Z kuşağına saygı duymamak

Z kulağı çok zeki ama maalesef TikTok gibi uygulama kullanarak zeka seviyelerini düşürüyorlar. Bence Z kuşağı istese her şeyi yapar ülkeye katkı anlamında vb.

Yugoslav Savaşları, 89'a kadar süren soğuk savaş ve bunların Avrupa'daki etkileri, Sovyet-Afgan savaşı, Vietnam Savaşı... Irak falan 2000'ler hiç saymıyorum. Dünya sizce iyiliğin egemen olduğu bir yer mi gerçekten? Şaşırtıcı :)
Bunların hangisi 1. dünya ülkelerinde gerçekleşti? Modern dünya 1. dünyadır. Sanırım atlamışsın fakat orada "modern dünya" diye özellikle vurgulamıştım.

Soğuk savaşın Avrupa'daki etkileri mi? Tabii, Berlin Duvarı yapılana kadar Doğu'dan Batı'ya birkaç saatliğine de olsa eğlenmek için geçenler vardı. Ben burada bir etki göremiyorum.

Y kuşağı da var bir zamanlar, Türkiye'yi değiştirecek denirdi onlar için. 68 kuşağı vardı, Dünya'yı değiştirecekler denirdi. Hiçbir şey değişmedi, çünkü kendisine bir etiket yapıştırılınca bunu olduğu gibi benimseyen kitleden böyle bir şey doğal olarak beklenemez.

Günümüzde Z kuşağı, Alfa kuşağı gibi kategoriler yer alıyor. Uzaktan bakınca kendilerini araştırmacı ve yenilikçi falan olarak görüyorlar. Lakin temelde çoğu Z kuşağı diye adlandırılan bireyi dinlediğimde karşıma aslında hep bir influencer kopyası çıkıyor. Savundukları ve ortaya attıkları şeyler aslında bir arka plana sahip değiller. Hatta öyle ki; kullanıcı haberleri başlığında Twitter'ı kaynak göstererek haber paylaşanlara rastlıyorum.
Kaynak dediğimiz şeyler bile gülünç duruma düşmüş artık.

Tabii bunları kendisini Z kuşağı adı altında kategorize eden, sosyal medya ve teknolojiyi kullanmayı marifet sanan boşmanlara söylüyorum. Hiç bir zaman hiç bir kategoriye dahil olmamış ve her yaş grubunda farklılık yaratan bireyler de var.

Çok şey söylenir bu konu hakkında ama Z kuşağından medet umanlara bıyık altından gülüp geçiyorum sadece :)
Screenshot_20210826-174440_Discord.jpg

Kuşakları ayrım yaparak sınıflandırmam Z kuşağının diğer kuşaklardan hiçbir farkı yok sadece tavırlarını bilmişlik zannediyorlar zeki adamın dönemi değil aklı seçici etkendir hem bence eski insanlar daha iyidir Zlere göre çünkü cahil olsalar bile kültür saygıları vardı şu an hodri meydan koyan koyana ne dinleyen var ne zeki olan sadece kafa açıyorlar ve bunu üstün kişilik zannediyorlar.

Sana o kadar şey yazarım da gerçekten hakaret cezasında sınıra geldim artık.

Kendini düzgün bir üslupla ifade edememen senin sorunun, benim değil. Kaynak olarak neyi göstersinler diye soruyorum işte. Ne var bunda? Tehditi bırakıp sorumu cevaplayın.

Z kuşağı dediğiniz aslında günümüzün gençlerinin çoğu, Neo-liberalisttir ve Amerikan emperyalizmi taraftarıdır. Yok bilmem ne otizm tedavi edilmemeli, yok bilmem ne LGBT iyidir, yok bilmem furry olayım, kafaları mı iyi onların? Ne içiyorlar ayran mı viski mi belli değil. Zafer partililer de CHP'li Twitter kullanıcıları tarafından Max 30 yaşındaki gençler desteklemeye başlamış. Biraz jeopolitik araştırmalar yapsalar ve karşı tarafın haberini kullansalar entellektüel olurlarda ne yapayım. Buradan doğa kolejindeki İzmirli arkadaşlarıma selam olsun.

Bu da bu konuda sizi destekliyorum demektir.

Atatürk günümüzde yaşasaydı, günümüz gençlerden utanırdı.

Son düzenleme:
Şimdi bu soruya baktımda, 7 24 internette takılan bir asosyal topluluğunun varlığını halen sürdürüyoruz. Sorsam hepimiz ya psikolojik sıkıntıs var çevresi yok, kendi geliştirmeye çalışan kendi dertlerini dökemediği için burada insanlarla konuşup kendini rahatlatan insanlarız :D

Normal bir hayatı olan insan burada ve başka site programlarda beyin fırtınası yapmıyor.
Dıştan bakınca insanlar burada uzun uzun ciddi ciddi yazıp konuşmamızı garip karşılıyor.
Kendimdede üzüldüm şimdi. Çevresel faktörler hayatımı değiştirdi. malesef.

Kendini düzgün bir üslupla ifade edememen senin sorunun, benim değil. Kaynak olarak neyi göstersinler diye soruyorum işte. Ne var bunda? Tehditi bırakıp sorumu cevaplayın.
Kaynak olarak, kaynak niteliği taşıyan bir şey göstermeliler. Twitter'da yapılan paylaşımlar, bir haber kaynağının yaptığı paylaşım ve bu tarz şeyler kaynak niteliği taşımıyor. Uzman olduğu alan dışında yorum yapan birisinin söylediği şeyler de kaynak niteliği taşımıyor. Tez hazırlarken veya daha önce Wikipedia'da kaynak araştırması yaparken bunları öğrenmiş olmanız gerekiyor. Ve en önemlisi, eğer öğrenmediyseniz "A Haber'i mi kaynak göstersin?" diye saçma sapan bir cümle kurmayın. Kaynak olarak neyi göstersinler sorusunu çok merak ediyorsan, internette biraz araştırma yap.

Y kuşağı da var bir zamanlar, Türkiye'yi değiştirecek denirdi onlar için. 68 kuşağı vardı, Dünya'yı değiştirecekler denirdi. Hiçbir şey değişmedi, çünkü kendisine bir etiket yapıştırılınca bunu olduğu gibi benimseyen kitleden böyle bir şey doğal olarak beklenemez.

Günümüzde Z kuşağı, Alfa kuşağı gibi kategoriler yer alıyor. Uzaktan bakınca kendilerini araştırmacı ve yenilikçi falan olarak görüyorlar. Lakin temelde çoğu Z kuşağı diye adlandırılan bireyi dinlediğimde karşıma aslında hep bir influencer kopyası çıkıyor. Savundukları ve ortaya attıkları şeyler aslında bir arka plana sahip değiller. Hatta öyle ki; kullanıcı haberleri başlığında Twitter'ı kaynak göstererek haber paylaşanlara rastlıyorum.
Kaynak dediğimiz şeyler bile gülünç duruma düşmüş artık.

Tabii bunları kendisini Z kuşağı adı altında kategorize eden, sosyal medya ve teknolojiyi kullanmayı marifet sanan boşmanlara söylüyorum. Hiç bir zaman hiç bir kategoriye dahil olmamış ve her yaş grubunda farklılık yaratan bireyler de var.

Çok şey söylenir bu konu hakkında ama Z kuşağından medet umanlara bıyık altından gülüp geçiyorum sadece :)
Her kişi farklıdır.

Geri
Yukarı