ASUS Anti-Surge Problemi

berkayclsgn

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Yeni bilgisayar topladım alalı 1 hafta oluyor. 1 haftadır bilgisayar gayet güzel çalışıyordu, oyunlarda hiç bir sıkıntı yaşamıyordum. Ne olduysa bugün oldu bilgisayar GTA 5 oynarken aniden kapandı ve ASUS anakartın hatası geldi ekrana "Power supply surges detected during the previous power on" şeklinde. Hiç bir şekilde elektrik kesintisi, fırtına vs gibi bir sıkıntı yaşamadım durduk yere oyunu 10-15 dakika oynadıktan sonra kapanıp bu şekilde hata vermeye başladı. Sorun PSU'dan mı kaynaklıdır? PSU neden durduk yere bu şekilde sıkıntı yaratıyor olabilir? Sistemim;
MSI GTX 1070
i5 6500
ASUS H110-k anakart
Aerocool VS-750 watt power supply.
Ayrıca fotoğraftaki gibi Anti-Surge ekranında 12V 5V 3V kanallarındaki değerler yazıyor ve 3V kanalındaki değer kırmızı şeklinde. Eğer sorun 3.3V kanalındaysa ve bu kanal ekran kartı, işlemciye felan bi zararı olmayacaksa sizce Anti-Surge özelliğini kapatmalı mıyım?
cu4Tgdw.jpg

O hatanın sebebi PSU'nda oluşan yüksek dalgalanmalardan olması lazım. Ani oluşan yüksek veya düşük gerilim dalgalarından ötürü PSU bu duruma yanıt verememiş olabilir. İlla elektrik kesintisi veya kötü hava şartları gerektirmez. Tamamen şebekeden prizinize gelen akımla ilgilidir. Sorun devam ederse akım korumalı priz kullanmanı öneririm.

Dipnot: ASUS Anti-Surge özelliği bu tip durumlarda PC'nizin zararını en aza indirgemek için sistem gücünü keser. Dolayısıyla bu özelliği kaparsanız yeniden oluşan bir dalgalanma da bileşenlerinizin hasar görmesi olası.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı