Z77A-GD65 mi daha iyi yoksa X79A-GD65 mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Birisi Ivy Bridge uyumludur. LGA1155 soketine sahiptir. Ayrıca Sandy Bridgle'lerle de uyumludur Z77 olan.

X79 başka bir platform. LGA2011 soketi var ve Sandy Bridge-E platformuna sahip (yanlış bilmiyorsam).

İkiside aynı kaliteye sahiptir. İkisinede ayrı işlemciler takarsın fakat X79 çok pahalı. Gerek anakartları gerek işlemcileri.

Tercihim:Z77

Peki hangi anakart ileriye dönük? Hangisini daha uzun süre kullanabilirim? Lga 2011 işlemcilerden en ucuzu i7 3870. İşlemcinin sonunda 'K' olmamasını anlamı ne?

Son düzenleyen: Moderatör:
Vallahi bu anakartlara kuracağın sistemlerin nereden baksan 4-5 yıllık ömürleri olacağı için, ve zaten Intel önümüzdeki sene mimariyi değiştireceği için herhangi bir parçanın değişimi anlamında ileriye dönüklük söz konusu olamaz. Ama bu şimdi kuracağın bütün Ivy Bridge sistemler için geçerli. Yani anakartlar aynı performans açısından neredeyse ama benim gözümde ASUS'un, özelliklede RoG serisi anakartların değeri büyük. Böyle bir bilgisayar topluyorsun, böyle bir bilgisayarda böyle bir anakartı hakkediyor bence. Yani kısaca ileriye dönük olmaz ama epey uzun ömürlü olur ve her kullanıdığında bilgisayarını ne kadar doğru bir karar verdiğini anlarsın. Şiddetle Maximus V Gene-Z'yi öneririm.

2 anakartta farklı soketler barındırdığı için ikisini kıyaslamak zaten doğru olmaz. X79 anakart almanı önermem zira Ömer'in de dediği gibi epey pahalılar ve LGA 1155 soketin üst düzey işlemcileri (i7 2600K, i7 2700K, i7 3770K ... ) işini gayet yeterli düzeyde görebilecek nitelikte. Benim LGA 1155 soket anakart önerim de Asus Sabertooth Z77'dir.

2 anakartta farklı soketler barındırdığı için ikisini kıyaslamak zaten doğru olmaz. X79 anakart almanı önermem zira Ömer'in de dediği gibi epey pahalılar ve LGA 1155 soketin üst düzey işlemcileri (i7 2600K, i7 2700K, i7 3770K ... ) işini gayet yeterli düzeyde görebilecek nitelikte. Benim LGA 1155 soket anakart önerim de Asus Sabertooth Z77'dir.

Sabertooth bende önerecektim ama onun beğendiği anakartla neredeyse aynı Maximus V Gene-Z'nin fiyatı, bütçeyi bozamamak için önerdim. Hem göze hoşta geliyor ^^

Sana tavsiyem AMD alman. Çünkü AMD geriye dönük uyumluluk yapıyor bu şekilde kullanıcılarını üzmüyor. İntel her sene soket değiştiriyor :)

Kafasını karıştırmayalım adamın 5000 TL bütçesi var Intel alsın uzun süre kullansın. Bana kalsa bende AMD alırım ama... :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı