25 yaşında lisans okunursa askerlik ertelenebilir mi?

emreyanar35

Picopat
Daha fazla  
Herkese selam arkadaşlar. 25 yaşındayım ön lisans bitirdim fakat bu sene mühendislik bölümü için tekrar hazırlanmaya karar verdim. Hadi diyelim kazandım bu sefer karışıma askerlik çıkacak. Şu an sistemde 2027 kadar tecelli gözüküyorum fakat 2028 yılında mezun oluyorum eksiksiz şekilde gidersem. İnternete baktığımda sınır yaş 29 gözüküyor ve extra 2 sene erteleniyormus galiba. Bu konuda beni aydınlatacak abilere, kardeşlerime ihtiyacım var. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet internette okuduklarınız doğru. Ön lisans mezunu olduğunuz için bir üst kademe öğretime(lisans) hakkınız var. Canınız ister devam ederseniz doktora sonuna kadar, 40 yaş civarı, tecil edebilirsiniz.
Ha askere gitmemek için okulu uzatacağım derseniz işte orada işin rengi değişir. Yasal sürelerden daha fazla aynı kademede kalırsanız askere alırlar.

Eğer bedelli yapmayacaksan git kurtul 20 yaşıdaki gençler senden önce geldiği için 30+ yaşındaki sana dedelik taslayacak. Soruna gelecek olursak ben sınırı 28 olarak biliyorum fakat askerliği tecil etmeye giderken 30'lu yaşlarında birisi de tecilini bozduruyordu. Olabilir bence.

En sağlıklı bilgiyi askerlik şubesinden alırsın.

En olmadı, okulu dondurup askere gidip gelirsin, sonra da okula devam edersin. Böyle yapan tanıdığım var.

Konuya gelecek olursak lisans okuduğun için uzuyor, yüksek lisans, doktora şeklinde devam ediyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese selam arkadaşlar. 25 yaşındayım ön lisans bitirdim fakat bu sene mühendislik bölümü için tekrar hazırlanmaya karar verdim. Hadi diyelim kazandım bu sefer karışıma askerlik çıkacak. Şu an sistemde 2027 kadar tecelli gözüküyorum fakat 2028 yılında mezun oluyorum eksiksiz şekilde gidersem. İnternete baktığımda sınır yaş 29 gözüküyor ve extra 2 sene erteleniyormus galiba. Bu konuda beni aydınlatacak abilere, kardeşlerime ihtiyacım var. :)

Lisans okuyanların öğrenci erteleme işlemleri 28 yaşını tamamladıkları yıl sonuna kadar geçerli. 28 yaşını tamamladığınız yıl sonuna kadar mezun olamazsanız bakaya durumuna düşüyorsunuz. Tabii bakaya durumuna düştükten sonra mezun olduğunuzu belgelerseniz. 32 yaş sınırı dikkate alınarak 2 yıl ertelenebiliyor. Fakat yoklama kaçağı durumunda olunacağından ceza ödemek zorunda kalınıyor. Eklediğim fotoğrafı okursan aklında soru işareti kalmaz muhtemelen.

Screenshot_20240126_184301_Chrome.jpg

Evet internette okuduklarınız doğru. Ön lisans mezunu olduğunuz için bir üst kademe öğretime(lisans) hakkınız var. Canınız ister devam ederseniz doktora sonuna kadar, 40 yaş civarı, tecil edebilirsiniz.
Ha askere gitmemek için okulu uzatacağım derseniz işte orada işin rengi değişir. Yasal sürelerden daha fazla aynı kademede kalırsanız askere alırlar.
Hocam ben lisans okumaya başladım diyelim Eylül ayında fakat mezun olma durumum 1 sene gecikmiş olucak ben yoklama kaçağı olarak gozukecegim ve cezası varmış mezun olmadan yüksek lisans geçemem tek yol okulu döndürüp o ara gitmem gerekecek.

En olmadı, okulu dondurup askere gidip gelirsin, sonra da okula devam edersin. Böyle yapan tanıdığım var.
En mantıklısı şuan bu hocam maalesef

En mantıklısı şuan bu hocam maalesef
Eğer bedelli yapmayacaksan git kurtul 20 yaşıdaki gençler senden önce geldiği için 30+ yaşındaki sana dedelik taslayacak. Soruna gelecek olursak ben sınırı 28 olarak biliyorum fakat askerliği tecil etmeye giderken 30'lu yaşlarında birisi de tecilini bozduruyordu. Olabilir bence.
30+ kastın nedir anlamadım benden küçükler diye saygı çerçevesinde yaparsak neden olmasın hem gençlerle yapmak daha iyi olur beni dinç tutar 😅

30+ kastın nedir anlamadım benden küçükler diye saygı çerçevesinde yaparsak neden olmasın hem gençlerle yapmak daha iyi olur beni dinç tutar 😅

Hocam siz mühendislik okuyacaksanız bitirdiğinizde 30 yaşından büyük olacaksınız. Sizden önce gelen 20 yaşındaki çocuk sizi ezecek bu insanın zoruna gider. Askerlik yapan arkadaşım anlatmıştı oradan aklıma geldi zaten. Aynı dediğim gibi 20 yaşındaki adam 30 küsur yaşındaki adama karşı hareketleri sebebiyle 30 yaşındaki adam komutana şikayet etmiş. Komutanın cevabı ise bu yaşa kadar neredeydin olmuş. Aklıma buradan geldi. 6 ay yapacaksan ve bu tür muamelelere maruz kalırsan geçmez o süre, bedelli yapacaksan tecil şansın varsa okunabilir.

Geri
Yukarı