Acer Aspire A517-53 grafik tasarım için uygun mu?

meeryem

Femtopat
Merhaba, grafik tasarım programlarını (Photoshop, Illustration) rahatlıkla kullanabileceğim ileride video edit ve render içinde kullanabileceğim bir laptop arıyorum, sizce bu model uygun mu?

Acer Aspire A517-53, Core i7-12650H, 64 GB RAM, 1000 GB SSD,

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeterli hocam, tam bütçeniz nedir?

Ekranı maalesef tasarım için uygun görünmüyor. sRGB renk gamutunun sadece %5ikisini kapsıyormuş. Oldukça düşük rakam.
https://www.notebookcheck.net/Acer-Aspire-5-A517-53G-757V.692874.0.html#:~:text=Acer%20Aspire%205%20(A517%2D53G)'s%2017%2D,(52%25%20of%20sRGB).

Anladım teşekkür ederim.
Bütçem 60 bin öneribiliceğiniz laptop var mı?

Yeterli hocam, tam bütçeniz nedir?

60 bin öneriniz var mı?

Anladım teşekkür ederim.
Bütçem 60 bin öneribiliceğiniz laptop var mı?
Maalesef pc için bilmiyorum. Bu işler için uzun vadede en uygun her zaman macbooklar ama o da bütçenin üzerine çıkar maalesef.

Dizüstü ve render birleşince ince kasaları değil kalın kasaları tercih etmek ısı verimliliği, temizlik ve gerektiğinde müdahele etmek (RAM, HDD/SSD, termal macun, parça değişimi v.b) için en uygun seçenek oluyor.

Ekran kartı ve ekran gamutu açısından Dell Gaming G16 7630 G76302401021U modeli 2 boyutlu tüm işlerini görür. Video kısmında ekran kartı 4080 8gb olduğundan aşırıya kaçmadıkça işe yarayacaktır. Sanırım fiyat olarak da uygundu, artan parayla harici depolama alabilirsin belki.

İşlerin basılı olacaksa, gamut kısmında %80'den aşağı düşmemek iyidir fakat her matbaa, her hava koşulu, her kağıt, her marka pigment %100 aynı olmayacaktır. Dijital işlerde de, renk konusunu farklı üretici veya model ekranlarda deneyerek görebilirsin. Zira herkes elma yiyor diye bir algı yok sektörde.

Dizüstü ve render birleşince ince kasaları değil kalın kasaları tercih etmek ısı verimliliği, temizlik ve gerektiğinde müdahale etmek (RAM, HDD/SSD, termal macun, parça değişimi vb) için en uygun seçenek oluyor.

Ekran kartı ve ekran gamutu açısından Dell Gaming G16 7630 G76302401021u modeli 2 boyutlu tüm işlerini görür. Video kısmında ekran kartı 4080 8 GB olduğundan aşırıya kaçmadıkça işe yarayacaktır. Sanırım fiyat olarak da uygundu, artan parayla harici depolama alabilirsin belki.

işlerin basılı olacaksa, gamut kısmında %80'den aşağı düşmemek iyidir fakat her matbaa, her hava koşulu, her kağıt, her marka pigment %100 aynı olmayacaktır. Dijital işlerde de, renk konusunu farklı üretici veya model ekranlarda deneyerek görebilirsin. Zira herkes elma yiyor diye bir algı yok sektörde.

Teşekkür ederim cevabınız için bu işe yeni başladım sayılır ve laptoplardan da çok anlamıyorum. Öğrenmeye çalışıyorum ama bazen fazla karışık oluyor.
Benim araştırmalarıma göre grafik ve render için 32 GB RAM.
i7_I9 işlemci ve ekran kartı NVIDIA olması önemli ama şimdi siz ekran gamutu dediniz oda önemli galiba. Yardımcı olursanız mutlu olurum.

Teşekkür ederim cevabınız için bu işe yeni başladım sayılır ve laptoplardan da çok anlamıyorum. Öğrenmeye çalışıyorum ama bazen fazla karışık oluyor.
Benim araştırmalarıma göre grafik ve render için 32 GB RAM.
i7_I9 işlemci ve ekran kartı NVIDIA olması önemli ama şimdi siz ekran gamutu dediniz oda önemli galiba. Yardımcı olursanız mutlu olurum.
İşlemci kısmı Ryzen'larla beraber daha az önemli hale geldi. Doğru soğutma, her güncellemeye atlamayacak kadar aklı başında olmak ve atlandığında "aa yanlış yaptım foruma yazayım" yerine bir önceki güncellemeye dönecek kadar beyin kullanmak gerekiyor.

Ekran kartında sürücülerinin daha stabil olması Nvidia dedirtiyor ve Adobe/Nvidia arasındaki flörtöz açıdan "hala" tercih ediliyor ama ne kadar sürecek dersen bilemiyorum. Intel orta sınıfı kapatmaya çalışacak. Aynı şekilde AMD'den bu yıl sonu ilginç atılımlar beklemiyor değilim. Şu an için Nvidia.

Gamut ekranın renkleri doğru gösterebilme yeteneği olarak bak, standart bir gamut ortalaması yok, dediğim gibi basılı işlerde çalışacaksan, baskı yapan matbaanı/matbaaları tanıdıkça ve onların tecrübelerinden faydalandıkça daha iyi renk dengesi yakalarsın. Dijital ağırlıklıysa, Apple peşinde koşmana gerek yok, tüketici ortalamasında yüksek olduğu iddia edilir ama istatistikleri fazla yayınlanmaz - sadece ortalama renk dengesini iyi kurman yeterli olacaktır. Bu da tecrübeyle gelir.*

32 iyidir. 12 yıldır 32 tercih ediyorum, sadece gereksiz karmaşıklıktan dolayı şu an 128'i düşünüyorum fakat tüm sistemi değiştirmem için fiyatlar TR bazında uygun değil.

* Senin gözünle başkasının gözünün gamutu bile farklı.

İşlemci kısmı Ryzen'larla beraber daha az önemli hale geldi. Doğru soğutma, her güncellemeye atlamayacak kadar aklı başında olmak ve atlandığında "AA yanlış yaptım foruma yazayım" yerine bir önceki güncellemeye dönecek kadar beyin kullanmak gerekiyor.

Ekran kartında sürücülerinin daha stabil olması NVIDIA dedirtiyor ve Adobe/Nvidia arasındaki flörtöz açıdan "hala" tercih ediliyor ama ne kadar sürecek dersen bilemiyorum. Intel orta sınıfı kapatmaya çalışacak. Aynı şekilde AMD'den bu yıl sonu ilginç atılımlar beklemiyor değilim. Şu an için NVIDIA.

Gamut ekranın renkleri doğru gösterebilme yeteneği olarak bak, standart bir gamut ortalaması yok, dediğim gibi basılı işlerde çalışacaksan, baskı yapan matbaanı/matbaaları tanıdıkça ve onların tecrübelerinden faydalandıkça daha iyi renk dengesi yakalarsın. Dijital ağırlıklıysa, Apple peşinde koşmana gerek yok, tüketici ortalamasında yüksek olduğu iddia edilir ama istatistikleri fazla yayınlanmaz - sadece ortalama renk dengesini iyi kurman yeterli olacaktır. Bu da tecrübeyle gelir.*

32 iyidir. 12 yıldır 32 tercih ediyorum, sadece gereksiz karmaşıklıktan dolayı şu an 128'i düşünüyorum fakat tüm sistemi değiştirmem için fiyatlar TR bazında uygun değil.

* senin gözünle başkasının gözünün gamutu bile farklı.

Anladım teşekkür ederim. Son bir sorum daha olacak sizce bu attığınız model benim için en iyi seçenek mi yoksa başka önerebileceğiniz model olur mu? Ağırlık Adobe programlarını kullanıyorum ama ileride 3D modellemede yapmak istiyorum bunları karşılayacak bir şey almak istiyorum.

Anladım teşekkür ederim. Son bir sorum daha olacak sizce bu attığınız model benim için en iyi seçenek mi yoksa başka önerebileceğiniz model olur mu? Ağırlık Adobe programlarını kullanıyorum ama ileride 3D modellemede yapmak istiyorum bunları karşılayacak bir şey almak istiyorum.
Hayır bu fiyat bandı ve ülkede. Uzun vadede 3b'ye geçmeyi düşünürsen bakarsın tekrar, teknolojiler değişiyor.

Geri
Yukarı