Çözüldü Ziraat Bankası'nda tüm taksitleri tek seferde ödeme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

system32exec

Hectopat
Arkadaşlar, farklı farklı 3-4 yere taksitler var. Malum günü gelmeden ödenmiyor normalde fakat elimde toplu para var ve ben bu taksitleri tek seferde ödeyip kapatmak istiyorum. Böyle bir şey var mı? Varsa tam olarak nasıl yapacağım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bankanız ile iletişime geçip taksitleri kapatabilirsiniz.

parayı ödersin bir daha kartı kullanmazsan borcun olmaz. diyelim ki 4 taksitli birşey aldın ekstre geldiğinde ay ay yazar taksit sayıları 1/4 2/4 3/4 4/4 diye, senin borcun tamamını ödemen birşey ifade etmiyor borcun olmuyor ama ekstrede görünmeye devam eder o aldığın ürün. yani ekstrede bunu görmek seni rahatsız mı ediyor anlamadım. borcum olmasın diyorsan toplam borcu ödersin karta konu kapanır. inanmıyorsan bankayı ara teyit et daha ne diyeyim. kredi olsa gider şubeye kapatırsın olay biter. kart alışverişinde öyle olmuyor dediğim gibi ekstrende o alışveriş görünür ama borcun tamamını ödediysen borcun olmaz.
Bilgim olmadığı için soruyorum hani bilgi alma amaçlı inanıp inanmamak değil mevzu. Ekstre de gözükmesi sanırım sistemsel olarak oluyor değil mi? Borç olarak yansımıyor ödeyince

Bilgim olmadığı için soruyorum hani bilgi alma amaçlı inanıp inanmamak değil mevzu. Ekstre de gözükmesi sanırım sistemsel olarak oluyor değil mi? Borç olarak yansımıyor ödeyince
Aynen sistemsel olarak ama sinir bozucu, bir keresinde 9 aylık bir alışverişi iptal ettim mesela karta iade oldu tutar hemen ama 9 ay ekstrede göründü o alışveriş. Seninki de aynı şey borcu peşin olarak ödersin ama ekstrede görünür.

Dostum kartının sana verilen bir limiti var. Örneğin banka sana 1200 TL limit verdi. Sen 1000 TL'lik 5 taksitli bir alışveriş yaptın. Bu senaryoda banka limitinden 1000 liraya el koyar ve senin 200 TL limitin kalır. Taksitlerini ödedikçe kart limitin artar.

1200 TL => Kart Limiti
-1000 TL (5x200 TL taksitle 1000 TL limit harcaması)

= 200 TL limitin kaldı

Ödemeler yaptıkça (200er TL ödemeler yapılarak başka harcama yapmama senaryosunda.)

Kalan 200 TL limit + 200 TL x Ödediğin ay.

Örneğin 6 ay boyunca kredi kartından harcama yapmadan kredi kartına 200 TL ödeme yaptın. 6x200 = 1200 TL limitin artar. 200 TL başlangıçta kalan limitin ile kredi kartında 1400 TL limitin olur.

Ama banka sana 1200 TL limit vermişti. Sen fazladan 200 TL ödeme yaptın. Şuan fazladan 200 TL limitin oldu şimdi ne olacak? Kredi kartına borç ödemene gerek kalmadan kredi kartından 200 TL harcama yapabileceksin. Limitin 1200 TL'den aşağı düştüğünde düşen tutar kadar borç oluşacak ve ödeyeceksin.

Özet: Sen karta toplu para yatırırsan 5 ay (eğer 5 aylık taksit kadar toplu para yatırdıysan) boyunca karta başka ödeme yapmadan senin yatırdığın para kadar para miktarını banka borcun zamanı geldiğinde (ekstre zamanı) geldiğinde o ayın borcunu otomatik olarak öder. Limitin değişmez.

Dostum kartının sana verilen bir limiti var. Örneğin banka sana 1200 TL limit verdi. Sen 1000 TL'lik 5 taksitli bir alışveriş yaptın. Bu senaryoda banka limitinden 1000 liraya el koyar ve senin 200 TL limitin kalır. Taksitlerini ödedikçe kart limitin artar.

1200 TL => Kart Limiti
-1000 TL (5x200 TL taksitle 1000 TL limit harcaması)

= 200 TL limitin kaldı

Ödemeler yaptıkça (200er TL ödemeler yapılarak başka harcama yapmama senaryosunda.)

Kalan 200 TL limit + 200 TL x Ödediğin ay.

Örneğin 6 ay boyunca kredi kartından harcama yapmadan kredi kartına 200 TL ödeme yaptın. 6x200 = 1200 TL limitin artar. 200 TL başlangıçta kalan limitin ile kredi kartında 1400 TL limitin olur.

Ama banka sana 1200 TL limit vermişti. Sen fazladan 200 TL ödeme yaptın. Şuan fazladan 200 TL limitin oldu şimdi ne olacak? Kredi kartına borç ödemene gerek kalmadan kredi kartından 200 TL harcama yapabileceksin. Limitin 1200 TL'den aşağı düştüğünde düşen tutar kadar borç oluşacak ve ödeyeceksin.

Özet: Sen karta toplu para yatırırsan 5 ay (eğer 5 aylık taksit kadar toplu para yatırdıysan) boyunca karta başka ödeme yapmadan senin yatırdığın para kadar para miktarını banka borcun zamanı geldiğinde (ekstre zamanı) geldiğinde o ayın borcunu otomatik olarak öder. Limitin değişmez.
@semamca_07 Evet şimdi gayet iyi anladım teşekkürler bilgilendirme yaptığınız için sağolun :)

Aynen sistemsel olarak ama sinir bozucu, bir keresinde 9 aylık bir alışverişi iptal ettim mesela karta iade oldu tutar hemen ama 9 ay ekstrede göründü o alışveriş. Seninki de aynı şey borcu peşin olarak ödersin ama ekstrede görünür.

Benim konuma da bakar mısınız hocam, gördüğüm kadarıyla bu konulara hakimsiniz

Yeni konular

Geri
Yukarı