Zamanımı yönetemiyorum

BreaKSooN05

Kilopat
Arkadaşlar zamanımı yönetemiyorum. Günlük, haftalık program veya aylık program yapamıyorum. Hedeflerim var ama zamanımı başka şeylerle yiyorum internette dolanıyorum veya oyun oynuyorum. Not olarak şunu söylemeliyim; eskiden hiç oyun oynamazdım, çok nadir oynardım. Hikayeli ve farklı oyunları gördükçe oyun oynama isteğimde tavan yaptı bu aralar.
Bana zamanımı yönetmek için tavsiye verebilecek var mı?

Günlük programlar yazıyorum, öyle kalıyor. Bir şeye dalıyorum veya bir şey oluyor, kaynıyor. Gün içinde çok az şey yapıp günümü bitiriyorum. Daha faydalı zaman geçirmek istiyorum bu yüzden.
- İngilizce
- Unity
- Web
- Rusça
- Kilo problemim de var, diyet deniyorum ama... Anladınız siz, olmuyor.
- Kitap okumak 0 diyebilirim, zaman bulamıyorum. Resmen dizi, film, oyun oynamak daha mantıklı, şevk edici geliyor her zaman.
- Blog yazma gibi.

Diyet sadece tartıdaki şeyi değiştirir. Günde 40 dakika da olsa spor yapmanı öneriyorum. Önemli olan tartı değil aynanın karşısındaki görünüştür. Spor yapmak bir nebze de olsa size disiplin getirecektir, yeter ki istekli olun.

İhtiyaç listesi oluştur. Hangisine daha çok ihtiyacın varsa önce onu yap.

Bak mesela ben pandeminin ilk günüde kitap okudum. O gün "Sonunda okula biraz ara verdik, geçen aldığım kitapları okumak için fırsat." dedim. O gün ilk kitabı bitirdim ama diğerlerinin kapağını bile açmadım. 2-3 yıl daha öyle kalacaklar gibi duruyor.

Kardeş durumun zor ve bu durumdan öyle tavsiyeyle şununla bununla çıkamazsın. Tek yolu, şu an yapmadığın şeylerin gelecekteki olumsuz sonuçlarını görebilmek. Tabi bu da mümkün değil. Aynı şeyleri yaşamış birilerini bulursan onlardan örnek alabilirisin belki mesela ben :D

Benim bir şeyleri fark edip tembelliği bırakıp planlamaya başlamam da artık başkalarının sürekli benim adıma karar aldığını fark etmemle oldu. Sen kendi hayatının başrolü olmazsan, bir süre sonra kendi hayatında figüran oluyorsun. Seni ailen akrabaların falan oynatmaya başlıyor. Eğer böyle devam edersen ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksın.

Geri
Yukarı