14 GB RAM, 8 GB görünüyor

galata0185

Hectopat
Daha fazla  
Toplamda 14 GB RAM var, farklı şekillerde takmama rağmen 8 GB fazlasını sistemim görmedi. Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.
  • Intel® Core™ i3-2100 İşlemci
WhatsApp Image 2019-05-17 at 12.10.29.jpegWhatsApp Image 2019-05-17 at 12.10.32.jpegWhatsApp Image 2019-05-17 at 12.12.23.jpegWhatsApp Image 2019-05-17 at 12.18.14.jpegWhatsApp Image 2019-05-17 at 12.18.20.jpegWhatsApp Image 2019-05-17 at 12.18.21.jpegWhatsApp Image 2019-05-17 at 12.18.21 (2).jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle siyah olan aynı 2 RAM'i 2. ve 4. portlara tak. Diğerlerini elleme. RAM'lerin eski ise oksitlenme yapmış olabilir, slotlar tozlu olabilir. Silgi ile temizle.

Aynı sorunu ben de yaşamıştım, @Recep Baltaş ' ın bir konuda "işlemci soğutucusu işlemciye baskı yapıyor olabilir ve belli bir veri yolunu engelliyor olabilir" şeklinde bir yorumu üzerine işlemciyi söküp tekrar montaj yapmıştım ve sorun çözülmüştü.

Farklı marka model RAM'leri kasanın içine atıp sonra da hepsinin mucizevi bir şekilde uyumlu çalışmasını bekleyemezsiniz.

Uyumlu olanları kullanıp uyumsuz olanı satacaksınız.

BIOS güncellemek bazen fayda edebilir ama bu kadar farklı RAM'in kararlı çalışmasını beklemek de ayrı bir konu.

Aynı sorunu ben de yaşamıştım, @Recep Baltaş ' ın bir konuda "işlemci soğutucusu işlemciye baskı yapıyor olabilir ve belli bir veri yolunu engelliyor olabilir" şeklinde bir yorumu üzerine işlemciyi söküp tekrar montaj yapmıştım ve sorun çözülmüştü.
Sizin sorun aynı marka model RAM içindi büyük ihtimal.

Son düzenleme:
Merhaba,

1. Sisteme tek bir RAM takarak aç ve bios'u güncelle. (Ram sorunları giderilmiş olabilir, uyumluluk listesi genişlemiş olabilir)
2. Bios güncellemesinden sonra bios içerisindeki ayarları sıfırla. (Ram ile ilgili ayarlar varsa sıfırlanması için)
3. Tüm RAM'leri tak ve dua etmeye başla. (Sırası önemli değil ama bazı anakart üreticileri aynı slotlara aynı miktarda ram takılmasını isteyebiliyor. Mavi'lere 4'er GB ram takıp siyah slotlara 2'şer GB ram takman gibi)

Eğer çalışacak olursa, RAM'lerin hepsi en yavaş olan RAM'ın hızına göre çalışacak. Recep bey'e katılıyorum. Aynı marka model RAM almak hatta kit halinde RAM almak en iyi seçim olacaktır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı