Askerlik tecil sonu

tuzlucekirdek

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba,

19.06.2019 tarihinden lisans diplomamı aldım. Tecil işlemimi yaptırdım. Şu an 19.06.2021 tarihine kadar askerliğim tecilli. Şu an iyi bir şirkette staja başladım. Sanırım Haziran'a kadar sürecek. Eğer stajdan sonra performansım beğenilirse eylül-Ekim gibi işe başlayacağım. Bu iş için çok çabaladım virüs sebebiyle de sıkıntı yaşadım çok. Askere gidersem işi kaybedeceğim, başlangıcı eylül'de çünkü. Tezli-tezsiz yüksek lisans başvuruları da araştırdığım kadarıyla eylül ayında oluyor. Nasıl askerlik tecilimi uzatabilirim. Yüksek lisansa başvuracağım desem kasım ayına kadar uzatılır mı? Olur da yüksek lisansa kabul edilmez isem işi kaybetmemek için ne yapabilirim? Çünkü bedelli başvurusunu da kaçırmış oluyorum ki kaçırmasam da; iş yerinde ilk yılı doldurmadan izin alıp bedelli yapamam.
Ayrıca kalpte mitral kapakçıkta çökme ve sızdırma sorunum var. Muafiyet durumumu öğrenmek için tecili bozup muayene olmam gerekiyor sanırım bu konuda da net bilgi edinemedim.

Şimdiden teşekkür ederim fikirleriniz için.

Teşekkürler hocam yanıtınız için. Kanunda uzatılamaz gibi bir madde olduğu için merak etmiştim durumu. Şubeye gidip ben de görüşeyim o zaman. Ağustos'ta celp dönemi var Temmuz'da şubeye gitmezsem bakayaya kalacağım çünkü. Gidip bilgi alayım, yüksek lisans için yeterli sınav puanları alınamazsa en mantıklı seçenek bedelli gibi geliyor bana da.

Ben teşekkür ederim. Yalnız aklınızda bulunsun, eğer tecil tarihiniz geçerse bedelli başvuramıyorsunuz. Bakaya kaldığınızda hiç şansınız yok. Siz de ne bilgi alırsanız paylaşırsanız sevinirim. Bedelli ödeyecek gücüm yok şu an eylül'de işe girdiğimde de maaşımı kyk ve bedelli kredilerine yatırmak zorunda kalacağım üç yıl. İşin üzücü yanı işe girince zaten smmm stajına başlayacağım ve üç yıl tecilim olacak. Birkaç aydan kaçırıyor olmaya üzülüyorum.

Benim askerlik de 2022'ye kadar uzatıldıydı zamanında ama bu sefer çalışmayı bırakıp üniversiteye hazırlanmayı düşünüyorum. Eğer bu sene de üniversite sınavı tutmazsa seneye de sınava çalışıp ardından askere gitmeyi düşünüyorum ama YKS sınavı 2022 Haziran ayındayken benim tecil 2022 Mart ayında bitiyor, bu durumda tecili 2022 yıl sonuna kadar uzatabilir miyim acaba? Bilginiz var mıdır?

Ben teşekkür ederim. Yalnız aklınızda bulunsun, eğer tecil tarihiniz geçerse bedelli başvuramıyorsunuz. Bakaya kaldığınızda hiç şansınız yok. Siz de ne bilgi alırsanız paylaşırsanız sevinirim. Bedelli ödeyecek gücüm yok şu an eylül'de işe girdiğimde de maaşımı kyk ve bedelli kredilerine yatırmak zorunda kalacağım üç yıl. İşin üzücü yanı işe girince zaten smmm stajına başlayacağım ve üç yıl tecilim olacak. Birkaç aydan kaçırıyor olmaya üzülüyorum.

Evet bu nedenle araştırıyorum ben de, bakaya kalınınca bedelli şansı bitiyor. Umarım tecil bitiş tarihi ile yüksek lisans kaydı arasında celp dönemine denk gelmeyiz. Okul bitti, pandemi vs derken doğru düzgün iş yok. İşe tahmini olarak 2-3 ay içinde başlayacağım. Zorla iş bulup daha tecrübe kazanmadan askere gitmek kötü olacak. KYK borcu da ayrıca başlayacak. Üstüne de bedelliyi hemen ödemek mümkün değil. Yüksek lisans olursa büyük rahatlık olacaktı.

