ZenFone 2 Kullanıcı İncelemesi

Herkese merhaba arkadaşlar,
Bu yazımda başlıktada belirttiğim gibi Asus’un merakla beklenen ZenFone 2 adını verdiği akıllı telefonunu dilim döndüğünce inceleyeceğim.

Ocak 2015’de duyurulduğunda “4 GB RAM Mi ?” Naptınız yav ? Ne zaman çıkacak ? Fiyatı ne olacak ? Gibi tepkiler almayı başaran telefon bakalım o kadar beklemeye değdi mi ? Yoksa sınıfta mı kaldı ?
İlk olarak telefonun teknik özelliklerini verelim daha sonrada genel hatlarıyla incelemeye başlayalım.

Ekran5.5” 1080p çözünürlük 403 piksel yoğunluklu IPS ekran
Ağırlık170g
CPUIntel Atom Z3580 (4 GB RAM model için)
Intel Atom Z3560 (2 GB RAM model için)
GPUPowerVR G6430
Depolama16/32/64 GB + MicroSD kart desteği(64GB)
Kamera/2.Kamera13 MP, 4128 x 3096 piksel, autofocus, dual-LED flaşa sahip / 5 MP ön kamera
Fm RadioVar
BataryaLi-Po 3000 mAh
[TBODY] [/TBODY]
Aşağıdan cihazın kutu açılımını izleyebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1-Tasarım
Bir telefonu belli eden, zevkle kullanmanızı ona bağlanmanıza neden olan şey tasarımdır.
Zenfone 2 ise bu kısımda farklı renk seçenekleriyle bunu başarıyor.
Cihazımıza baktığımızda ZenFone 5 ve 6’dan izler görüyoruz ki bu tasarım anlayışına ufak değişiklikler ve süslemeler yaparak daha da güzel bir telefonun ortaya çıktığını görüyoruz.
Asus her kesime ve her yaşta bireylere hitap etmek için cazibe kırmızısı adını verdiği kırmızı, altın rengi, buzul grisi ve beyaz renklerini kullanıcılarına sunmuş bulunmakta.

1.jpg

Cihaza ön taraftan baktığımızda sade bir tasarımı olduğunu görüyoruz. Çerçeveler çok güzel bir şekilde ayarlanmış. Gereksiz bir boşluk görülmüyor. Diğer ZenFone’larda olduğu gibi alttaki serçe parmak kalınlığındaki fırçalanmış metalimsi blok da cihazı daha albenili bir hale getirmiş. Ayrıca 5.5” lik ekranda diğer üreticiler gibi sanal tuş koymayarak ekranın tamamını kullanmamız iyi olmuş. Fakat neden o tuşlar aydınlatmalı değil diye sorup duruyorum. Bir de aydınlatma koysalarmış 10 numara 5 yıldız olacakmış.

2.jpg

Cihazın ağırlığına geldiğimizde ilk duyurulduğu zamanda 170 gram biraz fazla gibi geldi. Çünkü o kadar çok cihaz görüyoruz ki 5.5” 3000 mAh pile sahip olupta incecik olan. Ama bu durumda bir yerde iyi sayılabilir çünkü plastik kasaya sahip olan telefonda bu ağırlık -hafif ağırlık- size telefonu sağlammış gibi hissettiriyor.

3.jpg

Elde tutuşuna geldiğimizde ise demin bahsettiğim ince telefonlar gibi kayıp düşmüyor. Bundan önce Samsung Galaxy Note serisi ile haşir neşir olmuştum ve telefonu kapsız kullandığımda elimden çok fazla kaydığını gözlemlemiştim o yüzden arkasının kavisli ve yanlara doğru incelmesi telefonun ele daha rahat oturmasını sağlıyor.

4.jpg

Tasarım konusunda genel olarak beğendim ama 1500 TL üzeri seviyelere çıkıldığında biraz daha göze hoş gelen telefonlar yok değil. Tabi tasarım göreceli kimileri yuvarlak hatlı cihazları severken kimileri de köşeli telefonları sever. Kısacası ben beğendim gerçekten kötü değil mekanda masaya koyunca hele ki “Cazibe Kırmızı” rengini almışsanız millet bir bakıyor.

2-ARAYÜZ
Geldik arayüze. Bir telefonu uzun yıllar kullanmanızı sağlayan başka önemli unsur özelleştrilebilmeye açık olmasıdır. Uzun zamandır Saf Android arayüzü kullanan biri olarak böyle detaylı hazırlanmış, kullanışlı, cihazın sayfa geçişleri, ikonlarını,temalarını launcher kullanmadan değiştirince mutlu oldum. Çünkü insan bir yerden sonra cidden aynı ekrana bakınca değişik yollara giriyor ve cihazı yavaşlatan “Laucnher”’ları yüklemeye başlıyor. Ben de Saf Android sonrası ilk defa bir telefonu ROM atmadan kullandığım için şaşırıyorum.
Peki arayüz kişiselleştirilebiliyor fakat bu dolu arayüzün performansı nasıl ? Arkada oyun indirirken tüm sosyal ağlar açık, müziğimi dinliyorum, render işlemimi yapıyorum ve hala daha akıcı çalışmayı başarıyor. Diğer yandan arkada çalışan 15-20 uygulama arasında geçiş yapıncada 4 GB RAM’in getirisinden kaynaklanıyor olacak ki uygulamalar veya sekmeler tekrar yüklenmeden direk karşıma çıkıyor. Yani telefonda kasma, donma gibi herhangi bir problem ile karşılaştım diyemeyeceğim.
Görsel koymak yerine sizler için bir video çektim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

3-EKRAN
Zenfone 2’nin 5.5” ekranı , 1080p FHD çözünürlüğe ve 403 ppi(inç başına düşen piksel) oranına sahip. IPS ekranı sayesinde ne taraftan bakarsanız bakın renklerde ve görüş kalitesinde azalma olmuyor. İzlediğim filmler, oynadığım oyunlara göre şunu diyeceğim ki renkler gerçekten canlı kapalı ortamda sizi memnun ediyor ama güneş tam tepedeyken ekran parlaklığının yetersiz kaldığını hissettiğiniz oluyor. Keşke biraz daha ekran parlaklığı arttırılabilse diyorsunuz. Yine de kötü diyemeyiz muadilleri ile karşılaştırıldığında benzer sonuçlar veriyor.
NOT: Ekran fotoğraf çektiğim makinenin dandikliğinden kötü çıkmış. Yoksa HTC M8 ile kıyasladığımda aralarında farklar yok.

5.jpg

4-KAMERA
ZenFone 2 hakkında epey bir inceleme videosu izledim fakat kimse kamerasından bahsetmemişti. Ama kamerası beklediğimin kat kat üstünde. 13 MP arka ve 5 MP ön kameraya sahip olan cihazda çift tonlu LED flaşta ihmal edilmemiş. Aslında kamera incelemesini daha çok görseller ile desteklemeden önce değinmek istediğim bir yer var ki oda kendi uygulaması ile gelen bir sürü farklı moda sahip olması. Düşük ışık ve gece için ayrı mod, HDR modu, süper çözünürlük modu, PanaSphere modu bunlardan birkaçı.
Video kısmında ise 1080p çözünürlükte 30 kare/saniye video kaydedebiliyor.
Fotoğraflara ulaşmak için lütfen linke tıklayın:

Zenfone 2 Fotoğraf Örneği

Video için :

5-Performans
Sonunda birçoğunuzun beklediği kısma geldik. Donanımıyla insanların akıllarına yer edinmiş ZenFone 2 bakalım oyunlar ve sentetik testlerde nasıl sonuç veriyor ?
GPU olarak PowerVR G6430 kullanan telefonun SnapDragon tarafında Adreno 330 seviyelerinde bir performans verdiğini görüyoruz. 1080P çözünürlüğe sahip bir telefonda grafik yongası gayet yeterli bir iş çıkarıyor. Denediğim Asphalt 8, Modern Combat 5, GTA Vice City gibi telefonları zorlayan oyunlar karşısında sahibine güzel bir eğlence deneyimi yaşatmayı başarıyor.
Sentetik testler her ne kadar önem arz etmesede yine merak edilen bir detay olduğu için eklemek istedim. Antutu, Geekbench, Sunspider Java Script test sonuçlarını aşağıdan görebilirsiniz.

Antutu Testi:
6.jpg

GeekBench Testleri:

6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg

CPU-Z:

10.jpg

6-Artılar Eksiler

Artıları:
  • 30 dakikada %70’e kadar şarj olması.
  • 4 GB Ram sayesinde uygulamalar arasında seri geçişler yapması.
  • Kamerasının sınıfına göre çok çok iyi olması.
  • FM Radio desteği.
  • Arayüz hızlı, kullanışlı ve özelleştirilebilir.
  • Oyunlarda kasma, donma yaşanmıyor.
  • Web’de gezinme gayet hızlı.
  • Çift Sim Kart Desteği olması.
Eksileri:
  • Kapasitif butonlar aydınlatmalı olmalıydı.
  • Power butonu yeri daha iyi bir yerde olabilirdi.
  • Hoparlörden keşke biraz daha fazla ses çıksaydı.
  • 4 GB Ram ile Multitasking özelliğide olmalıydı.
Sonuç:

ZenFone 2 bana göre kendi bandında gerçekten en iyilerden biri. Gerek sunduğu özellikler gerekse fiyat olarak kullanıcıları mutlu etmeyi başarıyor. Kısıtlı bütçesi olupta kaliteli, hızlı ve işlevsel bir telefon arayanlara ilaç gibi geliyor. Bir başka incelemede görüşmek üzere. Hoşça kalın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı