3700X sistem Filmler ve TV'deyken kendini yeniden başlatıyor

ahmetfdemirel

Decapat
Makaleler
1
Windows'un Filmler ve TV uygulaması üzerinden bir şeyler izlediğim sırada bilgisayar kendisini yeniden başlatıyor. Ancak bu sıkıntı her zaman olmuyor, ilk defa 5-6 gün önce yaşamıştım. Bugün tekrardan yaşadım. Önce sanki güç düğmesine basılı tutmuşum gibi kendisini kapatıyor; 2-3 saniye sonra da yeniden başlatıyor. 5-6 gün kadar önce bilgisayar kendini tarif ettiğim gibi yeniden başlattı. Ardından açtım, Chrome'da sıkıntıyı aratırken bir kez daha yeniden başlattı kendisini, sonra bir kez daha.

Aynı sıkıntıyı iki kez daha az önce yaşadım. Yine aynı şekilde South Park izlerken bölümün yarısında bilgisayar gitti. Yeniden başlatınca Chrome'da gezinirken bir kez daha kapandı. Oyun oynarken, başka zamanda Chrome'dayken, Youtube'dayken vs. hiç bu sıkıntıya rastlamıyorum. Sıcaklık değerlerim normal; işlemci (Ryzen 7 3700X) 50 dereceyi geçmiyor. Ekran kartıysa (Radeon 7 265) oyunlarda 85 dereceyi görürken video izlediğim sırada 56 sabit çalışıyor. SSD (Samsung 970 Evo) sıcaklığım 42 derece sabit. Driverların hepsi güncel. Windows orijinal ve güncel. Ne yapabilirim? Neyden kaynaklı olabilir?

Dostum aynı cpu ve psu bendede var sanırım bize aynı sorunu yaşıyoruz.
Keza aynı şekilde occt power testinde direk reset atıyor.
Sonuç olarak kuvvetle muhtemel psularımız kronik sorunlu olabilir.
Ben bu sıkıntıyı oyunda hiç yaşamıyorum. Sadece masaüstünde takılırken oluyor. Geçen gün yine aynı şeyi bilgisayarı açtım kilit ekranındayken yaşadım. Hayır kapansın açılsın, kendini başlatsın sorunu bulmaya çalışayım meselem bu da değil, diğer parçalara, SSD'ye falan bir şey olur diye korkuyorum asıl. Oyunda, asıl sistemin güç tükettiği şeyde sorun olmaması ama masaüstünde film izlerken gitmesi de işin en garip kısmı.
Rica etsem OCCT 5.5.7 sürümünde de dener misiniz son sürümlerde neredeyse bütün güç kaynaklarında aynı hatayı veriyor.
OCCT 5.5.7 sürümünde bütün testlerden yaklaşık beşer dakika yaptım. Hiçbir crash vermedi ve çökme yaşamadım. Bir daha aynı sorunu yaşarsam konuyu hortlatırım. Son çarem artık format atmak olacak.
@Jotariel @Fırat Demir @Yener K.
Dostlar sorunun ne olduğunu anladım. Güncel ekran kartım eski olduğundan işlemcide de stok fan takılı olduğundan işlemciyi CPB kapalı kullanıyordum. RAM'lerim 3200 MHz, Ryzen 7 3700x'in kendi sitesindeki verilere göre desteklediği RAM frekansı da aynı şekilde 3200MHz. Anakartım 4400'e kadar destekliyor. Ancak BIOS'tan RAM profilini 3200 MHz'ye aldığımda sistem açılmıyor. Sürekli kendisini resetleyip en son safe mode'da BIOS'a giriyor. Onu 3000'e çekince sistem açıldı ancak kendini yeniden başlatma sorunu devam ediyor. Anakart, işlemci ve RAM halihazırda 3200 MHz destekliyorken sistemin o ayarlarda çalışmama, düşük ayarlarda da kendini kapatma sebebi ne olabilir? Anakarttan kaynaklı teknik bir sorun olduğunu düşünüyorum. Bugün Windows'u yeniden kurdum ve aynı sorunu bir daha yaşadım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı