Z590 anakarttan görüntü gelmiyor

AwayFromKeyboard

Hectopat
MSI Z590 Gaming Edge Wi-Fi anakartını aldım, Intel 11400 işlemci ve G.Skill 2x8 4000 MHz RAM'leri ile sistem montajı yaptım, güç verince Debug LED'lerde işlemci 1 saniye kırmızı yanıyor, sonra RAM 3 saniye kadar sarı yanıyor. Sanırım işlemci RAM'i desteklemiyor ama 4000 MHz'de çalıştırmak istemiyorum, güvenli modda başlarsa 3600'e ayarlayacağım ancak sistem açılmıyor. Ne yaptıysam olmadı. Tek RAM taktım, her slotta denedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiçbir sistem toplar toplamaz XMP'de çalışmaz. Ha anakart üstünde bir XMP anahtarı varsa onu kapatmanı öneririm. Yoksa zaten XMP elle açılan bir şeydir.

Bu durumda ya RAM arızalı -düşük ihtimal- ya da başka bir sorun var. CLear CMOS yaptınız mı? CPU güç bağlantıları yapıldı mı?

Hiçbir sistem toplar toplamaz XMP'de çalışmaz. Ha anakart üstünde bir XMP anahtarı varsa onu kapatmanı öneririm. Yoksa zaten XMP elle açılan bir şeydir.

Bu durumda ya RAM arızalı -düşük ihtimal- ya da başka bir sorun var. CLear CMOS yaptınız mı? CPU güç bağlantıları yapıldı mı?

Evet 8+8 pin in 8 pin ini taktım. RAM'leri Z490'dan çıkardım yarım saat önce çalışıyordu. Aynı işlemci ve RAM'lerle Z490 da 3600 de çalışıyordu sistem sorunsuzca.
XMP anahtarı yokmuş anakartta kontrol ettim, clear CMOS yapıp deneyeceğim.

Edit: Clear CMOS yaptım değişiklik olmadı. Denemek için aynı RAM ve işlemciyi tekrar Z490 anakartıma taktım, sorunsuz bir şekilde görüntü aldım. Kutudan yeni çıkardığım anakartta mı sorun anlam veremedim.

Sistem açık kalıyor mu yoksa kapanıyor mu bir süre sonra?

Hayır kapanmıyor. DIMM B2 slotuna takınca tek RAM ile görüntü aldım. Daha sonra XMP açıp 2. RAM'i DIMM A2 slotuna taktım aynı hatayı verdi, sırasıyla denedim sadece DIMM B1 ve DIMM B2'deyken RAM'ler sistem açılıyor RAM frekansı ne olursa olsun, DIMM A slotlarının kontrolcü pinleri yamulmuş olabilir mi?

İşlemci soğutucuyu aşırı sıktıysanız DIMM'a slotları ile iletişim kuran pinler işlemci altında denk gelecekleri noktadan kaymış olabilir. Soğutucucuyu aşırı sıkmadığızdan emin olun.

Evet denedim, hatta soğutucu takmadan denedim. Ne denediysem olmadı bende Hepsiburada'ya onarım talebi oluşturup gönderdim.

Stokta olan bir ürün olmasına rağmen onarılamadığını ve yenisinin stokta olmadığını yazarak para iadesi yapmışlar. Fiyatı şu an aldığımın çok üstünde ne yazsam kimle görüşsemde yardımcı olmadılar, son çare Tüketici Hakem Heyetine başvurdum.

Yeni konular

Geri
Yukarı