Rehber Yuzu ile Nintendo Switch oyunlarını PC'de oynama

Merhabalar, bu emülatör ile ilgili Türkçe rehber bulamadım. Olsa bile detaylı değiller. Bu yüzden kendim detaylı bir rehber hazırlamaya karar verdim.
Bu emülatör ile Nintendo Switch oyunlarının bazılarını oynayabilirsiniz. Emülatör hala geliştiriliyor. Bu yüzden her oyun çok iyi çalışmıyor.
Not: Bu emülatör için orta ya da üst seviye bir sisteme ihtiyacınız var. Benim sistemim: GTX 1650, 8 GB RAM ve i5 9300H.
Rehbere başlamadan önce oynayacağınız oyunun oynanabilir olup olmadığına buradan bakın: Games · yuzu
Perfect: Oyun mükemmel bir şekilde çalışıyor.
Great: Oyun iyi bir şekilde çalışıyor ama minik hatalar olabilir.
Okay: Oyun çalışıyor ama hatalar olabilir.
Bad: Oyunda büyük hatalar var.
Intro/ menu: Oyun başlangıçta çöküyor.
Won't boot: Oyun hiç açılmıyor.
Not tested: Oyun daha test edilmedi.
yuzu kurulumu:
1-)
Downloads · yuzu bu linkten "Visual Studio 2019" indirin ve kurun.
2-) Yine aynı linkten emülatörü indirin.
3-) Karşınıza gelen ekranı resimde olduğu gibi yapın.

Eki Görüntüle 936430

4-) Kurulmasını bekleyin. Kurulduktan sonra programı kapatın.
5-) title.keys bu dosyaları indiriyoruz.
6-) Yuzu'yu açın. Ardından " file> open yuzu folder" yapın.

Eki Görüntüle 936431

Emülatör kurumu bitti.
NVIDIA ve AMD ayarları:

Ne yazık ki elimde bir AMD ekran kartı yok. AMD ekran kartı olan kullanıcılar bu linkte ki videoyu izleyerek ayarlarını yapabilir:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
1-) NVIDIA denetim masasını açın.
2-) 3D ayarların yönetilmesi sekmesine gidin. Program ayarlarına gidin.
3-) ekle tuşuna basın ve Yuzu'yu seçin.

Eki Görüntüle 936464

Eki Görüntüle 936467

4-) Düşey sekronizasyonu açın.

Eki Görüntüle 936469

5-) Bağlantılı optimizasyonu açın.

Eki Görüntüle 936470

6-) Güç yönetim modunu maksimum performans yapın.

Eki Görüntüle 936472

7-) OpenGL ile görüntü oluşturma GPU'su ayarını da performanslı ekran kartınızı seçin.

Eki Görüntüle 936473

Uygula tuşuna basın ve NVIDIA denetim masasını kapatın.
NVIDIA ve AMD ayarları bitti.
Oyunları ekleme:

Not: Oyunları nereden bulacağınızı yazmayacağım. Technopat Sosyal kuralları gereğince korsana yönlendirmek yasaktır.
1-) Yuzu'yu açın ve "+" olan yere basın.
2-) Karşınıza çıkan klasörde oyunlarınızın olduğu yeri seçin.

Eki Görüntüle 936503

Eki Görüntüle 936533

3-) Oyunlarınız artık eklendi.

Eki Görüntüle 936534

Oyun ekleme bitti.
Yuzu ayarları:
1-)
yuzu'yu açın. "emulation> configure" yapın.

Eki Görüntüle 936548

2-) Graphics sekmesine gidin.
3-) Eğer "NVIDIA" ekran kartı kullanıyorsanız API yazan yeri Vulkan olarak seçin. Eğer AMD ekran kartı kullanıyorsanız "Vulkan" yapın. Ben NVIDIA ekran kartı kullandığım için OpenGL yapacağım.

Eki Görüntüle 936555

4-) Advanced sekmesine gidin.
5-) eğer AMD ekran kartı kullanıyorsanız "use V-Sync" ayarını kapatın.
yuzu ayarları bitti.

Kontrolcü ayarları:
1-) Y
uzu'yu açın. "emulation> configure" yapın.

Eki Görüntüle 936548

2-) "controls" sekmesine gidin.

Eki Görüntüle 936626

Not: Bazı oyunları "handheld" modu ile oynayabilirsiniz. Handheld ayarı için üstte görünen "connect controller" kutusuna basın. Ardından handheld ayarını seçin.

Eki Görüntüle 936632

Böyle görünmesi gerekiyor.
Kontrolcü ayarına gelirsek. Gamepad kullanın. Klavye ile iyi olmuyor pek. Resimde gösterilen şema tuş şeması. Oraya bakarak ayarlayabilirsiniz.
kontrolcü ayarı bitti.
Emülatör ile ilgili her şey bitti. Artık sadece oyunu çalıştırıp oynamak kaldı. İlk açılışta oyun biraz yavaş açılıyor. Daha sonra tekrar açtığınız zaman hızlanacak.
Rehber bitmiştir. Umarım faydalı bir rehber olmuştur. Bu benim ilk rehberimdi. Hatalarım var ise şimdiden özür dilerim.
İyi eğlenceler şimdiden!
oyun görselleri:

Eki Görüntüle 936697

Eki Görüntüle 936698

Eki Görüntüle 936699

Eki Görüntüle 936706

Eki Görüntüle 936708
Merhabalar hazırladığınız rehberi çok beğendim ellerinize sağlık. Ben de birkaç bildiğim şeyi paylaşmak isterim. Artık yeni sürümlerde title.keys dosyasına gerek duyulmuyor, yuzu artık kendisi oluşturabiliyor. Bazı oyunlar ise oynanabilmek için firmware kurulmasını gerektiriyor. Bir de bu key dosyalarını paylaşmak korsancılık olduğu için ya da başka sebeplerden ötürü yasak çünkü bu emülatör için ne kadar araştırma yaparsam yapayım küçük kanalla dışında kimse paylaşmak istemiyor o dosyaları. Bilginiz olsun sıkıntı çıkmasın ilerde sizin için diye yazıyorum bunları. Ben genelde hem firmware hem de key dosyalarını kurmak için (Şifreleme zamanı) (Edirne Manisa Urfa Samsun Adana Kastamonu) kullanıyorum hem işleri daha da kısaltmış oluyor. Tekrardan elinize emeğinize sağlık. İyi günler dilerim.

Merhabalar hazırladığınız rehberi çok beğendim ellerinize sağlık. Ben de birkaç bildiğim şeyi paylaşmak isterim. Artık yeni sürümlerde title.keys dosyasına gerek duyulmuyor, yuzu artık kendisi oluşturabiliyor. Bazı oyunlar ise oynanabilmek için firmware kurulmasını gerektiriyor. Bir de bu key dosyalarını paylaşmak korsancılık olduğu için ya da başka sebeplerden ötürü yasak çünkü bu emülatör için ne kadar araştırma yaparsam yapayım küçük kanalla dışında kimse paylaşmak istemiyor o dosyaları. Bilginiz olsun sıkıntı çıkmasın ilerde sizin için diye yazıyorum bunları. Ben genelde hem firmware hem de key dosyalarını kurmak için (Şifreleme zamanı) (Edirne Manisa Urfa Samsun Adana Kastamonu) kullanıyorum hem işleri daha da kısaltmış oluyor. Tekrardan elinize emeğinize sağlık. İyi günler dilerim.
Teşekkür ederim güzel eleştiriniz için. Ben bu rehberi yazalı 2 yıl oldu. Güncelliğini yitirdi maalesef. Yoksa ben de eksik olduğunun farkındayım.

Teşekkür ederim güzel eleştiriniz için. Ben bu rehberi yazalı 2 yıl oldu. Güncelliğini yitirdi maalesef. Yoksa ben de eksik olduğunun farkındayım.
Estağfirullah eksik değil son kullanıcı için gayet yeterli bir rehber. Ben böyle konularda oyundan çok bu nasıl oluyor da nintendo switch gibi davranabiliyor diye araştırır iken buluyorum bunları. Bu güzel rehberi de görmüşken eklemek istedim :)

Estağfirullah eksik değil son kullanıcı için gayet yeterli bir rehber. Ben böyle konularda oyundan çok bu nasıl oluyor da nintendo switch gibi davranabiliyor diye araştırır iken buluyorum bunları. Bu güzel rehberi de görmüşken eklemek istedim :)
merhabalar konuyu hortlatıyorum. Yuzu emulatör indirdim oyunda indirdim uzantısı xci. fakat bi türlü oyunu açamadım sıkıntı nerdedir ?

Merhaba konuyu hortlatıyorum. Yuzu emulatör indirdim oyunda indirdim uzantısı xci. Fakat bir türlü oyunu açamadım sıkıntı nerededir ?

Prod.key ve title.key yüklemeniz gerekiyor onlar olmazsa oyun gözükmez ve açamasınız yuzunun appdata roaming klasöründe keys dosyasının içine yerleştiriniz.

Sonunda yaptım oldu malum site var Z…….o diye biten bir site oyunları buradan indiriyorum bu sitede virüs var mıdır bilginiz var mı güvenilir midir?

Prod.key ve title.key yüklemeniz gerekiyor onlar olmazsa oyun gözükmez ve açamasınız yuzunun appdata roaming klasöründe keys dosyasının içine yerleştiriniz.
Sonunda yaptım oldu malum site var Z…….o diye biten bir site oyunları buradan indiriyorum bu sitede virüs var mıdır bilginiz var mı güvenilir midir?

Yeni konular

Geri
Yukarı