Benim askerlik de 2022'ye kadar uzatıldıydı zamanında ama bu sefer çalışmayı bırakıp üniversiteye hazırlanmayı düşünüyorum. Eğer bu sene de üniversite sınavı tutmazsa seneye de sınava çalışıp ardından askere gitmeyi düşünüyorum ama YKS sınavı 2022 Haziran ayındayken benim tecil 2022 Mart ayında bitiyor, bu durumda tecili 2022 yıl sonuna kadar uzatabilir miyim acaba? Bilginiz var mıdır?

Sınav belgesi ile askerlik şubesine giderseniz, geçerli bir sebebiniz olduğu için büyük ihtimal sınavdan sonraki celp dönemine erteleyeceklerdir. 2019'da askerlik kanunu değişmiş, önceden çok daha rahatmış bu işlemleri yaptırabilmek.

Evet bu nedenle araştırıyorum ben de, bakaya kalınınca bedelli şansı bitiyor. Umarım tecil bitiş tarihi ile yüksek lisans kaydı arasında celp dönemine denk gelmeyiz. Okul bitti, pandemi vs derken doğru düzgün iş yok. İşe tahmini olarak 2-3 ay içinde başlayacağım. Zorla iş bulup daha tecrübe kazanmadan askere gitmek kötü olacak. Kyk borcu da ayrıca başlayacak. Üstüne de bedelliyi hemen ödemek mümkün değil. Yüksek lisans olursa büyük rahatlık olacaktı.

Sınav belgesi ile askerlik şubesine giderseniz, geçerli bir sebebiniz olduğu için büyük ihtimal sınavdan sonraki celp dönemine erteleyeceklerdir. 2019'da askerlik kanunu değişmiş, önceden çok daha rahatmış bu işlemleri yaptırabilmek.

Neredeyse aynı durumdayız, çok iyi anlıyorum sizi. Mutlaka birbirimizi bilgilendirelim haftaya tekrar gideceğim ben de askerlik şubeye komutanla görüşmeyi deneyeceğim bu kez durumumu anlatmak için.

Neredeyse aynı durumdayız, çok iyi anlıyorum sizi. Mutlaka birbirimizi bilgilendirelim haftaya tekrar gideceğim ben de askerlik şubeye komutanla görüşmeyi deneyeceğim bu kez durumumu anlatmak için.
Pazar günü ALES’i geçireyim de, haftaiçi ben de gidip görüşeceğim hocam. Buradan öğrenebildiklerimizi aktaralım.
Mart ayında Sınav belgesi elime geçer mi bilmiyorum ki. ÖSYM genellikle bunları sınavdan bir ay önce açıklıyor.
Bu sene Haziran ayında yapılacak olan TYT için şu an başvurular alınıyor. Üstünüzde belge olmasa da sorun olmayabilir belki, ancak olması daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

@Duj Bu sene için sıkıntı yok zaten. Fakat bu sene istediğim bölüm tutmazsa tekrar sınava hazırlanacağım için soruyorum. 2022 Mart ayında tecil bitiyor ama 2022 YKS sınavı ise Haziran ayında yapılıyor.

@Duj Bu sene için sıkıntı yok zaten. Fakat bu sene istediğim bölüm tutmazsa tekrar sınava hazırlanacağım için soruyorum. 2022 Mart ayında tecil bitiyor ama 2022 YKS sınavı ise Haziran ayında yapılıyor.
Hocam orayı anladım, bu sene Şubat başında başvuru aldıklarına göre seneye de aynı zamanda yaparlar. Eğer elinde sınava başvurduğuna dair belgeyle gidersen şubeye daha inandırıcı olur.
Hocam merhabalar, konu hakkında bir gelişme mevcut mu?

Son düzenleme:
Askerlik şubesi ile görüştüm, 2 gün sonra tecilimin biteceğini söyledim. Muhtemelen Kasım celbi ile alınacağımı, bu süreye kadar yüksek lisans programı kazanırsam askerliği tekrar erteleyebileceğimi söylediler.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı