Zaman yolcusu muyuz?

minevra

Decapat
Sanırım derste söylendi, bilmiyorum ama güneşi bize 8 dakika geç ulaşıyormuş sanırım. Yani güneşi 8 dakika öncesini görüyoruz, o zaman güneş birden yok olsa ne olur? 8 dakika daha mı görürüz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sanırım derste söylendi, bilmiyorum ama güneşi bize 8 dakika geç ulaşıyormuş sanırım. Yani güneşi 8 dakika öncesini görüyoruz, o zaman güneş birden yok olsa ne olur? 8 dakika daha mı görürüz?

Evet.
Mesela çok uzaktaki yıldızlarında atıyorum 1 milyar yıl önceki halini görüyoruz.

Aslında güneşin ışığı 8 dakika gecikmeli geliyor uzaklıktan dolayı. Kendi bildiklerime dayanarak söylüyorum bunun zaman yolculuğu ile hiç bir alakası yok. Tamamen mesafeden dolayı.

O bahsettiğiniz örnek yanılmıyorsam Ay'dı. Ay'da bir patlama olsaydı biz bunu 8 saniye sonra görürdük.

Ya da çok uzaktaki bir göktaşının 50 milyon yıl önceki halini falan görüyoruz. Bunla ilgili şöyle eğlenceli bir düşünce vardı. Eğer 50 milyon yıl öteye ayna koyup gözlemevleriyle aynaya bakıp dünyanın 50 milyon yıl önceki halini görebilir miydik gibisinden. 🤓

O bahsettiğiniz örnek yanılmıyorsam Ay'dı. Ay'da bir patlama olsaydı biz bunu 8 saniye sonra görürdük.

Ya da çok uzaktaki bir göktaşının 50 milyon yıl önceki halini falan görüyoruz. Bunla ilgili şöyle eğlenceli bir düşünce vardı. Eğer 50 milyon yıl öteye ayna koyup gözlemevleriyle aynaya bakıp dünyanın 50 milyon yıl önceki halini görebilir miydik gibisinden. 🤓

Ayın 1 saniye öncesini görüyoruz diye biliyordum hmm.

Evet, Güneş ışınları bize 8DK geç ulaşır. Mesela güneş birden bire yok olsa 8 Dakikalık bir süremiz vardır. Güneş yine bize yakın sayılır daha uzak yıllarda olanlar çok daha uzun sürer. Mesela Betelgeuse yıldızı çok uzun süre önce patladı ama halen bize gelmedi görüntüsü.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

O zaman güneş birden yok olsa güneşi 8dk daha mı görürüz yoksa güneş kaybolduğunu bizde mi anında görürüz? Eğer güneş kaybolduktan sonra 8dk daha görürsek bu güneşin geçmişini görmek mi oluyor? E gene geçmişe gittik gibi bir şey oluyor.

Bu kavramlar sadece görecelidir. Aynı zaman kavramı gibi. Ve zaman yolcusu felan değiliz olamayız. Zamanda yolculuk mümkün değil bilimsel olarakta kanıtlandı.Bununla ilgili şöyle bir paradoks var : Diyelim ki 5 san öncesine bir portal açıldı. Bir tetikçi bu portal sayesinde 5 san önceki kendini vurursa doğal olarak kendisi de ölür çünkü geçmişte öldüyse şimdi de ölmüş olur. Peki tetiğe kim bastı o zaman?

O zaman güneş birden yok olsa güneşi 8dk daha mı görürüz yoksa güneş kaybolduğunu bizde mi anında görürüz? Eğer güneş kaybolduktan sonra 8dk daha görürsek bu güneşin geçmişini görmek mi oluyor? E gene geçmişe gittik gibi bir şey oluyor.

Güneş patlasa 8 dakika sonra görürüz patlamayı.

Bu Zamanla değil de ışığın hızı ile alakalı bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı