Zeka sorusu

toomanynights

Kilopat
Makaleler
5
Bir ülkede bulunan 20 havaalanının her birinde 5 tane uçak beklemektedir. Uçakların tümü aynı anda hareket ederek kendilerine en yakın mesafede bulunan havaalanına iniyor. Buna göre herhangi bir havaalanında en fazla kaç uçak bulunabilir?
Bulamadım bir türlü, yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
20'nin yarısı 10. Yani 10 10 bölüşecekler. Eğer bütün uçaklar gidiyorsa sayı değişmez, yine 5 olur. Çünkü bir havalimanından kalkan 5 uçak diğerine gidecek. Oradakiler de kendi bulundukları havalimanına gelenlerinkine gidecek. Bir nevi yer değiştirecekler.

Ayrıca bu soruda zeka 0. Zeka sorusu falan değil.

Jira bence bu kadar basit görme soruyu :) Zira aşağıdaki örnekte sayının çok basit bir şekilde değiştiği görülebiliyor. Kenarda kalan hava limanları; eğer gönderdikleri limandaki hava limanına - kendilerinden daha yakın bir limanın mevcut olması durumunda 0 uçak sayısına düşüyorlar aşağıdaki örnekteki gibi.

372298

Ek olarak hava limanlarının birbirine olan mesafesi de çok önemli. Aşağıda çemberi oluşturan 19 dairenin eşit büyüklükte ve "Merkezdeki limana eşit uzaklıkta" olduğunu varsayarsak transfer sonuçlanında 95 uçağa sahip olur merkez liman. Kenar limanlardan biri de 5 uçağa sahip olur, 19/1 şans oranı ile.

372299

Bu durumda mesafeleri bize vermeleri. Mesafeler bilinmeden cevapların hepsi kişinin hayal gücüne kalır. Ben 20 havalimanın hepsini de aynı uzaklıkta hayal ettim, eşit dağıttım. Sen 19 tanesini yan yana koyarsın, 1 tanesini en dibe koyarsın. Gibi.

Mantığın doğru ama soru izin vermiyor. Soru saçma diyorum yine.

Cevap 30. Altıgenle alakalı bir mevzu. Ama neden altıgen onu bulamadım. Altıgenin bir özelliği var bu yüzden arılar altıgen şekil kullanıyor. Hatta çoğu yarış jantıda altı kollu. Saçma falan değil, çok mantıklı bir soru. Buna benzer süpersonic uçak sorusuda var. Gayet mantıklı cevapları var.
Soru Karekök Zoru bankasından.

Köşeleri, komşu köşelerle ve merkez ile eşit uzaklıkta olan en çok köşeye sahip tek şekil altıgen. 6 köşeden kalkan, toplam 30 uçak merkeze iniş yapar.

Komşu köşeler birbirine yaklaştığı için örneğin; yedigende uçakların merkezde toplanması sağlanamaz. Beşgen, ve dörtgende de merkeze yönlenme sağlanır ama bu sefer de rekor kırılamaz. Beşgen, merkezde 25 uçak toplayabilir. Birbirine eşit uzaklıkta olan 3 noktanın eşkenar üçgen oluşturması, sonucu altıgene zorluyor. Çünkü 6 tane eşkenar üçgenle altıgen ortaya çıkıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı