Arduino Kartından Raspberry Pi Kartına Geçiş

T-Bad

Hectopat
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Mühendis
Arduino kartından Raspberry Pi kartına geçiş yapmayı düşünüyorum fakat aklımda bazı sorular var. Arduino bir mikrodenetleyiciye sahip iken Raspberry Pi kartı mikroişlemciye sahip. Bu da Raspberry Pi kartına bir işletim sistemi kurma avantajı olarak geri geliyor. Ayrıca kodlama dili olarak Raspberry Pi kartı Python kullanıyor ve bu benim için bir artı olarak geri dönecek. Fakat şunları merak ediyorum;
1-) Arduino projelerimde sahip olduğum araçlar (mesafe sensörü, LCD ekran vs.) gibi şeyleri Raspberry Pi kartında kullanırken uyum sorunu yaşar mıyım, rahatça kullanabilir miyim?
2-) Yükleyebileceğim işletim sistemlerinin çeşitliliği ve en stabil çalışanı nedir? Eğer yanlış anlamadıysam Raspbian kendi işletim sistemi fakat farklı işletim sistemi yükleyebiliyor muyum?
3-) En geniş araç yelpazesine sahip olan model hangisi? Bazı farklı kartların ve proje araçlarının uyumlu olduğu modeller farklılık gösterebiliyor.
4-) Ayrıca bu kartta çok sık olmasa da RetroPie kullanacağım. Sizce son iki madde için alabileceğim en iyi model hangisi?
5-)Kartı alırken yanına bir adet ekran almayı düşünüyorum. Ekran önerileriniz var mı ?
6-) Soğutması için kendim bir fan devresi kurup onunla soğutmayı sağlasam verim alabilir miyim ?

Son düzenleme:
1- Arduino da kullandığınız çoğu sensörü raspberry pi nin gpio pinleri sayesinde rahatça kullanabilirsiniz.
2- En stabil olanı genel kullanım ve kodlama için raspbian fakat diğer bir sürü işletim sisteminde hoşunuza gidebilecek özellikler bulundurabilir. Ve evet farklı işletim sistemleri yükleyebilirsiniz.
3-En son çıkan ana model olan Raspberry Pi 4 4GB veya 2 GB lık versiyonunu tavsiye edebilirim. Çoğu projende arduino uno gibi rahatlıkla projeler yapabilirsin projelerini küçültmek istersen Raspberry pi zero gibi modelleri kullanabilirsin. Fakat alabilcek imkanın varsa Raspberry Pi 4GB alabilirsin seni çoğu konuda hızlandırır.
4-RetroPie aşırı güç isteyen bir işletim sistemi değil. Raspberry Pi 4 modeli rahatlıkla işinizi görecektir.
5- Ekran olarak bir şey ne yazıkki tavsiye edemeyeceğim çünkü bu konu tamamen bütçenize bağlı raspberry pi 4 4k ya kadar destek veriyor.
6- Evet bazı kasaların yanında fan desteği ile geliyor. onlar sana koruma ve verim sağlayabilir. Ya da direk üstüne uygun bir fanı yerleştirebilirsiniz.

Not: Bütçeniz yetmiyorsa malum Raspberry Pi lerin fiyatı uçtu. raspberry pi 3b size kodlama ve retropie konusunda rahatlıkla yetebilecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı