Zorunlu askerlik çok gereksiz geliyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Benim askerlik yakın, ben yapacaksam sizler de paşa paşa gideceksiniz. 😀😂

Orta Doğu bölgesinde yaşarken "zorunlu askerlik saçmalıktır" gibi bir cümle kurmayın, dibinizde eli silah tutmuş afgan ve suriyeliler var.
Bir tane bile siyasetçi bu duruma yorum yapmıyorken emir-komuta zincirine bir erkek olarak hakim olmalısınız.

Sen gidip gazi ya da şehit olurken suriyeliler ve afganlar da elini kolunu sallayarak taşkınlık yapıp ülkende üremeye devam edecekler. Gerçekten ölmek için daha iyi bir yol bulamazdın.

Her şeyi göze alarak istiyorum zaten. Bir gün eve dönemeyebileceğimi çok iyi biliyorum ama bu fedakarlığı yapmak lazım.
Doğru, bu fedakarlığı birileri yapmak zorunda. Bu kadar yüce bir fedakarlık hissine sahip olmak güzel şey ama fiili olarak hiç şahit olmadığınız konular hakkında atıp tutmaya, karşındakini tanımadan yaftalamaya gerek yok. Emin ol sayısız kişi sizlerin yaşlarında benzer yollardan geçti, bir süre sonra hayatını kurup kaybedeceğin şeylere sahip olduğun zaman aynı hissiyata sahip olmak pek kolay olmuyor.

Bu dediklerim dışında şu 2 şeyi de hiç aklından çıkarma, bunların ilki olarak kendine şu soruyu sor; senin/sevdiklerinin hayatı üzerinden politika yapanların yakınındaki tek 1 kişi bile onların aptallıklarının bedelini ödeyecek mi?

İkinci olarak da şu sözü aklından çıkarma; gecenin çöktüğünü görmemiş olan, karanlıkta yürümeye yemin etmemeli. Bunun bizim sözlerimizdeki karşılığı ise şu: Büyük lokma ye, büyük söz söyleme. :D

Son düzenleme:
Sen gidip gazi ya da şehit olurken Suriyeliler ve Afganlar da elini kolunu sallayarak taşkınlık yapıp ülkende üremeye devam edecekler. Gerçekten ölmek için daha iyi bir yol bulamazdın.
İşte askerlik bu yüzden önemli. İlk başta kime saldıracaklar? Sivillere, yani sana-bana. O zaman işine yarayacak o tuvalet temizlemeler, boş silahla 12 saat nöbet tutmalar, yerde sürünmeler. Şu anda kaçabileceğin hiçbir yer yok. Zaten olsa bu konuya mesaj yazmazdın, umrunda olmazdı. ;)

Türkiye gibi dört yanı yangın yeri olan bir ülkede zorunlu askerlik hiç gereksiz değildir öncelikle. Bu konuda anlaşalım. Bir gün bu topraklarda savaş çıkarsa her erkeğin eli silah tutmalı. Bakın Ukrayna halkı ne kadar güzel silahlandı, silah kullanmayı bilmeseler (bizim ülkemizde bireysel silahlanma da yasak, nerede öğreneceksin başka, airsoft da mı?) efektif milis gücü olamazdı.

Ha gelelim askerliğin içeriğine. Askerde çok şanslı kimseler dışında öyle şarjörlerce atış yapamazsınız. Kimi 3 mermi sıkar, kimi 3 şarjör boşaltır. Bu düşeceğiniz yere göre çok değişken. Bunun dışında fasa fiso işleri yaparken, sabah belli saatte kalkıp akşam belli saatte yatarken bile disiplin, düzen kazanırsın.

6 ay askerlik yapmak şu an devlete yük oluyordur yüksek ihtimalle elimizde bir veri olmasa da. Bunun yerine ben aynı maliyet ekseninde askerliğin 1-2 aya düşülüp temel bir askerlik (silah konusunda) eğitimin alınmasını isterdim. Böylece nitelik biraz daha artmış olur.

Kimse sizi profesyonel asker yapmayacak zaten. Bundan 30-40 yıl önce askerlik yapmış olsaydınız 2 yıl yapacaktınız, yükse ihtimalle doğuda da başınızın üstünden mermiler uçuşacaktı. Değerini bilin mevcut şartların.

Sen gidip gazi ya da şehit olurken suriyeliler ve Afganlar da elini kolunu sallayarak taşkınlık yapıp ülkende üremeye devam edecekler. Gerçekten ölmek için daha iyi bir yol bulamazdın.

Vatanımızı koruyan askerlerimiz suriyeliler için korumuyor kardeşim senin benim için koruyor. Abim gitti askerliğini yaptı beni korudu ben gidip yapacağım onu koruyacağım. Bilmem anlatabildim mi? Suriye konusu siyasi bir konu. Yanlış politika. Askerlikle şehit olmakla onun bir alakası yok. O savaştan kaçan korkak suriyeliler gibi olmamak için askere gidip ne yapmamız gerektiğini öğreniyoruz zaten.

6 ay askerlik yapmak şu an devlete yük oluyordur yüksek ihtimalle elimizde bir veri olmasa da. Bunun yerine ben aynı maliyet ekseninde askerliğin 1-2 aya düşülüp temel bir askerlik (silah konusunda) eğitimin alınmasını isterdim. Böylece nitelik biraz daha artmış olur.
Evet hocam, tam olarak demek istediğim şey buydu. Az olsun öz olsun mantığıyla düzenlense daha iyi olur. Zaten bende tamamen kaldırılsın mantığında değilim, adam gibi eğitim görülebilecek ve yük olmayacak bir sisteme geçilmesi taraftarıyım.

Doğru, bu fedakarlığı birileri yapmak zorunda. Bu kadar yüce bir fedakarlık hissine sahip olmak güzel şey ama fiili olarak hiç şahit olmadığınız konular hakkında atıp tutmaya, karşındakini tanımadan yaftalamaya gerek yok. Emin ol sayısız kişi sizlerin yaşlarında benzer yollardan geçti, bir süre sonra hayatını kurup kaybedeceğin şeylere sahip olduğun zaman aynı hissiyata sahip olmak pek kolay olmuyor.

Bu dediklerim dışında şu 2 şeyi de hiç aklından çıkarma, bunların ilki olarak kendine şu soruyu sor; senin/sevdiklerinin hayatı üzerinden politika yapanların yakınındaki tek 1 kişi bile onların aptallıklarının bedelini ödeyecekler mi?

İkinci olarak da şu sözü aklından çıkarma; gecenin çöktüğünü görmemiş olan, karanlıkta yürümeye yemin etmemeli. Bunun bizim sözlerimizdeki karşılığı ise şu: Büyük lokma ye, büyük söz söyleme. :D
Haklısınız. Gerçekten zor kaybedecek çok şey olunca. Arkanda bıraktıkların çok fazla olacak. Eşin, çocukların... Ama yine de bu fedakarlığı yapmayı kalpten istiyorum. Küçüklükten beri olan jet avcı uçakları ilgimi tamamlamak istiyorum.

Bana vatan haini falan diyeceksiniz ama yine de söylemek istediklerim var. Ailesi zengin olan kişiler gidip parayı verip 1 ay yapıyor ama gariban birisi hayatını kurma yaşlarına gelmişken bir anda askerlik çıkıyor ve koskocaman 6 ay boşa gidiyor. Bir insanın en önemli yaşları 18-25 yaş arasıdır. Bir insan bu yaş aralığında hayat düzenini kurmalı ama 20 yaşında gelen askerlik yüzünden 6 ay çöpe gidiyor. Zaten ülkemizde ev veya araba sahibi olmak çok zor bir de para birikimi yapılacak yaşta askerlik geliyor. Bu çok saçma bence. Ayrıca vatan görevi diye söyleyenler var. Tuvalet temizlemenin neresi vatan görevi veya patates soymanın? Zorunlu olmamalı bence isteyen gidip yapmalı veya 1 ay gibi kısa süreye indirilmelidir. Bu arada yorum yazarken toxic olmayın ben sadece görüşümü söylüyorum. Bu konuda en çok zoruma giden ise Suriyeli kişilerin askerlik yapmadan Türkiye'de yaşaması. Umarım anlamışsınızdır.

Öyle zaten.

İşte olması gereken sistem bu. Sürekli teyakkuzda olan profesyonel bir ordu dışında halkı da her duruma karşı eğitmek önemli ama bu aylarca angarya iş yaparak olmamalı. 1 aylık bir sürede gayet nizami askerlik eğitimi küçümsenmeyecek düzeyde verilebiliyor, üstelik eğitim hayatını bitirmiş olanlar da mesleki hayatlarına başlamadan önce bu 1 aylık eğitim süresini rahatlıkla kabul eder.

Ne olur? Hem vatandaşların arasında eşitlik olur hem kalan 5 ayda ordu kaynaklarını tüketecek korkunç bir kalabalık olmaz hem de herkes olması gerektiği gibi zor şartlara karşı eğitimini almış olur.

Askerlik değil de 6 ay saçmalık. En zor bölükte, ezberler dahil her şeyi 1 ayda öğrenebilir bir insan.
Yakın zamanda terhis olmuş biri olarak, askerdeki asıl vaziyetin milliyetçi düşüncelerden uzak ve vatanla çok alakası olmadığını söyleyebilirim. Hepsini geçtim, itle köpekle aynı koğuşta yatıyorsun senden 2 yaş küçük astsubaydan emir falan alıyorsun 😀 tuhaf işler. Dediğim gibi süresi inmesi lazım o da devletin işine gelmez.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı