Z87 , H87 ve B85 çipsetleri nedir farkları nelerdir?

ceyhansuyu

Kilopat
Makaleler
1
Merhabalar.
Haswell işlemciler çıktı. Yavaş yavaş anakartlar da çıkmaya başladı. Anakartların çipset tipleri baya kafamı karıştırdı.

Bu üç çipset türü tamam 1150 haswell ile çalışacak (Z87 , H87 , B85) ama neye göre tercih edilmeli, farkları nelerdir?

Saygılar.

- - - Güncellendi - - -

Öğrendiğim kadarıyla Z87 ile H87 arasındaki en önemli fark Z87 çipseti overclock için tercih ediliyor olmasıymış bir de Z87 de "Lake Tiny" denilen bişey var H87 de yokmuş.

Kendim soru yazıp kendim cevaplamak adetim değildir, 2 dir böyle oldu ama napim soruyu yazdıktan sonra bişeyler buluyor insan.

Bu h87 çipsetli anakartlar z87 çipsetlilere göre daha mı kalitesiz?
Bir de overclock yapmadan ama oyun oynamak için h87 tercih etsem z87 ye göre bir dezavatajım olur mu?
Bir de şu anakart nasıldır?

İntel k ibareli overclock işlemcilerinde bir çok teknolojiyi k sız versiyona göre kırpıyor. Bu kırpılan özellikler işimize ne kadar yarar?

Yani ilerde bir sistem toplayağım ama k ibareli olanlar bana yaralı işlemci gibi geliyor. Ama bu işlemci beni en az 7-8 sene götürmesi lazım.
Core i7 4770K mı yoksa Core i7 4770 mı tercih edilmeli.

Kusura bakmayın bu kadar soru sordum. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Kırpılan teknolojiler sanırım sanallaştırmadır ki oyuncu için gereksiz. 7-8 sene nedir hocam? Sistemi alıp Vault'a mı gireceksin? Güldürme beni. 7-8 sene gidecek bir sistem yok. Olmadı. Yakın zamana kadar da olmayacak da.

4770K almanı tavsiye ederim. Yanına da Z87. Ama cidden 7-8 senede ısrarlıysan o zaman zaten Z87 ile işin olmaz. Senin Haswell-E alman gerek. Onun için de az bekleyeceksin.

Ekonomik durum iyi olmadığından 7-8 sene idare edecem o yüzden öyle yazdım. Yoksa teknoloji eskiye nazaran çok hızlı gelişiyor ayak uydurmak zor. Çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu h87 çipsetli anakartlar z87 çipsetlilere göre daha mı kalitesiz?
Bir de overclock yapmadan ama oyun oynamak için h87 tercih etsem z87 ye göre bir dezavatajım olur mu?
Bir de şu anakart nasıldır?

İntel k ibareli overclock işlemcilerinde bir çok teknolojiyi k sız versiyona göre kırpıyor. Bu kırpılan özellikler işimize ne kadar yarar?

Yani ilerde bir sistem toplayağım ama k ibareli olanlar bana yaralı işlemci gibi geliyor. Ama bu işlemci beni en az 7-8 sene götürmesi lazım.
Core i7 4770K mı yoksa Core i7 4770 mı tercih edilmeli.

Kusura bakmayın bu kadar soru sordum. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Merhaba;
Eğer kalitesizlikten kastın PCB veya kullanılan malzeme ve elemanlarsa ASUS’un öyle bişey yapacağını sanmıyorum. Ama böyle de bişey var üst düzey anakartlarda ( Örneğin: ROG serisi ) O.C veya fazla ayar yapıldığı için işlemci çevresindeki kondansatörler veya başka elemanlar gerektiği için çok kaliteli oluyorlar. ( Benim fikrim )
Onu bilmiyorum. Ustalar cevaplasın :)
Bu anakart senin seçmiş olduğun anakart arasında 20TL fark var. Ben olsam Z87’liyi alırdım. Şimdi bana desen H87 ve Z87 arasında ne fark var, bilmiyorum derim. İşte bu yüzden bişey alınca iyi olanı almaya çalışırım ki bir gün arasındaki farkı öğrenince neden 20TL daha verip Z87’yi almamışım diye pişmanlık hissetmeyeyim. :D ( Benim fikrim )
Bence de K ibareli olanı al. Zaten 4. Core İ7 işlemcili bir sistem toplayacağına göre yeterli bir bütçen var demek o yüzden sen 4770K’ı al. ( Benim fikrim )

Merhaba;
Eğer kalitesizlikten kastın PCB veya kullanılan malzeme ve elemanlarsa ASUS’un öyle bişey yapacağını sanmıyorum. Ama böyle de bişey var üst düzey anakartlarda ( Örneğin: ROG serisi ) O.C veya fazla ayar yapıldığı için işlemci çevresindeki kondansatörler veya başka elemanlar gerektiği için çok kaliteli oluyorlar. ( Benim fikrim )
Bu anakart senin seçmiş olduğun anakart arasında 20TL fark var. Ben olsam Z87’liyi alırdım. Şimdi bana desen H87 ve Z87 arasında ne fark var, bilmiyorum derim. İşte bu yüzden bişey alınca iyi olanı almaya çalışırım ki bir gün arasındaki farkı öğrenince neden 20TL daha verip Z87’yi almamışım diye pişmanlık hissetmeyeyim. :D ( Benim fikrim )
Bence de K ibareli olanı al. Zaten 4. Core İ7 işlemcili bir sistem toplayacağına göre yeterli bir bütçen var demek o yüzden sen 4770K’ı al. ( Benim fikrim )
Teşekkür ederim değerli yorumunuz için.

sırf cevap vermek için üye oldum. çünkü googleda 1. sırada bu sayfa çıkıyor..
cevap: çekirdek çarpanları açık olan K serisi işlemcileri overclock için Z serisi gerekiyor. ayrıca Z serisinde SLI kullanılabiliyor. bunun haricinde Z ve H arasında performans yada kalite farkı yok.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı