Z370 GAMING PRO Carbon CPU pin yamulması ve işlemcide iz

Anılcan Gül

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Termal macun değişimi yaptım ve sıvı sogutma sistemimi taktım her şey bir süre normal gitti. Daha sonra bilgisayar aniden ısınmaya başladı, en düşük boşta 60 derece olmaya başladı ve 90-95 derecelerde geziyor sadece Chrome açıkken. Sıvı soğutmanın bozulduğunu düşündüm çünkü sivi soğutma el yakıyor ama hortuma sıcak gelmiyordu. Bugün yeni sıvı soğutma satın aldım. Eski sıvı soğutmayı söktüm ve şok oldum. İşlemcinin alt kısmında bir iz var ve anakartta izin olduğu yere baktığımda pinlerin yamuk olduğunu gördüm. Bu konuda çok dikkatliyimdir ama nasıl oldu bilmesemde durum budur. Malum ekonomi sıkıntılı ve şu an ne yapacağım konusunda tedirginim. Yardımlarınızı bekliyorum lütfen. Bu pinler neden böyle olmuş olabilir ve nasıl düzeltilir? Diğer durum işlemci de olan bu iz bir sorun yaratır mı?

20210121_222603.jpg

20210121_222526.jpg

20210121_224157.jpg

Anakart - MSI Z370 GAMING PRO Carbon.
İşlemci - i5-8600K.
Eski sıvı soğutma - SilverStone tundra TD02-E.
Yeni sıvı soğutma - Corsair H100I RGB Pro XT.
PSU - Seasonic Focus Gold 650FX 80+

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartınızın pinleri gerçekten çok vahim durumda. Benim gibi PC işi yapan tecrubeli bir kişi için bile düzeltilemez durumda. Uç topak kısım açılınca bir daha topak hale getirilemiyor. Tavsiyem uçlarını kesip işlemciye basacak şekilde açı vermek. İşlem zor anlayacağınız. Dediğim şekilde yaparsanız, çalışabilir. İşlemcideki lekeye gelince, hafif nemli ve yumuşak bir malzeme ile silinince geçecektir. Ankara içiyseniz getirin bir bakalım, neler yapabiliriz görelim.

Pinler kötü durumda maalesef... İşlemci ise kısa devre sonucu ısınıp zarar görmüş olabilir silmeyi deneyin çıkmaz ise zorlamayın bu şekilde de kullanılabilir.

Pinler için yavaşça açı vermeyi deneyebilirsiniz.

Hocam, anakart için arkadaşımın dediği gibi iyi bir işçilik lazım. İşlemci için böyle bir mendil kullanabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı