Çözüldü Z490-H BIOS Açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Carlsberg

Kilopat
Makaleler
9
10500 + Z490-H sistemimin özellikleri. Depolama olarak (Boot) 970 EVO Plus var.

Açılışta zaten Fast Boot etkin olduğu için ekran bile görmeden masaüstüne geliyor.

Her zaman Windows içerisinden girerim BIOS'a ancak bugün denediğimde kasanın ışıkları bile sönmeden bilgisayara restart attığını fark ettim. Ekran gidiyor, 5-10 saniye sonra geri geliyor masaüstünde buluyorum kendimi hiçbir şekilde girmedi BIOS'a.

BIOS pili çıkarmak dışında pek çok şey denedim, USB aygıtlarını çıkarmak, kullandığım 2. monitörü iptal etmek, FreeSync kapatmak gibi yabancı forumlarda bulduğum şeyleri. Hiçbiri çözüm olmadı, aBIOS pilimse oldukça erişilemez bir yerde, neredeyse sistemi komple sökmem gerekli ulaşmak için ondan son çare olarak saklıyorum.

Bu sorunun, sebebi ne olabilir, BIOS'a nasıl girebilirim?

Çözüm
Bende dikey monte etmeme rağmen ulaşılabilir durumda. Kasa farkından dolayı sanırım.

Muhtemel, benim komple holder da dahil sökmeden erişmem maalesef imkansız oluyor.
Haftaya dediğim gibi zaten işlemci değişimi olacak, o ara girişmişken aradan çıkartırım artık.
Teşekkürler.

DÜZENLEME 29.04.21
Bugün BIOS pilini çıkartmayı denedim, sıfırlandıktan sonra denedim olmadı.
BIOS'u henüz dün çıkan son sürüme, yani 2103'e güncelledim yine olmadı.
Ne yaparsam yapayım bilgisayardan parça sökmeden BIOS'a giremiyorum. Donanım değişikliği olunca açılışta girebildim sadece.
Yalnızca ekran kartımı söküp görüntüyü anakarttan alınca giriyor BIOS'a, şu konuda diğer detayları yazıyor;
BIOS pilini çıkartarak girilebilir. Aynı sorun bende vardı. Windows üzerinden girmek istediğim zaman bile siyah ekran da kalıyordu. BIOS pilini çıkartıp bekledim girebiliyorum. Bendeki o kadar karmaşık bir yerde değil. Sadece ekran kartını çıkardım ve oradaydı. BIOS pilini çıkarmaktan başka bir çözümü yok gibi.

Sanırım mecburen uğraşacağım BIOS resetlemek ile, ciddi manada binbir zahmetle ekran kartını oturttuğum için ulaşması epey zor pile de pinlere de, ama tahmin ettiğim, sizin de söylediğiniz gibi bunu yapmadan olmayacak sanırım.

Neyse, 1 hafta dursun madem böyle, haftaya 10700K gelecek onu takmak için zaten epey bir işe girişecektim, o ara hallederim.

Teşekkürler cevaplar için.

Sanırım mecburen uğraşacağım BIOS resetlemek ile, ciddi manada binbir zahmetle ekran kartını oturttuğum için ulaşması epey zor pile de pinlere de, ama tahmin ettiğim, sizin de söylediğiniz gibi bunu yapmadan olmayacak sanırım.

Neyse, 1 hafta dursun madem böyle, haftaya 10700K gelecek onu takmak için zaten epey bir işe girişecektim, o ara hallederim.

CMOS pinleri neredeymiş ki? Ekran kartından uzak olur çoğu durumlarda. 2 tane ekran kartınız mı var?

Neyse, 1 hafta dursun madem böyle, haftaya 10700k gelecek onu takmak için zaten epey bir işe girişecektim, o ara hallederim.

Ekran kartı çıkarmak ve takmak o kadar zor değil. Niye uzun sürüyor ki? Sıvı soğutma var ise zor olabilir.

Uzunca olayı anlatmaktansa, ben sistemin görselini şöyle bırakayım, sanırım anlaşılır neden zahmetli olacağı 😁

169156986_462319271749267_5036103674896485494_n.jpg

CMOS pinleri neredeymiş ki? Ekran kartından uzak olur çoğu durumlarda. 2 tane ekran kartınız mı var?
Anakartın en alt kısmında.

Bende dikey monte etmeme rağmen ulaşılabilir durumda. Kasa farkından dolayı sanırım.

Muhtemel, benim komple holder da dahil sökmeden erişmem maalesef imkansız oluyor.
Haftaya dediğim gibi zaten işlemci değişimi olacak, o ara girişmişken aradan çıkartırım artık.
Teşekkürler.

DÜZENLEME 29.04.21
Bugün BIOS pilini çıkartmayı denedim, sıfırlandıktan sonra denedim olmadı.
BIOS'u henüz dün çıkan son sürüme, yani 2103'e güncelledim yine olmadı.
Ne yaparsam yapayım bilgisayardan parça sökmeden BIOS'a giremiyorum. Donanım değişikliği olunca açılışta girebildim sadece.
Yalnızca ekran kartımı söküp görüntüyü anakarttan alınca giriyor BIOS'a, şu konuda diğer detayları yazıyor;

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı