Zoom Katılımcı Ekranı Görünmesi

koXahar

Decapat
Bugün Zoom üzerinden akademik bir eğitim programında eğitimci ekran paylaşımı yapacağını söylediği sırada ekranda birkaç masaüstü gördüm. Bir ekranda masaüstü vardı genel sanki çerçeveler içerisinde de birkaç ekran vardı gibi gördüm. Çok anlık geldi ve eğitmen göstermek istediği belgeyi ekrana verdiği için emin olamadım. Zoom host sahibi kişinin (lisanslı üründe) katılımcıların masaüstünü görebiliyor mu? İstese görebilir mi? Katılımcılara uygulama girişte herhangi bir izin sormuyor ayarlarda da sadece kamera mikrofon kapama gibi şeyler var. Lise veya üniversite düzeyinde olan kişiler hocalar ekranı görebiliyor tarzı "duyumcu" şeyler paylaşılıyorken buna şahit olunca (belki de göz yanılması) şaşırdım. Eğer erişimi varsa ve gerekli izin katılımcıya sorulmuyorsa büyük bir gizlilik ihlali var demektir.

Bahsettiğim şeye belki lise veya üniversite düzeyindeki hocalarımız dersi dinleyip dinlemediğini görebiliyoruz düşüncesiyle yaklaşabilir fakat bu tamamen yanlış. Çünkü kişinin masaüstünde şahsi dosyaları ve bu şahsi dosyaların başlıkları veya direkt görünür fotoğrafları olabilir. Bunlara ek olarak bir adım öteye geçerek yapışkan notlara bir şeyin bilgisini not ettiyse ve işbu host sahibi hacklenmişse ve farkında değilse teknik olarak tüm katılımcıların ekranı da oturum boyunca izlenebilir ve bu belki de özel yapışkan notlara erişebilir. Duyumları değil gördüğü veya gerçek çevresi tarafından alınan bilgiyi ileten olursa sevinirim. Böyle bir şey varsa eğitimini aldığımız yere bunu iletip kullanmaması gerektiğini itirazı durumunda dava açacağımı ileteceğim. Kesin bilgi olursa iyi olur. :)

Zoom üzerinden kayıt başlatmış olabilir. Yani dersi kayıt altına almış olabilir. Aynı ekran kaydediciler gibi bu da masaüstünün size yansıtılmasıyla sonuçlanır. Kısacası gördüğünüz büyük ihtimalle sunucunun kendi masaüstü.

Zaten bu tip bir özellik gizlilik ihlali olduğundan kabul edilmez.

Zoom üzerinden kayıt başlatmış olabilir. Yani dersi kayıt altına almış olabilir. Aynı ekran kaydediciler gibi bu da masaüstünün size yansıtılmasıyla sonuçlanır. Kısacası gördüğünüz büyük ihtimalle sunucunun kendi masaüstü.

Zaten bu tip bir özellik gizlilik ihlali olduğundan kabul edilmez.
Evet kayıt altına alınıyordu "recording" yazısı vardı. Umarım öyledir ama yine de keşke lisanslı zoom'a sahip bir eğitmenimiz olsaydı da gelip söyleseydi :) En kötü eğitmene mail atıp soracağım :)

Yeni konular

Geri
Yukarı