100 kilodan fazla ağırlık kaldırmadan gelişilebilir mi?

Dragon of Dojima

Yoctopat
Jinekomasti ameliyatı olmuştum. Beni ameliyat eden doktor da ağırlık kaldıran birisi ve bana 100 Kg'dan fazla ağırlık kaldırmamamı yoksa kemik sağlığımın bozulabileceğini söyledi. Hayatım boyunca maximum 100 kilo kaldırırsam kaslarım gelişmeye devam eder mi? Şimdiye kadar evde spor yapıyorum. Eve bunu, bunu ve bunu aldım. 5x5 yapıyorum ve 1 yıl oldu ama o 1 yılın içine ameliyat da girdiği için 2 ay ara verdim. Spora ilk başladığım zaman bilmediğim içim kilo verip daha sonra ağırlık kaldırmaya başladım. İlk başta 110 kiloydum, sonra 70'e düştüm ve ondan sonra ağırlık kaldırmaya başladım bilmediğim için. 70 kiloyken her gün bol proteinli besleniyordum ama yine bilmediğim için hiç karbonhidrat almıyordum. Ağırlıklarım yine artıyordu ama dışardaki insanlar bana zayıfsın diyorlardı. Bana zayıfsın diyorlardı ama aşağı baktığımda göbeğim kat kat duruyordu. Doktora söyledim, ameliyat yapıp o sarkan deriyi alabileceğini söyledi ama ben daha yeni jinekomasti ameliyatı olmuştum ve maddi durumum el vermiyordu. Ben de madem ameliyat için param yok ve mademki göbeğim böyle kat kat duracak, ben de sağlam yiyeyim de o göbeğin bir anlamı olsun diye yaklaşık 4 - 5 ay önce o kilo verdiğim diyeti bozup önüme ne gelirse yiyorum ama hayvan gibi de basıyorum. Benim amacım şu, eğer ki sokakta birisi bana ya da sevdiklerime zarar verirse, ben onları iki parçaya bölebilmek istiyorum. Kavgayı sevmiyorum ama birisi bana ya da sevdiklerime saldırırsa onları korumak istiyorum. Hayatım boyunca hayvan gibi yiyip, hayvan gibi de basarsam güçlü olabilir miyim? Koruyabilir miyim kendimi ve sevdikleri mi? Görüntü artık umurumda değil, yapacak bir şeyim yok ona. Sadece güç istiyorum. Doktor 100 kilonun üzerine çıkma demese çıkardım ama doktoru dinlemek istiyorum çünkü o doktor, demek ki bildiği var ama bir yandan da internette 500 kilo deadlift yapan adam var. Neyse, ben doktorumu dinleyeceğim.

Şu an 5x5 yapıyorum. Evde olduğum için ağırlıklı dips hareketini close grip bench press ile değiştirdim. O üstte bağlantısını verdiğim ürünlerden birisinde dumbbell de var ama ben hiç onu kullanmadım. Overhead press ve ağırlıklı pull-up hareketleri beni diğerlerine nazaran daha fazla zorluyor. O hareketlerin hangi kaslara vurduğunu tam olarak bilmiyorum ama demek ki o kaslar biraz zayıf kalmış. O hiç kullanmadığım dumbbell ile bu kaslara vuracak asistan bir hareket önerebilir misiniz? Bu hareketleri diğer yaptığım hareketler gibi kolay yapabilmek istiyorum.

Şu an kaldırdığım ağırlıklar:
Squat: 100.
Deadlift: 100.
Bench press: 68.
Overhead press: 46.
Close grip bench press: 62 (normal bench press ile bunun vurduğu kaslar farklı olduğu için bunu bench press ile aynı ağırlıkta yapmıyorum. Yanlışsam düzeltin.)
Weighted pull-up: 30.
Bentover row: 56.

Hiçbir hile maddesi kullanmıyorum. Onları kullanırsam asla geri dönemeyeceğim, dönsem bile orijinali gibi olmayacağı için tercih etmedim. Doktorum da olimpiyatları hazırlanmadığım için bu maddenin gerekli olmadığını söyledi.

Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
5x5 güzel bir sistem değil. Bence bırakmalısın onu. Onun dışında 100Kg'a kadar gelişirsin naturalde

5x5 güzel bir sistem değil. Bence bırakmalısın onu. Onun dışında 100Kg'a kadar gelişirsin naturalde
Arkadaşa katılıyorum splite geçmelisin. Overhead press omza, ağırlıklı pull-up sırt, biceps ve önkola vuruyor. Koruma konusuna gelirsek, eğer dışarıdan panzer gibi gözüküyorsan senle kavgaya bile girmezler tek sözün yeter. Artı olarak tek isteğin sevdiklerini korumaksa kesinlikle kavgaya girmemeni, uzaklaşmanı öneririm. Kavga onların anladığı dil olabilir ama çözüm değil hatta daha fazla sorun çıkartır. İşin fitness tarafından bakarsak eğer sevdiklerini korumak istiyorsan aradığın şey fitness değil boksdur. Diğer dövüş sanatlarının çoğu sokakta işlevsiz kalır o yüzden illa seçim yapacaksan boks yapmanı öneririm. Hile maddesinden kastın steroid galiba :D, saklayacak bir şey yok piyasadakilerin çoğu, siz de kullanmadan benim eğitimimi alarak benim (aslında sterodli olan)vücuduma sahip olabilirsiniz tarzında istismar ediliyor. Kullanmanı tavsiye etmiyorum, doktorun haklı. 100kg sınır varsa deadlifti bırakmalısın hem gelişimin için hem de sağlığın için en iyisi. 100kg sınırı engel değil kesinlikle. Sadece bar kullanılan temel hareketlerde kısıtlar onda da naturel olduğun için yukarıya çıkmana gerek yok. İyi antrenmanlar dilerim.

Arkadaşa katılıyorum splite geçmelisin. Overhead press omza, ağırlıklı pull-up sırt, biceps ve önkola vuruyor. Koruma konusuna gelirsek, eğer dışarıdan panzer gibi gözüküyorsan senle kavgaya bile girmezler tek sözün yeter. Artı olarak tek isteğin sevdiklerini korumaksa kesinlikle kavgaya girmemeni, uzaklaşmanı öneririm. Kavga onların anladığı dil olabilir ama çözüm değil hatta daha fazla sorun çıkartır. İşin fitness tarafından bakarsak eğer sevdiklerini korumak istiyorsan aradığın şey fitness değil boksdur. Diğer dövüş sanatlarının çoğu sokakta işlevsiz kalır o yüzden illa seçim yapacaksan boks yapmanı öneririm. Hile maddesinden kastın steroid galiba :D, saklayacak bir şey yok piyasadakilerin çoğu, siz de kullanmadan benim eğitimimi alarak benim (aslında sterodli olan)vücuduma sahip olabilirsiniz tarzında istismar ediliyor. Kullanmanı tavsiye etmiyorum, doktorun haklı. 100kg sınır varsa deadlifti bırakmalısın hem gelişimin için hem de sağlığın için en iyisi. 100kg sınırı engel değil kesinlikle. Sadece bar kullanılan temel hareketlerde kısıtlar onda da naturel olduğun için yukarıya çıkmana gerek yok. İyi antrenmanlar dilerim.
Dediğim gibi, son çare olmadıkça kavgayla işim yok zaten. Boksa gidiyordum ama o çok kardiyo ağırlıklı bir spor. Yani fitness ile birlikte ikisini de yapmayı denedim ama hoca birisini seçmen lazım dedi. Yaklaşık 1 ay gittim boksa. Bu süreçte burnuma da sağlam yumruk yedim. :D Sonra memlekete gelince bırakmak zorunda kaldım mecburen. Evde linkini verdiğim ekipmanlar var sadece ve yakında spor salonu yok. Ağırsağlam kanalını takip ediyorum, onların programını uyguluyordum şu ana kadar. Evde elimde olan aletlerle başka hangi programı önerirsin?

Sendeki aletlere göre hacim için, 1.Gün;
  • Bench press
  • İncline Dumbbell Press
  • Dumbbell Fly
  • Dips
  • Skull Crusher
  • French press
  • Close Grip French Press
2.Gün;
  • Barbell Row
  • Reverse Barbell Row
  • Dumbbell Row
  • Barfiks
  • Dumbbell Curl
  • Hammer Curl
  • Barbell Curl
3.Gün;
  • Overhead Press
  • Barbell Raise X Lateral(Super set)
  • Seated Bent Lateral Raise
  • Squat
  • Dumbbell Leg Curl(yere dumbbelli dik koy, dumbbelle ayakların gelecek şekilde yüzüstü uzan ayaklarınla al)
  • Ağırlılı lunge
Aklıma bunlar geliyor haftada 6 gün yapabilirsin, ya da 3. gün sadece bacak yaparsın 4. gün Omuz-Triceps, 5.gün Sırt-Biceps yapar 5 güne düşürürsün. Esnek ve etkili programdır, ek olarak Arda buildin videolarını da izleyebilirsin, Arda abi bu konularla ilgili daha etkili videoları vardır. İyi antrenmanlar dilerim.

Sendeki aletlere göre hacim için, 1.Gün;
  • Bench press
  • İncline Dumbbell Press
  • Dumbbell Fly
  • Dips
  • Skull Crusher
  • French press
  • Close Grip French Press
2.Gün;
  • Barbell Row
  • Reverse Barbell Row
  • Dumbbell Row
  • Barfiks
  • Dumbbell Curl
  • Hammer Curl
  • Barbell Curl
3.Gün;
  • Overhead Press
  • Barbell Raise X Lateral(Super set)
  • Seated Bent Lateral Raise
  • Squat
  • Dumbbell Leg Curl(yere dumbbelli dik koy, dumbbelle ayakların gelecek şekilde yüzüstü uzan ayaklarınla al)
  • Ağırlılı lunge
Aklıma bunlar geliyor haftada 6 gün yapabilirsin, ya da 3. gün sadece bacak yaparsın 4. gün Omuz-Triceps, 5.gün Sırt-Biceps yapar 5 güne düşürürsün. Esnek ve etkili programdır, ek olarak Arda buildin videolarını da izleyebilirsin, Arda abi bu konularla ilgili daha etkili videoları vardır. İyi antrenmanlar dilerim.
Arda'yı Tuna Tavus ve Namık Ekin videolarından tanıyorum. Çok sıkı takip etmesem de karşıma ilgi çekici videoları çıkınca izliyorum. Çok sağlam bir adam. Teşekkür ederim tekrardan.

Arda'yı Tuna Tavus ve Namık Ekin videolarından tanıyorum. Çok sıkı takip etmesem de karşıma ilgi çekici videoları çıkınca izliyorum. Çok sağlam bir adam. Teşekkür ederim tekrardan.
Merak ettiğim şey doktorun senin memelerden yağ mi çekti yoksa süt bezi mi büyümüş?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı