2003'ten beri var olan yerli ve milli işletim sistemimiz Pardus'un user Agent'i yok

Milli ama yerli olmayan bir dagitim, ilk bunu soyleyeyim.
Pardus`un normal olarak user-agent`i bulunmuyor zaten :D Bulunsa ne olacak? Seni sitelerde ayirt edilebilir duruma dusurmeyecek, sadece hakkinda ek bilgi toplanacak. Burada logosu dursa ne olur, durmasa ne olur?
Demem o ki istegin biraz gereksiz. Bak ben Pardus kullaniyorum, diyerek hava atmak gibi.

O zaman GNU Guix dağıtımı için de gelsin. Hatta her dağıtım için gelsin. Pardus´u özel yapan ne? Bence GNU Guix daha özel ve esnek bir dağıtım. Kendi paket yöneticisi ve hatta Guile Scheme adında kendine has bir programlama dili ve bu dil ile yazılmış API´si bile var. Tek eksiği Pardus kadar duyulmamış olması.

Her bir eleştiri mesajı birbirinden önyargılı. Lütfen neredeyse hiç bilmediğiniz şeyler için gereksiz bir taraf tutmayın.
O zaman GNU Guix dağıtımı için de gelsin. Hatta her dağıtım için gelsin. Pardus´u özel yapan ne? Bence GNU Guix daha özel ve esnek bir dağıtım. Kendi paket yöneticisi ve hatta Guile Scheme adında kendine has bir programlama dili ve bu dil ile yazılmış API´si bile var. Tek eksiği Pardus kadar duyulmamış olması.
Burada user-agent olarak kastedilen şey ne?
Tarayıcıya Linux değil Pardus olarak mı gözükmesi?
Pardus'u öveceğinize kadar yerli olan Milis Linux ve Pisi Linux'da var. Ayrıca Pisi ve Milis'de kendi paket yöneticisini kullanıyor. Sadece yerli olan Pardus değil yani :).
Onların Paket yöneticilerini Türk ekipler geliştiriyor olabilir ama bu yerli işletim sistemi yapmaz.
Eğer güzel bir dağıtım ise geliştiricilerimizin emek verip uğraştığını gösterir sadece.
Kendi paket yöneticisi de yok, yani eskiden vardı ama şimdi yok. 2011'den sonra temalı Debian oldu resmen.
Paket yöneticisi olsa ne olacak?
Yine aynı masaüstü ortamları, aynı komut satırı ve grafik arayüzü ortamları.
Paket yöneticisi sadece bir sistem parçası. Evet yeri önemli olabilir ama paket yöneticisi olmayan bir dağıtım da olabilir. Ve kararlı oluşuna göre de çok seveni de olabilir. Eğer şu an herhangi bir debian tabanlı dağıtımdan dpkg ve apt'ye ait tüm dosyaları silersek yine de çalışmaya, açılmaya devam eder. Depoya güncelleme gelirse onları almaz sadece.

Ayrıca yazılım bilgisayara doğru şekilde kurulduktan sonra sizi ne ile kurulduğu niye ilgilendiriyor ki? İster dpkg ile kurulsun ister pisi ister pacman veya dnf. Evet o paket yöneticilerini kendilerine özel bazı özelliklerinden dolayı daha çok sevenler, kullananlar var ama o kişiler de ya ilk tanışma olduğu için seviyor ya da diğer bir paket yöneticisinde bulamadığı bir özelliği bunda bulduğu için. Bir dağıtımı sadece paket yöneticisine göre değerlendirmeyi bırakın artık.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı