Asus R9 270x Ekran Kartına Ne Kadar Overclock Yapılmalı?

sonerekinci

Hectopat
Yer
İstanbul Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Aşçı
Herkese merhaba. Benim hız aşırtma hakkında çok bir bilgim yok. Biraz araştırdım sayfalardan, ufak artışlarda voltaj ayarlarına girmeden yapılabilirmiş. Buraya kadar normal her şey ama ben AMD Catalyst Center'daki değerlerime bakıyorum ve Asus Tweak programına bakıyorum. İki programda değerlerim farklı, şu anda benim kullanmakta olduğum hız değeri ne ve hız aşırtma yapmama gerek var mı?

Kullandığım sistem:
  • AMD FX8350 işlemci
  • Asus R9 270X DirectCU 2 Top 2 GB
  • Gskill 2x4 RAM
  • Cooler Master Hyper 212 Evo
  • TT Element 700W kasa

Son düzenleyen: Moderatör:
Hız aşırtma yapmayın ekran kartlarında hız aşırtma önermem böyle gayet yeterli. Yetmediği zaman azar azar yapın bir anda yaparsanız kart elinizde kalır. Hiç yapmamak daha iyi.

Ekran kartınız zaten fabrikadan overclock yapılmış bir şekilde geliyor. Ayrıca TOP modeli olduğu için normal overclock'lu ekran kartlarından daha fazla saat hızına sahip. Overclock yaparak alabileceğiniz maksimum verim 5-10 FPS . Bu yüzden overclock gibi bir riske girmemeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Öncelikle kart fabrika çıkışı OC'lu falan gelmiyor :) Sonunda OC ibaresini göremiyoruz.
TOP modeli olması demek, grafik işlemcisinin biraz daha torpilli olduğunu, aynı grafik işlemcilerinden biraz daha iyi durumda olduğunu belirtir. Biraz daha yüksek performanslı olanları TOP modellerinde kullanıyorlar diyebiliriz.

OC yapmak istemeniz gayet doğal, yapmanızda sanıldığı kadar sakınca yok.
Voltaj verme olayına kesinlikle girişmeyin. 50-100 MHZ frekans artışları ile hevesinizi alabilirsiniz.
FPS bakımından size getirisi 5 FPS civarında olacaktır.

Öncelikle kart fabrika çıkışı OC'lu falan gelmiyor :) Sonunda OC ibaresini göremiyoruz.
TOP modeli olması demek, grafik işlemcisinin biraz daha torpilli olduğunu, aynı grafik işlemcilerinden biraz daha iyi durumda olduğunu belirtir. Biraz daha yüksek performanslı olanları TOP modellerinde kullanıyorlar diyebiliriz.

OC yapmak istemeniz gayet doğal, yapmanızda sanıldığı kadar sakınca yok.
Voltaj verme olayına kesinlikle girişmeyin. 50-100 MHZ frekans artışları ile hevesinizi alabilirsiniz.
FPS bakımından size getirisi 5 FPS civarında olacaktır.
Peki hangi programdan yapmalıyım? Asus GPU Tweak'ten mi yoksa AMD Catalyst'den mi?

Ve sormak istediğim bir şey daha var. Şimdi biraz kurcaladım, kendim yükeseltecektim değerleri ama Asus GPU Tweak programında "1, 2, 3, 4, 5, S, G " modları var. G, gaming modu. Ona getirdim ve GPU Clock 1120'den 1140'a çıktı. Memory clock ise 5600'den 5680'e çıktı. Sürekli bu şekilde kullansam bir zararı olur mu, gaming modda dursa?

AMD'nin kontrol paneli sizin için fazlasıyla yeterli. Çekirdek ve bellek frekans hızlarını oradan artırabilirsiniz.

jVALFyP.jpg

Teşekkürler :) Gaming modda bir süre deneyeceğim. Bakalım ısınma ya da başka bir sıkıntı olursa normal ayarlarına getiririm ki sizin söylediklerinizden anlağım kadarıyla 40-80 arası yükseltmede bir problem olmayacak. Tek soru işareti sürekli gaming modda kullanmanın zararı olur mu?

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı