Yurtdışında Üniversite Okumak

mkeshnoda

Kilopat
Arkadaşım TOEFL sınavına girmeden Avusturya'da üniversite okuyabileceğimizi söyledi.
Tek yapmamız gereken Türkiye'de 4 yıllık bir üniversite kazanmakmış. İnternetten biraz baktım Avusturya'nın maliyeti Amerika İngiltere'ye göre daha uygun ayrıca.
Hep yurtdışına gitmek istiyordum aradığım fırsat bu olabilir :D
Sizin bilginiz var mı bana yardımcı olabilir misiniz?
Teknik lisede okuyorum okulumun verdiği ders düzeyi de bende pek yeterli değilim burada okursam %50 burs ile Yeditepe'de Bilgisayar Mühendisliği okuyacağım muhtemelen.
Onun yerine yurtdışını gezip görmek İngilizcemi geliştirmek istiyorum.
Yorumlarınızı bekliyorum.

Avusturya'nın resmi dili Almanca'dır. Bu bağlamda dilin yoksa sorun yaşayabilirsin. Ayrıca masraf az geliyor olabilir ama gitmek için bile şimdiden bi 2000 € hazırla derim. Bankaya teminat, vize, uçak bileti vs epey bir şey var.

Ha şöyle de bişey var, 4 yıllık yeditepede okurken Erasmus ile de gidebilirsin.

TOEFL sınavına girmeden Avustruya'da üniversite... Avusturya'da (Viyana) okuyan arkadaşlarımın çoğu Alman lisesi çıkışlılar ve "sprachdiplom"a sahipler.

Ek bilgi: Italya'da okumak için ÖSS gibi fakat daha kolay bir sinava girebiliyorsun. Italyanca'ndan korkmana fazla gerek yok, 2-3 aylık kurs + sınava girerken sözlük v.b kullanmak serbest.

TOEFL sınavına girmeden Avustruya'da üniversite... Avusturya'da (Viyana) okuyan arkadaşlarımın çoğu Alman lisesi çıkışlılar ve "sprachdiplom"a sahipler.

Ek bilgi: Italya'da okumak için ÖSS gibi fakat daha kolay bir sinava girebiliyorsun. Italyanca'ndan korkmana fazla gerek yok, 2-3 aylık kurs + sınava girerken sözlük v.b kullanmak serbest.

Aklıma yattı bak bu :)

- - - Güncellendi - - -

Merhaba Mert Can,

Eğitim bölümü altında açılan bir konuda İtalya'da okuma diğer(Avusturya)lerine göre daha kolay diye yorum yapmışsın. 2-3 aylık kurs, sınav. Dil sorun değil kasar hallederim. Konu hakkında daha fazla bir bilgin var mı? Yada bilgi edinebileceğim bir adres biliyor musun?

Not: Özelden mesaj atmak isterdim ama 500 mesaj yok :S

Daha fazla bilgi... çalıştığım ve arka kalanda fantastik hayatımla(!) ilgilendiğim için şimdi bakabildim foruma;

Ne istediğini tam olarak söylersen, misal bölüm ve ileriki hayallerin?
Parasal v.b durumlar? Pek fikrim yok. Gene de sorarım birilerine.

İstanbul İtalyan Kültür Merkezi İstanbuldaysan İtalyan Kültür'e gidip ufak bir soruşturma yapman iyi olacak.

Her ne şekilde olursa olsun, Ingiltere hariç yurtdışında okumak için - eğer devletse; 30000€ x 4 düşünmen faydalı olur. Dersen ki 120.000€ ya devlet için hibe kredisiyle çalışmaya girerim hak veririm.

Yarı özel olarak120.000€ okul ve oradaki harcırahını göz önüne alarak söyledim.

Devlet ve yarı devlet üniversitelerini araştır. Hemen pes etme.

Bahçeşehirin yurt dışında kampüsleri varmış, TB'ile kazanırsam bide ilk yıl ortalamayı fazla salmassam 2.yıl geçiş yapabiliyormuşuz .

Onun tersini yapanlar da var, Kıbrısta ODTÜ'nün kurduğu okula gidip, 2. sene ciddi not ortalaması ve hoca ilişkileriyle Ankara ODTÜ'ye geçebilen.

Tabi bana sorarsan git yurtdışında oku, geri gelme derim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı