4 GB RAM Oyunlarda Sorun Yaratır Mı?

Aykut Yılmaz

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar sistemim güçlü olduğunu düşünüyorum. 16 Temmuzda bir konu açmıştım ve @Seyit Öktem bana yardımcı olmuştu tekrar buraya davet etmek istiyorum sorularımı cevaplarsanız sevinirim.
Sistemim:
  • Asus r9 280x Top DirectCu II ekran kartı
  • Msi g46 anakart
  • Amd fx 6300 işlemci
  • Zalman cpusoğutucu
  • 4 gb gskill ram
  • CoolerMaster G series 600w psu
  • Zalman z3 plus kasa

Bu sistemle yaşadığım sorun şuydu. Crysis 3'te, Tomb Raider'da grafikleri full açtığımda ekran kartı gpu kullanımı artıyor, Crysis3'te orta ayara alınca veya yüksekte tutup AA'yı kapatınca Tomb Raider'da full açıp AA yı kapatınca sorunun düzelmesi 4 GB RAM'e mi bağlıdır? Bence öyle olabilir diye düşünüyorum. Vatan çalışanlarının müşteri hizmetlerini aradığımda bana güç kaynağında olabileceğini söylediler yeterli olmayabilir dediler ama bu sistemi defalarca Technopat'a yazdığımda yeterlidir dediler. Bence RAM'den kaynaklıdır. Sizce ne olabilir, düşüncelerinizi alabilir miyim?

@Seyit Öktem @Silinen üye yardımcı olursanız sevinirim.

Şikayetin tam olarak ne? Karışık yazmışsın anlayamadım tam olarak. Grafik kalitesini değiştirince GPU kullanımı mı değişiyor? Bu normal bir şey zaten.

Bakın. Crysis 3'te en yüksek ayarlara getirince AA'yı da açınca falan biraz oynuyorum ve gpu tweak'ten bakınca gpu kullanımı % 90'lara çıkıyor. % 100'lere çıkıyor ve kart ısınmaya başlıyor. Bunun ardından oyunda ekranda çizgi çizgi renkli renkli şeyler oluyor. Sorun bu örnek olarak verdim Crysis 3'ü. Başka oyunlarda da oluyor bu ama ayarları ortaya çekince düzeliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ram ile alakalı değil, psu ile de yakından uzaktan alakası yok. İşlemci yük binmesini kontrol et darboğaz olayına benziyor.

Gpu kullanımı %90 oluyor bu güçte bir ekran kartı 6300 ile darboğaz yapacağını düşünmüyorum ama yine de kontrol ederim.

Crysis3 de denedim full ayarlarda AA yı kapattım ama yine de değerler şöyle oldu Cpu kullanımı % 35 i geçmedi gpu gullanımı %90 + oldu % 99 oldu ve fan sesleriydi fazlasıyla duymaya başladım. Ram kullanımı % 50 anca. Bu gpu kullanımı % 90 olmasıyla beraber 85 86 dereceye kadar gpu ısınmış. Değerler bunlar sorun nedir ?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı