür ediyorum ama ben bu Çinli şirkete TC kimlik numaramı vermek istemiyorum. Zaten istemediler de. Ben şimdi kargo gelirse kendim gerekirse gümrüğe gidip alma şansım olmaz mı?

Yanıt için çok teşekkür ediyorum ama ben bu Çinli şirkete TC kimlik numaramı vermek istemiyorum. Zaten istemediler de. Ben şimdi kargo gelirse kendim gerekirse gümrüğe gidip alma şansım olmaz mı?
Eğer İstanbul'da veya bir liman kentinde yaşıyorsanız ve size en yakın limana giderse gümrüğe T.C. kimliğinizi verip alabilirsiniz. Ama örneğin siz İstanbul'da yaşıyorsanız ve Hatay'a gelirse o zaman bir günlük bir yolculuk yapmanız gerekir. Gümrükten kargo ile ürün sokmak için T.C. zorunlu diye biliyorum. Eğer suç teşkil eden bir şey olursa muhatap bulabilmek için.

Eğer İstanbul'da veya bir liman kentinde yaşıyorsanız ve size en yakın limana giderse gümrüğe T.C. kimliğinizi verip alabilirsiniz. Ama örneğin siz İstanbul'da yaşıyorsanız ve Hatay'a gelirse o zaman bir günlük bir yolculuk yapmanız gerekir. Gümrükten kargo ile ürün sokmak için T.C. zorunlu diye biliyorum. Eğer suç teşkil eden bir şey olursa muhatap bulabilmek için.
İzmir'deyim. İzmir Limanı var. Umarım buraya gelir ya. Yoksa çok sıkıntı olabilir.
Peki son bir sorum olacak. Ufak bir şey kafama takıldı.
Şimdi ürün Türkiye'ye geldikten sonra adresime PTT ile geldiğinde (kapıda vergi ödendiğini öğrendim) vergi öderken zaten büyük ihtimal kimliğimi vermiş olurum. Şimdi ürün Türkiye'ye girdikten sonra PTT dağıtımını mı yapmaz? Doğru mu anladım.

İzmir'deyim. İzmir Limanı var. Umarım buraya gelir ya. Yoksa çok sıkıntı olabilir.
Peki son bir sorum olacak. Ufak bir şey kafama takıldı.
Şimdi ürün Türkiye'ye geldikten sonra adresime PTT ile geldiğinde (kapıda vergi ödendiğini öğrendim) vergi öderken zaten büyük ihtimal kimliğimi vermiş olurum. Şimdi ürün Türkiye'ye girdikten sonra PTT dağıtımını mı yapmaz? Doğru mu anladım.
Eğer T.C. numaranız olmazsa büyük ihtimalle gümrükten geçmeyeceğinden dağıtımını yapmazlar, evet.

Yeni konular

Geri
Yukarı