Z kuşağının karanlık yüzü

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

HeyYoIamHuman

Decapat
Daha fazla  
Hepimiz Z kuşağı arkadaşlarımızın yapmış olduğu konuşmalara internette rastlamaktayız, kimi zaman haklılar, kimi zaman haksızlar. En azından medeniler. Bir de internette gün yüzüne çıkmayan, çıktığı zaman da daha çok TikTok vari platformlarda ortaya çıkan tipler var. Evcilik oynayan, ahlaksız, utanmaz tipler. Millette dayılanmayı iyi bir şey sanan tipler. Böyleleri ile günlük hayatta çok fazla karşılaşıyorum bir de sözde hafız olacağız ve ilim öğreneceğiz diye gittikleri yurtlarda ve ülkü Ocak'larında toplanıp çeteleşmeleri yok mu, gerçekten acınasılar. Genelleme gibi olmasın ama hafızlık için yurtlara giden ve ilim öğrenmek için ülkü ocaklarına gidenler benim gördüğüm kadarıyla serseri oluyor. Çok ciddiye alınan bir durum değil ama acilen müdahale yapılmalı, abartmıyorum en az %40 bu kesim arasında en azından bence öyle. Bu günde gelmiş biri çantamdan kalemimi araklamış, bu çocuğa da derste sürekli bana yanaşmaya çalışan kız vermiş kalemi al enayinin kalemi diye(ben yüz vermeyince tabii). Konu kalem değil kalemden ne olacak 10 liralık bir şey, benden istese ben direk tüm kalemlerimi veririm üzülürüm kalemi yoktur diye. Lakin günlerdir nasıl bir kalpse kendi kalemi olmamasına rağmen rahatça kullanabiliyor. Bende bugün fark ettim bir baktım çocuğun elinde benim kalemim, aldım tabii ama bir de üstüne atarlanıyor bana. Laf ediyorum üste çıkmaya çalışıyor, çıkıyor da ayı gibi çocuk dövemem haliyle. Dövsem de çeteleşmişler bunlar, 1'i gider 20'si gelir. Bunlar hakkında acilen bir şeyler yapılması lazım artık, sopayla olacak iş değil bu çocuklara küçük yaştan eğitim verilmeli(düzgün eğitim, ahlaki eğitim). Sözde disiplin altında ufacık çocukları dövmeleri daha çok böyle pisliklere yöneltiyor çocukları. Biraz konuşmak istedim sizin de fikirleriniz varsa dinlemek isterim, karşılaşıyor musunuz böyle olaylarla?

Haklısınız ancak Z kuşağının internette gün yüzüne çıkan kısmı da hiç hoş değil. Siyasetçilerin sözlerinin doğruluğunu düşünmeden kabul ederek ve boş övgülere inanarak kendi kafalarının çalıştığını ve ülkeyi geliştirebileceklerini sanarak gülünç şeyler söylüyorlar. Bir insanın ülkesini geliştirebilmesi için ilk başta bir ideali olmalı ve "Keşke Norveç'teki bir çöp kutusu olsam. " dememeli, çalışkan olmalı - ki ben bu özelliği Z kuşağında göremiyorum. - ve en son olarak iyi bir eğitimi olmalı. Bizde bu üçü de olmadığı için koca bir sıfırız. Eğitim düzeltilirse dahi çalışmayıp dersler çok diye şikayet ederler. Ve umarım bu dediklerimden "boomer" lakabını almam.

TR'de Z kusagi olmanin anlami, AKP kotu 😁.
O yuzden ulkede bir cok kisi Z kusagi.

Ne amaçla bu konu açıldı hiç bir fikrim yok ama eskiden ülkü ocakları cemaatçiler çok daha fazla yaygındı. Eskiden bazı sokaklardan geçemezdik ne bakıyorsun kavgası çıkardı. Yan mahalleye gittiğimiz zaman sorun olurdu aynı şekilde karşıt siyasi görüşlü insanlar seni dışlardı dövmeye çalışırdı. Mahallenin kabadayısı gibi hayatsız belalı tipler olurdu. Z neslinde bu oldukça azaldı ne de olsa her türlü insan her yerde her zamanda var. Ama kusura bakmayın da z nesli eski nesle göre çok daha iyi en azından bilinçliler araştırmasını ve haklarını biliyorlar. Arkadaşın birisi de "Siyasetçilerin sözlerinin doğruluğunu düşünmeden kabul ederek ve boş övgülere inanarak kendi kafalarının çalıştığını ve ülkeyi geliştirebileceklerini sanarak gülünç şeyler söylüyorlar." demiş bunu diyen arkadaş son 5 yılda kaç tane Tubitak da yarışmaya kabul bile edilmemiş ama diğer ülkeler tarafından havada kapılan proje var araştırsın. Ülkenin gençlerine sahip çıkmazsan haklarını korumazsan, diğer ülkeler gençlerini kapar ve kendi ülkesine kazandırır.

Ahlak aileden başlar ister X ister Z kuşağı olsun nasıl yetiştirilir ise öyle devam eder. Bunu Z kuşağına dayatmaya gerek yok bunu sokakta "Çıkar telefonunu!" diyen yaşlı X veya Y kuşağı -tam bilmiyorum- dayılarda da görebilirsiniz. Bir anne baba çocuğunu tembihlemezse ceza vermezse düzgünce eğitmezse ben ne yapabilirim? Her şeyin temeli ailede. Hani diyorsunuz ya TikTok çekiyorlar, anne baba TikTok çeken çocuğunu uyarıyor mu? Uyarılsa öğüt verilse böyle olmaz zaten. Her şeyi gençlerde değil onları yetiştirenlerde de aramak lazım. Yok Z kuşağı böyle yok şöyle. Eğer böyle düzelecek ise sabaha kadar konuşun. Çocuk küçük yaşta şımartılmış ise büyüdüğünde en küçük bir sorunda neler olacağını siz düşünün. Ha evet tamamen haksız değilsiniz. Sonuçta bu insanlar aklını kullanabilir neden bu tarz hareketler yapıyorlar ben de bilmiyorum ancak onları yetiştirenlerin de bunda payı var. Yaş 17 bu arada evet Z kuşağında bu tarz insanlar var ama bu tarz insanları eğitip topluma kazandirmaliyiz.

TR'de Z kusagi olmanin anlami, AKP kotu 😁.
O yuzden ulkede bir cok kisi Z kusagi.
Bu söylemin AKP'nin kötü olduğunu değiştirmiyor hocam :D. Konuya gelirsek çocukların yapabileceği tek etkinliklerin evde oturup televizyon ,tablete dayatılması. Neden ? Onları yetiştiren sizlersiniz. Çocuğunuz asosyal olursa sizin yüzünüzdendir bir şeye bağımlı ise sebebi sizsinizdir. Sen aylık gelirin 3bin tl ile gelip TR de çocuk yaparsan Z kuşağı diye ağlamanın lüzmu yok hocam. Çocukların yapacak sosyal etkinlikleri yok, sor bakalım 100 çocuğa onlardan kaçı kampa gitmiş, kayağa gitmiş.. Eğitim sistemine zaten hiç girmiyorum. O da tamamen X ve Y'nin suçu sebebini sözlerime başlamadan önce vermişim zaten. Eğer geri kafalı bir nesil yetiştiğini düşünüyorsanız başlıca sebebi ve buna zemin hazırlayan sizlersiniz. Çocuklara hayat yaşatmadınız. Bu ülkenin ekmeğini 1998 - 2006 arasında yaşamış insanlar yedi. Her önüne gelenin bence çocuk sahibi olmaması gerekli orası ayrı. Bazen dua ediyorum komplo teorileri tutsun da şu aşıya bi kısırlaştırıcı çaksalar falan diye. Z kuşağı ne kadar ucube ise sebebi Y ve X'tir fakat şahsen ben hala umutluyum Z kuşağından. İnternet çocuklarını kandırmak zor bazılarına bir şey attın mı havada kapıyor. Çocuğu dört duvara kapayıp , gerikafalı büyümüş hayatında bir de çocuğuna gerikafalılığını aşılarsan çocuğun da gerikafalı olur. Etkiye tepki.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı