Zor seviyede paragraf kitabı önerisi

345'i öneririm. Soruları ÖSYM düzeyinde. Onun dışında 3D 5'li Simülasyon denemelerindeki Türkçe soruları da ÖSYM düzeyinde. Tabii söz ettiğim deneme kitabının 2023 versiyonu çıkmadı diye biliyorum.
Sana tavsiyem ÖSYM düzeyinde sorular çözmendir. ÖSYM sınavlarında çıkmış son 4 yılın paragraf sorularını çözmen sana çok büyük katkı sağlayacaktır. Aslında bu her ders için geçerli.

Çözmedim zaten, sadece duydum. Uzun olduğunu biliyorum. Paragraf çözmek zaten zaman kaybı başlı başına. Ama bildiğim düzgün birkaç kitaptan biri bu konuda. Kitap okumak gerek, paragraf boş iş bana göre.
O senin eleştirin diyelim.

Ben kitap okumanın ve paragraf çözmenin etkili olduğunun farkına vardım. Zaten çerez sorular, birkaç tane dâhâ net için paragraf çözmek bir şey kaybettirmez.

Paragrafiks kitabına gelecek olursak, o kitabı ben zor bulmadım pek. Sadece sorular çok uzundu, paragraftaki doğru kelimeleri bulunca ve soruyu anlayınca çerez soru oluyor.

Ek olarak sınavda çıkmış sorular çözülebilir.

Dostum ben de baya yüksek yaptım Türkçede. Yani bir TR'ci olarak sadece taviye verdim, sem bilirsin, 10'a yakın paragraf bitirip de 30 net yapamayan arkadaşlarım olduğu için naçizane bir tavsiye. Gerisi sana kalmış.
Sana sadece şunu söylüyorum:Soruları doğru çözmek tek başına önemli değildir. Soruları hızlı çözmek önemlidir. Eğer ki sen ÖSYM sınavındaki Türkçe bölümünü 28-33 dk arasında bitirebiliyorsan senin için zaten gereksizdir.
Aslında her şey öğrenciden öğrenciye farklılık gösterebilir. O nedenle herkes tarafından benimsenmiş bir doğruya çok radikal bir biçimde gereksiz demeyi doğru bulmuyorum. Çünkü senin doğrun herkes için iyi olmayabilir.

Başlığın farkındayım ben sadece öneride bulundum. Söz ettiğim öneriyi kendi mesajımda da belirttim.

Size katılıyorum. YKS'de Türkçede 39 net yapmış birisi olarak söyleyebilirim ki paragraf kitabı almanıza hiç gerek yok. Gidin onun yerine güzel, kelime dağarcığınızı geliştirecek okuma kitapları alın. Çünkü bu bir matematik ya da fen değildir ki soru tiplerini anlayıp göresiniz. Paragraf yani hep aynı mantık sadece farklı metin yazıları. Tabii tercih size kalmış yine de ama benim tavsiyem bu şekilde.

Size katılıyorum. YKS'de Türkçede 39 net yapmış birisi olarak söyleyebilirim ki paragraf kitabı almanıza hiç gerek yok. Gidin onun yerine güzel, kelime dağarcığınızı geliştirecek okuma kitapları alın. Çünkü bu bir matematik ya da fen değildir ki soru tiplerini anlayıp göresiniz. Paragraf yani hep aynı mantık sadece farklı metin yazıları. Tabii tercih size kalmış yine de ama benim tavsiyem bu şekilde.
Sanırım yanlış kişinin mesajını alıntıladın. Çünkü ben paragraf çözmenin soruları hızlı çözmek adına yararlı olduğunu savundum 🙂

Sana sadece şunu söylüyorum:Soruları doğru çözmek tek başına önemli değildir. Soruları hızlı çözmek önemlidir. Eğer ki sen ÖSYM sınavındaki Türkçe bölümünü 28-33 dk arasında bitirebiliyorsan senin için zaten gereksizdir.
Aslında her şey öğrenciden öğrenciye farklılık gösterebilir. O nedenle herkes tarafından benimsenmiş bir doğruya çok radikal bir biçimde gereksiz demeyi doğru bulmuyorum. Çünkü senin doğrun herkes için iyi olmayabilir.
Evet, o bahsettiğin sürelerde bitiriyordum genelde ancak demek istediğimi tam olarak anlamadın ya da ben anlatamadım. Çevremde de görüyorum paragraf çözmenin pek etkisi olmadığını ve ona göre diyorum ''Paragrafı fazla kaçırmak zaman kaybıdır.'' diye, yoksa kendi üzerimden zaten gitmem çünkü benim gibi okuduğunu anlamada epey farklı olan çok çok az kişi var çevremde ve Türkiye'de. Sadece sıradan okuma ve çözme alışkanlığına sahip olan arkadalarımın tecrübelerini harmanlayarak böyle bir fikir sundum.
Hiç çözmeye gerek yok alışkın isen ama dediğin gibi ülkenin yüzde doksan dokuzunun alışkanlığı yok ve onlara da direkt paragrafla başlamak yerine kitap okumanın daha etkili olacağını sert bir karşılaştırma yaparak söylemek istedim kankam. Umarım anlatabilmişimdir.

Hemen hemen aynı neti defalarca yapmaktan sıkılmış biri olarak ben de bu fikri savunuyorum. Kitap okumak, hem Türkçede hem de diğer alanlarda size oldukça fayda sağlayacaktır. Böyle diyince insanlara ''aptal'' diyormuşum gibi algılanıyor ve savunma yapılmaya çalışılıyor galiba ama bu aslında en faydalı öneridir, alana. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı