Yurtdışında Üniversite Okumak

Salih Melih

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Lise son sınıf öğrencisiyim. 10 ve 11. sınıflarda İngilizce kursu aldım. İngilizce'de kendime güveniyorum ve küçüklüğümde kısa dönem Almanya'da yaşadım, az da olsa Almanca biliyorum. Yurt dışında üniversite okumak istiyorum. En çok Amerika ve Polonya mantıklı geliyor. İnternetten okudum ama pek anlamadım. Amerika'da burs sistemi nasıldır? Bana her şey dahil (Eğitim, yemek, konaklama vb.) burslu ve burssuz yıllık maliyetini bilen arkadaşlar söyler misiniz? Ayrıca şu an sağlık lisesindeyim. Üniversiteyi de mümkünse sağlık alanında okumak istiyorum. Teşekkür ederim şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sana şunu söylemeliyim ki özellikle sağlık alanında üniversite okumak, hele ki yurt dışında çok zor. Annemin kuzeni Harvard University'de Genetik Mühendisliği yüksek lisansı yapıyor şu an. Ama ilk 4 yıllık bölümü Sabancı University'de okudu. Ve İngilizce seviyesi inanılmaz iyiydi. Ana dili kadar iyi bir İngilizce'ye sahipti. 2 sene kursa giderek olsaydı eğer bu ülkede kimse üniversite okumazdı. Herkes dışarıda okumaya bakardı. Yabancı dili halletmeniz gerek ki bu da uzun yıllar alacaktır. Size tavsiyem hangi fakülteyi istiyorsanız ona göre ülkemiz şartlarına paralel bir şekilde çalışın.

Ayrıca sağlık alanında kısmını biraz daha açmalısınız. Doktor mu olmak istiyorsunuz yoksa cerrah mı? Yoksa eczacılık vb. mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sana sunu soylemeliyim ki ozellikte saglik alaninda universite okumak hele ki yurt dışında cok zor. Annemin kuzeni Harvard University'de genetik mühendisliği yuksek lisans yapıyor suan. Ama ilk 4 yillik bolumu Sabanci University'de okudu. Ve İngilizce seviyesi inanilmaz iyiydi. Ana dili kadar iyi bir Ingilizce'ye sahipti. 2 sene kursa giderek olsaydi eger bu ulkede kimse universite okumazdi. Herkes disarida okumaya bakardi. Yabanci dili halletmeniz gerek ki bu da uzun yillar alacaktir. Size tavsiyem hangi fakulteyi istiyorsaniz ona gore ulkemiz sartlarina paralel bir sekilde calisin.
Ayrica saglik alaninda kismini biraz daha acmalisiniz. Doktor mu? Olmak istiyorsunuz cerrah mi? Yoksa eczacilik vs. mi?
Haklısın. Eskiden sınıfta bir öğrenci İngilizce öğretmenine ''Siz yabancı ülkeye gitseniz orada rahatça/akıcı bir şekilde konuşabilir misiniz?'' diye sormuştu. Hocada hayır cevabını vermişti.

Parasız olmuyor be dostum:) Bir sporla uğraşıyorsan bir ihtimal Amerika burs verebilir o da çok zor başarılı olman gerekiyor.

1. etken para. Paran varsa okursun. Dili de çok sıkıntı etme. İngilizce'nin babası bir ülkeye gittiğinde, sen istemesen bile öyle ya da böyle öğreniyorsun. Bir de çaba kattığını düşünürsek kısa sürede iyi seviyeye gelir.

Öyle bir şey yapacaksan okul başlamadan 1-2 ay önce git. Biraz alışırsın oralara.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı