Acer Nitro 5 2021 sıvı metal uygulaması sonrası sonuçlar

Cihaz özellikleri;

Intel i5 11400H
RTX 3060 95W
2X16GB 3200 RAM
Windows 10
SSD
17.3 Inç

Arkadaşlar çok lafı uzatmıyorum MX-6 termal macun varken ve sıvı metal (thermal grizzly conductonaut) uyguladıktan sonra sonuçları yazıyorum;

-Testler boşta ve gündelik kullanımda güç tasarrufu modunda
-Oyun, tam yük vb. yüksek performans modunda
-Turbo boost her modda AÇIK
-Fanlar OTOda
-Cool boost KAPALI

olarak yapıldı. Cool boost açıkken test yapmadım bile. Çünkü zaten çok iyi sonuçlar aldım. MX-6 yerine Cooler Master ve fabrika çıkışı termal macunda 1-2 derece farkla aynı değerleri veriyor MX-6 ile.

Arctic Mx-6​
T.G Conductonaut Sıvı Metal​
Fark​
Sistem boşta CPU​
39C​
36​
-3​
Gündelik kullanım CPU​
45-50C​
40-42C​
-5C -8C​
Oyun (%30-%50 CPU)​
94C (92C Thermal T.)​
76-79C​
-15C​
Tam yük CPU​
96C (92CThermal T.)​
82C (max)​
-10C​
Oyun GPU (%99)​
86-87C (86C Thermal T.)​
76C (max)​
-10C​

Sonuç olarak boşta tüm fanlar duruyor. Gündelik kullanımda ise 1200-1500RPM civarı oluyor. Hali ile çok sessiz. Oyun modunda da CPU 1000, GPU ~500 RPM daha düşük olduğu için ses daha az.

IMG_20240112_204750.jpg Ekran Alıntısı.PNG AlanWake2_2024_01_17_03_52_15_641.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Edit;

Evet beklendiği şekilde bakır sıvı metali absorbe etti ve sıcaklıklar termal macundan da kötü duruma geldi. Ama bu zaten bakır bloklarda beklenen bir durum. Tam iki ay aldı. Tekrar yeniledim uygun şekilde* ve sıcaklıklar tekrar ilk sıvı metal uyguladığım gündeki gibi.

Sonuçlar beni çok tatmin etmedi. Alınan riske karşı 10 derece düşüş bana soğutma sisteminin ne kadar başarısız olduğunu gösterdi. 2021 Nitro bu donanımları soğutma açısından taşıyabilecek kapasitede kesinlikle değilmiş.

Sistemi thermal throttledan kurtarıp o derece düşüşünü yaratmış, sonuç fena değil yani fakat soğutma sisteminin zayıflığına katılıyorum. 17.3 cihaz için o kadar az yükte thermal throttle yemesi kötü.

Sistemi thermal throttledan kurtarıp o derece düşüşünü yaratmış, sonuç fena değil yani fakat soğutma sisteminin zayıflığına katılıyorum. 17.3 cihaz için o kadar az yükte thermal throttle yemesi kötü.
İntel işlemciler bir de giriş seviyesi laptopların düşmanı bence. Thermal var bir de prochotta girebiliyor işin içine.

Sonuçlar beni çok tatmin etmedi. Alınan riske karşı 10 derece düşüş bana soğutma sisteminin ne kadar başarısız olduğunu gösterdi. 2021 Nitro bu donanımları soğutma açısından taşıyabilecek kapasitede kesinlikle değilmiş.

O yük çekirdeklerin ortalaması. Tek bir çekirdeğe abanabiliyor oyun ve tek çekirdek T.T için yetiyor. Sıcaklık değeri ise ortalama değil çekirdeklerden en sıcak olanı. Eşit şekilde bir %50 kullanımda normal macunla da t.t. yapmaz.

Sıvı metal sonrası (ikinci uygulamadan sonra) şuan 66 derece üstünü görmedim CPU'da. Günlük kullanımda da; bu foruma mesaj yazarken, youtube video, ekşi ya da sudoku vb. oyunda 36-39 derecelerde ki masaüstü sisteme yakın sanırım :)

Geri
Yukarı