Z390-UD ve 9900K stok ayarlarda sıcaklık sorunu

nlztrk

Centipat
Gigabyte Z390UD anakart ve i9-9900K işlemci kullanıyorum. İşlemci soğutucusu olarak 7 yıl önce topladığım bilgisayarımda kullandığım "Thermaltake Frio Advanced"'i denedim. Termal macun olarak Zalman STG-1 kullandım. Soğutucuya linkten bakabilirsiniz;

Sistem boştayken çekirdeklerim 37-45 arasında, basit tarayıcı vb. kullanımı durumlarında 47-63 arasında geziyor. Prime95 Non-AVX stres testinde ise daha 30. saniyede 3-4 çekirdek 95leri buluyor. 1.5-2 dakikanın sonunda bütün çekirdeklermin 95-96 oluyor ve yarısı throttle a girip çıkıyor.

Anakart BIOS'unun default ayarlarıyla stres testinin butonuna basmam ile 98leri görmem bir oluyordu. Biraz araştırınca Gigabyte Z390 serisinin kartlara gerilim olarak aşırı yüklendiğini öğrendim. Şuanki anakart ayarlarım aşağıdaki şekilde;

MCE: Kapalı
Çarpan: 47
Vcore: Normal
LLC: Normal
CPU AC/DC: Power Saving

Bu ayarlarım ile 5dk boşta, 5dk stres testinde değerleri incelediğim zaman HWiNFO64'e göre Vcore minimum ve maksimum değerlerim 1.174 ve 1.248. Test esnasındaki güç tüketimi 155W. Okuduğum yerlerde bu değerlerin şu an ayarlı olan frekansta serin çalışmaya müsade etmesi gerektiğini gördüm.

Maalesef kenarda fazlalık veya arkadaşımdan ödünç alıp deneyebileceğim bir soğutucum da yok, eğer kaynak başka bir şeyse boşa masrafa girmekten de çekiniyorum. Soğutucumun 230W'a kadar iddiası olmasına rağmen 155W tüketimde işeri bu kadar hızlı batırmasının sebebi ne olabilir?

Merhaba ;

i9-9900K Isınan bir işlemci zaten hava soğutma ile soğutmanız biraz imkansız sıvı soğutmaya geçin ben kanımca 360mm sıvı soğutma ile anca soğutursunuz bu işlemciyi.

Kısa bir araştırmadan sonra sıvı soğutmaya karşı duyduğum endişeden dolayı Noctua NH-D14 modelini edinip orta fanını elimdeki redux p14r ile değiştirerek kullanmaya başladım. Öndeki 12'lik fanı da çıkardım. Anakartta gerekli LLC ve Vcore ayarları yapıldıktan sonra MCE, dinamik olarak 5Ghz'e çıkma vs özellikler kapatılmadan Prime95 non-AVX'te 73-74, w/ AVW ile 80-81 alıyorum.

Bilgi birikimin standart kullanıcılardan fazla görünüyor. Sıvı soğutucu konusunda endişe eşiğini aşman lazımken tekrar hava soğutucu alman iyi olmamış. Bu arada kullandığın kasayı da belirtmemişsin. İşlemci sıcaklığını etkileyen faktörler arasında kasanın düzgün hava sirkülasyonu sağlayamaması en az işlemci soğutucu değişikliği kadar önemlidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı