Zoko Melody Mesh

Merhaba
09.10.2022 tarihinden beri kullanmış olduğum fiyat/performans olarak değerlendirdiğim bir kasa hakkında deneyimlerimi aktaracağım.

Öncelikle neden bu kasayı aldım ondan bahsedeyim.

Hali hazırda kullanmış olduğum eski kasanın power tuşuna ait yay bozulmuştu. (Xigmatek Asgard 382) Bir kaç kez uğraşıp kullanılabilir hale getirmeme rağmen bir kaç hafta içinde tekrar bozuluyordu. Ayrıca günümüz standartlarından da uzaklaşmaya başlamış bir kasaydı. O dönem elim biraz sıkışık olduğu için uygun fiyatlı bir kasa almam gerekiyordu. Aklımdaki kasa dark diamond pro mesh ve rider modellerinden biriydi. Araştırma halindeyken bu kasanın bir tanıtımını izledim. Fiyat olarak aklımdaki kasalardan 250-300 TL kadar daha ucuz, üstelik bence daha estetik duran bir kasaydı. Şansımı denemek istemedim ve o gün aldım. Benim aldığım tarihte 690 TL civarı bir fiyatı vardı. Kuponlarla beraber bana maliyeti yaklaşık 550 TL civarı oldu.

Şimdi gelelim kasa hakkındaki deneyimlerim ve gözlerime.
Öncelikle fiziksel özelliklerinden bahsetmek istiyorum.
Kasanın ön paneli mesh yapıda, buraya 360mm'le kadar sıvı soğutma desteği veriyor, elimde sıvı soğutma olmadığı için deneme imkanım olmadı. Mesh panelin hemen ardında 3 adet 120mm sabit Rainbow RGB fan bulunmakta. Yan taraflardan bir tanesi karartmalı bir temper cama sahipken, diğer tarafı ince bir sac olarak yapılmış. Bu yan sac oldukça ince. Biraz daha kalın olsa kalite hissiyatını artırırdı. Kasanın üst tarafında iki adet fan takabileceğimiz bir alan bulunmakta, 240mm sıvı soğutma radyatörü takabiliyoruz. Bu alanın üzerinde mıknatıslı bir tozluk var. Tozluğu kaliteli bir yapıya sahip değil. "Tozluk var mı? Var. İş görüyor mu? Evet." demek için konmuş. İşimizi gerçekten görüyor mu? Evet. Ama hafif bir iteklemeyle yerinden oynuyor. Yine üst kısmın sağ tarafında bizi sırasıyla Power,Reset ve iki adet USB 3.0 girişi karşılıyor. Bu tasarım hoşuma gitmedi. Bence tuşlar ve Usb girişleri üst ön kısımda olabilirdi. Yeterli alan mevcut burda. Bu tuşların kalitesine gelecek olursak, kaliteli bir kasanın bize vermiş olduğu tuş hissiyatı yok. Fiyatını burada bizlere hissettiriyor. Kasanın altında PSU kısmına denk gelecek şekilde bir adet daha tozluk var. Bu da üstteki gibi işimizi görüyor ama kalitesi yine aynı. Bunu güzel bir şekilde sabitlemişler. Gerçi fazla dokunmadım ben o kısma. Kasanın arkasında da bir adet 120mm yine sabit rainbow RGB bir egzoz fanı bulunuyor.

Gelelim kasanın iç kısmına.
ATX-M.ATX ve E.ATX anakartları destekliyor. Ben bu kasada MSI B660M-G M.ATX anakartla beraber 12400F işlemci stok fan, Asus Dual RX6600 ekran kartı kullanıyorum. Hemen hemen her kule tipi soğutucuyu takabiliyoruz. PSU konumu artık standart hale geldiği gibi alt tarafta yer alıyor. PSU'yu koyduğumuz yer diğer bileşenlerle ayrılmış şekilde. Burası modüler bir yapıya sahip değil. Yine bu alanın içinde HDD yerleştirebileceğimiz bir alan mevcut. Kurumlum sırasında bu yapı bizi biraz zorlayabiliyor. Ben burdaki kablo oluklarından Anakarta giden 8 pinlik güç kablosunu geçirirken sıkıntı yaşadım. Kullanmış olduğum PSU'nun bu kablosu kısa olduğu için arka taraftan geçirme imkanım olmadı. Bu oluklarda herhangi bir kauçuk koruma da mevcut değil. Kasanın modüler ince sacını çıkarttığımızda kablolama alanı ve iki adet 2.5 inç sata SSD takabileceğimiz bir alanla karşılaşıyoruz. Kablolama konusunda da çok şey beklememekte fayda var. Yeterli alanımız var ama öyle kitap gibi işçilik çıkartacak bir yapı yok. Zaten bu fiyat aralığında bunu beklemek biraz anlamsız.

Genel anlamda memnun kaldığım bir kasa oldu, kasanın kalitesi beklediğimin bir tık üstünde. Açıkçası ilk sipariş geçtiğim zaman tedirginlik içerisindeydim. Satıcı kargolamayı düzgün ve zamanında yaptı. Sadece kasanın PSU montajlama yerinde ufak bir yamukluk vardı, biraz düzeltmem gerekti. Gelelim kasanın eksilerine. Fanlar sabit ve güçlü ışıl ışıl bir RGB'ye sahip. Keşke kontrol edilebilir fanlar kullanılsaydı. Yan sac çok ince. Bunun bi tık kalın olması lazım. Tabi bunu kalın yaparsak kablolama alanı daralabilir. Fiyat/Performans olarak önerilen çoğu kasadan daha kaliteli olduğunu söylebilirim. Bu fiyat aralığında alınacak öncelikli kasalardan. Tabi üzerine bir 300-400 TL daha koyabilirseniz bundan bir tık daha kaliteli bir ürün alabilirsiniz.
 
Son düzenleme:

kaii

Centipat
Katılım
9 Ocak 2022
Mesajlar
310
Çok fazla alt alta yazı var, destekleyen bir görsel yok. Ürün linki dahi koymamışsınız.
Ama zahmet edip yazdığınız için teşekkürler.
 

erme

Megapat
Katılım
29 Mart 2021
Mesajlar
15.891
Makaleler
4
Çözümler
72
Bu fiyatta bir kasa önerir misiniz? 700 TL'ye
700'e yok.

Konudaki kasa nerede satılıyor?
 
KS
KS
Tavasapi

Tavasapi

Picopat
Katılım
5 Nisan 2022
Mesajlar
472
Makaleler
1
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Yukarı