Ziraat Bankkart genç kredi kartı borcu ne zaman ödenir?

CeddinDeden

Hectopat
Merhaba KYK bursu alıyorum. O yüzden ziraat Bankkart genç kartım var. Bugüne kadar hep banka kartını kullandım. Dün ilk defa kredi kartıyla 50 TL'lik alışveriş yaptım. Şimdi 50 TL borcum gözüküyor. Bunun son ödeme tarihi nedir? Genellikle 1 ay mı oluyor? Uygulama çok karışık olduğundan yazanlardan pek bir şey anlamadım. Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Kart ekstre tarihine banka uygulamasından bakmanız gerek. Ekstreniz kesildikten sonra borcun son ödeme tarihine kadar ödemelisiniz. Bütün tarih bilgileri uygulamada kart kısmında çıkar.

Ekstre tarihine bak. Ekstreni görüntülerken son ödeme tarihi yazar. O tarih son ödeme tarihidir. 1 ay diye bir şey yok yani. Diyelim ki bugün alışveriş yaptın ve ekstren ayın 10'unda kesiliyor ve son ödeme tarihi de 18'i oluyor. İşte 18'i son ödeme günün.

Ekstre tarihine bak. Ekstreni görüntülerken son ödeme tarihi yazar. O tarih son ödeme tarihidir. 1 ay diye bir şey yok yani. Diyelim ki bugün alışveriş yaptın ve ekstren ayın 10'unda kesiliyor ve son ödeme tarihi de 18'i oluyor. İşte 18'i son ödeme günün.

Son ödeme tarihi 12 Ağustos yazıyor. Oysaki ben dün kullanmıştım ödeme tarihi daha uzun sandım. Şimdi ben 12 Ağustos'ta bunu ödemezsem ne olacak? Bir sonraki son ödeme tarihi 12 Eylül yazıyor. O zaman faizli mi ödeyeceğim?

Son düzenleyen: Moderatör:
@CeddinDeden , kredi kartı ekstre borcu hesap kesim tarihinden itibaren döngüye girer. Burada bakman gereken tarih hesap kesim tarihidir.

12 Ağustos olan son ödeme tarihi muhtemelen 02 Temmuz - 02 Ağustos arasında yaptığın harcamaları kapsıyordur. Hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihi arasında 10 gün civarı süre bulunur. Hafta sonu tatilleriyle beraber 1-2 gün ileri taşınabilir.

Kısacası, uygulamadan hesap kesim tarihini kontrol etmen lazım. Eğer yaptığın alışveriş hesap kesim tarihinden sonra ise; ödemeni bir sonraki son ödeme tarihine kadar (12 Eylül) yapman lazım.
Kredi kartında harcamalar hesap kesim tarihine göre hesaplanır; ödemeler son ödeme tarihine kadar yapılır.

Bir sonraki hesap kesim tarihinde en az yüzde yir misini yatırlamalısın. Tabii üç ayda bir de tamamını yatırmalısın. Gerçi üç ayda bir tamamını ödemezsen nakit avans çekemiyorsun sadece. Yoksa kartı kullanmana engel değil. Sadece her ay yani borcunun en az yüzde yir misini yani asgarisini öde geciktirme yeterli. Hesap kesim tarihinden sonra ödemelerini yap.

Bir sonraki hesap kesim tarihinde en az yüzde yir misini yatırlamalısın. Tabii üç ayda bir de tamamını yatırmalısın. Gerçi üç ayda bir tamamını ödemezsen nakit avans çekemiyorsun sadece. Yoksa kartı kullanmana engel değil. Sadece her ay yani borcunun en az yüzde yir misini yani asgarisini öde geciktirme yeterli. Hesap kesim tarihinden sonra ödemelerini yap.
Tamamdır teşekkürler. Ben ödeyeceğimiz zaman tamamını birden ödemeliyiz sanıyordum. Bir sonraki ay en az yüzde yirmisini yatırabiliyorsak iyiymiş öyle. Borcumun en az yüzde 20 sini ödeye ödeye kapatırım.

Ben ödeyeceğimiz zaman tamamını birden ödemeliyiz sanıyordum.
Sürekli asgari ödeme yapmak bankaların karşısında profilini olumsuz etkileyebilir. Gençkart'ta faiz var mı bilmiyorum ama genelde borcun kalan kısmı için ufak da olsa faiz işler. Bir süre sonra avans çekimi kapatılabilir. Yani ödeyebiliyorsan her zaman borcun tamamını ödemeyi alışkanlık haline getirmen lazım; asgari ödeme sadece zor durumlarda kullanılmalıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı