Yurt ücretini yasal olarak geri alabilir miyim?

Melih2626

Hectopat
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Üniversitelerin pandemiden dolayı açılmayacağı bilinmediği için geçen senede kalmış olduğum yurt ile tekrardan anlaştım. Parayı peşin vereyim dediğimde indirimde yaptı daha uyguna geldi. Üniversitelerin açılmasına 3 hafta kala anlaştık adamla. Babam parayı peşin olarak gönderdi. İlerleyen tarihlerde yurda gittiğim zamanda sözleşme yapacaktık. Parayı erken göndermemin sebebi yurtta yeterli sayıda yer kalmamış olması ve rezervasyon gibi bir ekstra ücret talep etmesinden dolayı yolladık. Ancak ilk dönem malumunuz kapandı bundan dolayı eylül ve şubat arası boşuna para ödemiş olacağız. Yurt sahibiyle konuştum parayı iade edeceğini söyledi anca işlerin şu anda durgun olduğunu ilerleyen zamanlarda verebileceğini söyledi. En son konuştuğumuzda da ekim sonu yolarım hesabına demişti daha henüz yollamadı. Ben paranın üstüne yatacağını düşünmüyorum öyle bir insanda değil ancak diyelim ki ihtimal dahilinde konuşuyorum parayı vermedi veya eksik verdi. Bu durumda WhatsApp yazışmaları ve telefon kayıtları mahkemede delil olarak sunulabilir mi? Kanunen o parayı geri alma hakkım var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Alırsın diye düşünüyorum ama bir avukata danışman daha mantıklı olur. Resmi olmayan yazışmaların kanuni statülerini en iyi onlar bilir.

Ortada bir sözleşme olmadığı için çok ümitli değilim lakin parayı gönderdiğiniz dekontun çıktısını da almayı ihmal etmeyin. İnşallah sizin için olumlu sonuçlanır.

Eğer sözleşme imzalanmadı ise herhangi bir hak talep edemezsiniz.

Üstteki hocamın dediği gibi ortada bir sözleşme olmadığı için pek ümitlenmeyin.

Alırsın diye düşünüyorum ama bir avukata danışman daha mantıklı olur. Resmi olmayan yazışmaların kanuni statülerini en iyi onlar bilir.

Sözleşme varsa eğer sözleşmenin gerektirdiği hizmeti alamadığın için haklı konumda olursunuz. Sözleşmeniz yoksa eğer çok uğraşırsınız.

Anladım arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim. Dilerim iş o duruma gelmezde çözülür. 🙁

Geri
Yukarı