ZenFone 2 Yeni Bataryadaki Sorunlar

Takılacak pil en iyi ihtimalle birebir orijinal olmasa da fason üretim ürünü olacaktır. Markalar resmi distribütör firmaların çoğuna birebir orijinal yedek parça yerine fason üretim ürünleri gönderiyor. Ayrıca bu fason yedek parçaların belli bir kalite kategorisi var. Konuyu daha önceden görseydim sizi bekleyip Deji batarya almanızı önerirdim.

Asus Mucize Batarya Deji MAX

Sıfır bataryadan beklentim kapasiteden de farklı olarak IC kartının doğru verileri sisteme doğru olarak bildirebilmesi. Başlıktaki sorunu yine görmeyeyim, fason olsun olmasın önemli değil. Deji'ye gelirsek, bir kişi yorumunda bataryanın sıcaklığının sürekli 25 derece olduğunu yani çakma bataryalar gibi olduğundan bahsediyordu. @Neurevt ben de bu yüzden Deji'den vazgeçtim.

Birçok Samsung cihazlarda Deji bataryaları deneyimledim ve sonuçlarım hep olumlu oldu. Ürünlerinde SEIKO marka dual IC controller chip bulunuyor. Ayrıca sıcaklıkları da doğru gösteriyordu. 1 hafta sonra ZE551ML için ürün stoklara gelecekmiş deneyimlerimi size detaylıca aktarırım. Bu arada Deji'den memnun olmayan kişilerde var elbet ama piyasada fason olarak satılan pillerden kesinlikle daha kaliteli olduğu bir gerçek.

@Neurevt , fason bildiğim kadarıyla bir firmanın başka bir firmaya ürününü ürettirmesi diye biliyorum. Yine fason üretim bir ZenFone 2 bataryası ASUS'un izni ile üretilir diye yorumluyorum buradan çıkarak. Deji'ye de baktım. Kıyaslama videolarını da izledim ancak keşke daha bilgili birisi çıkıp inceleseydi çok iyi olurdu. Batarya hakkında yapılan "Sabah bilmem kaçta evden çıkıyorum akşam bilmem kaçta eve geldiğimde bilmem kaç oluyor." ifadeleri artık iyice klişeleşti. Neyse konuya döneyim. Deji'nin internet sitesinde ürün mevcut.
Asus ZENFONE 2 Batarya MUCiZE BATARYA DEJi - ZE500KL - Z00AD - C11P1424

Fason bildiğim kadarıyla bir firmanın başka bir firmaya ürününü ürettirmesi diye biliyorum.
Evet. Fabrikadan çıkan telefon bileşenleriyle birebir aynı kalitede olmadığını ve bu yedek parçaların farklı kalite sınıflandırmasında ana dağıtıcılara sürüldüğünü belirteyim.

Paylaşmış olduğunuz linkteki ürün aslında ZE551ML'ye birebir uyuyor fakat Deji bu bu bataryanın ZE551ML'ye uymadığı yönünde ısrarcı. ZE551ML için piller haftaya gelecekmiş.

Umarım GSM İletişim o yorumların hakkını verir. Keşke 1 gün önceden yorumunu bildirseydin, bugün Deji batarya siparişi verebilirdim. Başka bir forumda Deji ürünü bir bataryanın iPhone cihazlarda 7-8 saat kullanım süresi verdiğini ve RAW verilerinde %100 verimle çalıştığını gördüm az önce. Deji artık benim gözümde "%100 orijinal" diye satılan batarya üreticisi değil. Bu sorundan öyle bir bıktım ki artık her gün o yan sanayi batarya üreticilerine söver hale geldim. Ama eskilerden bir söz var, belki bilirsin: Bin bela bir nasihatten iyidir. Bu sorunla birlikte bataryalar hakkında bir takım bilgiler edindim. Uygulama yazıyorum şu sıralar, batarya RAW verilerini okuması için.

Hocam iyi günler.
Ben de telefonumu (ZE551ML) 2015'te aldım. O zamanlar da gerek forumlarda gerekse facebook'ta ki Zenfone 2 guruplarında uenevt dosyasındaki mah değeri çok gündemdeydi. Kimde görsem 2300 - 2700 arasında bir aralıktaydı.

Ben ilk aldığımda 6 saat ekran süresi alırken zamanla 4,5 ile 5,5 saat arasına düştü. Ekran süresi düştüğü dönemde -telefon 6 ayını doldurmuştu- "Bataryada sorun var sanırım." diye düşünerek yetkili servise gönderdim. Aldığım cevap ise "Zamanla pil şarj - deşarj süresi düşebilir." oldu.

2017 Ağustosunda telefonumu yetkili servise "Ekran sararması ve batarya performansındaki kayıp." nedeniyle gönderdim. Garanti kapsamında ekran ve batarya değişimi yaptılar. İlk 3 ay batarya 2700 - 2800 mah ve 6.30 ile 7 saat ekran süresi aldım. Şuan 6 ay geçti. Ekran süresi 4.5 ile 5 saat arasına geriledi.

Kısacası Zenfone 2 batarya problemi kronik bir sorun.

Hocam iyi günler.
Ben de telefonumu (ZE551ML) 2015'te aldım. O zamanlar da gerek forumlarda gerekse facebook'ta ki Zenfone 2 guruplarında uenevt dosyasındaki mah değeri çok gündemdeydi. Kimde görsem 2300 - 2700 arasında bir aralıktaydı.

Ben ilk aldığımda 6 saat ekran süresi alırken zamanla 4,5 ile 5,5 saat arasına düştü. Ekran süresi düştüğü dönemde -telefon 6 ayını doldurmuştu- "Bataryada sorun var sanırım." diye düşünerek yetkili servise gönderdim. Aldığım cevap ise "Zamanla pil şarj - deşarj süresi düşebilir." oldu.

2017 Ağustosunda telefonumu yetkili servise "Ekran sararması ve batarya performansındaki kayıp." nedeniyle gönderdim. Garanti kapsamında ekran ve batarya değişimi yaptılar. İlk 3 ay batarya 2700 - 2800 mah ve 6.30 ile 7 saat ekran süresi aldım. Şuan 6 ay geçti. Ekran süresi 4.5 ile 5 saat arasına geriledi.

Kısacası Zenfone 2 batarya problemi kronik bir sorun.
Size de iyi günler hocam. Zenfone 2'yi cidden çok beğendim ve öyle aldım. Ben cihazımı 28.01.2016 tarihinde aldım ve 2 sene haliyle doldu. Kamerası, gündelik performansı ve birçok yönden beni yarı yolda bırakmadı. Ancak bir şey haricinde: Pil performansı. Pili çok hızlı doluyor, evet. Ancak bir o kadar da hızlı bitiyor. Mobil veride 4.5 saat, Wi-Fi'da 7 saate kadar ekran süresi aldım. Ama bir kere aldım o 7 saati. Pilin çoğunluğunu işlemci tüketiyor ki zaten Z3580 %100 yükte 2 Watt çeken bir işlemci. Intel'in sitesinde yazıyor. İşlemci bir tür emülatör kullanıyor. Emülatör Android düzeyinde değil, direkt uzantı çevirmesi şeklinde. İşlemcinin saf uzantıları sanırım ARM V7 mimarisinin (32-bitlik ARM mimarisi) uzantılarına çevriliyor. Bu da tek tük uygulamada yavaşlamaya neden olabililyor. Zen 2'den sonra çıkardıkları ZenFone 3,4 serileri pil konusunda iyiydiler. Çünkü Qualcomm'un işlemcileri kullanıldı. Qualcomm bu alanda gerçekten iyi işler çıkarıyor. Özellikle son işlemcileri hem pil dostu, hem performans canavarı . Gelelim benim ZenFone'a. Pili bugünlerde resmen öldü. Yan sanayi olanı çıkarıp kendi pilini taktım. Zor şarj oluyor. 1 saatte tükeniyor. Pili tekrar takarken fark ettim de pil artık koku yayıyor. Sanırım sızıntı yapıyor.

İyi akşamlar arkadaşlar. 02.03.2018 tarihinde GSM İletişim'e gönderdiğim cihaz bugün (08.03.2018) elimde. Cihazım geldiğinde açıktı ve %3 şarj kalmıştı. Onu da 0'a indirip 2,5 saat şarj ettim. Hemen uevent dosyasına baktım, CHARGE_NOW değeri 2741 gösteriyordu, yani pil %91 verimle çalışıyor. Pil zamanla açılır diye umuyorum. GSM İletişim hakkında konuşursak eğer, gerçekten güvenimi kazandılar. Cihazım elime 1 hafta geçmeden ulaştı. Bugün ortalama bir teknik servis cihazınızı 15-20 günde gönderirken GSM İletişim 6 günde gönderdi. Fiyatı ise 130 TL tuttu, her ne kadar telefonda 110 TL deseler de. Ancak telefonumu gönderirken koruyucu cam yoktu, GSM İletişim'dekiler cihazıma koruyucu cam takmışlar. Galiba 20 TL ekran koruyucu içindi. Yine de teşekkürler; hem GSM İletişim'e, hem sizlere arkadaşlar. Umarım başkalarını da bilgilendirebilirim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı