Amazon siparişinde gümrük vergisi

ByZuras

Hectopat
Merhaba,
  1. Amazon.com ile mouse, mouse pad, klavye alacağım fakat gümrük vergisi neye göre ödeniyor ?
  2. Hediye olarak alırsan muaf mı oluyor ?
  3. Kaç doların altında ise muaf oluyor ?
  4. 3 ürün alacağım için gümrük vergisi muaf sınırını geçiyor fakat gümrük vergisi ürün başına mı, toplam fiyata mı bakıyor ? (Bazı yerlerde vergi 100$ denmiş, ona göre geçiyor.)
  5. Ürün arızalı gelirse, kargoda geri yolladığımda bir şey ödemem gerekir mi ?
  6. Ürünü kullanırken bir arıza farkettiğimde, kargoda geri yolladığımda bir şey ödemem gerekir mi ? Veya tekrar gönderebilir miyim ?
Biraz fazla soru sordum kusura bakmayın, hiçbir yerde doğru düzgün bilgi bulamadım. :D

1. Amazon, adresin TR olunca vergiyi ekliyor. En son denememizde bunu gördük.
  2. Olabilir ama Gümrük bunu yemeyebiliyor.
  3. Yakında limit 1500 dolar olacak, şu anda kaç dolar bilmiyorum ama 100$'dan yukarı değildir.
  4. Bilgim yok ama genelde her ürünün kendi vergisi işler.
  5. Bu konuda bilgim yok ama arıza süreci epey uğraştırır seni.
  6. Amazon'a sormanda fayda var.

1. Amazon, adresin TR olunca vergiyi ekliyor. En son denememizde bunu gördük.
  2. Olabilir ama Gümrük bunu yemeyebiliyor.
  3. Yakında limit 1500 dolar olacak, şu anda kaç dolar bilmiyorum ama 100$'dan yukarı değildir.
  4. Bilgim yok ama genelde her ürünün kendi vergisi işler.
  5. Bu konuda bilgim yok ama arıza süreci epey uğraştırır seni.
  6. Amazon'a sormanda fayda var.
İngilizcem iyi olmadığı için Amazon'a sormadım.
Yakından kastınız nedir ? Belli bir süre var mı ? Çünkü ileride daha pahalı ürünler de sipariş verebilirim.

Konuyu canlandırdım ama Amazon.com müşteri hizmetleriyle görüştüm. Yaklaşık 360$'lık ürün yaklaşık kargo, ithalat ücreti olmak üzere toplam : 1.095 TL alıyor. Ekstra gümrüğe takıldığı zaman ise Amazon gümrük parasını geri ödüyormuş.

Son düzenleyen: Moderatör:
gümrüğe takıldığı zaman ise Amazon gümrük parasını geri ödüyormuş.
Konuyu "hortlatmak" gibi olacak ama acaba Amazon'un gümrük ücretini geri ödeme koşulları hakkında da bilgi aldınız mı ? Örnek veriyorum "Gümrükte 100 $'a kadar olan vergiyi öderiz." gibi bir limitleri var mı ? Ek olarak Amazon gümrük vergisini bize nasıl geri ödüyor ? Gümrük vergisi ödediğimize dair belgeyi Amazon'a ulaştırmamız mı gerekiyor yoksa sistem otomatik mi işliyor ?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı