Asus Tuf Gaming A15 FA507RM Oyunlarda FPS düşüklüğü

requiem27

Kilopat
Daha fazla  
Eğer salt oyun oynayasın varsa konsol alabilirsin. İlla bilgisayarda oynamak istiyorsan GeForce NOW üzerinden oynayabilirsin. Yine de bilgisayarım olsun diyorsan yeni alınmış, garantisi devam eden ikinci el bilgisayarları araştır, satıcıyla anlaşır deneme fırsatında olur böylece ve iyice denersin alırsın. Sıfır olsun diyorsan forumda üstadlar var onlara danışabilirsin :) çünkü tecrübe ile sabit, her şey kağıt üzerinde yazdığı gibi olmuyor. Ya da forumda konu da açabilirsin.
Bu laptop, fiyat/donanım olarak en iyi konfigürasyonda. Ama her zaman kağıt üstündeki veriler, deneyimlerle doğru orantılı olmayabiliyor. Ayrıca kronik sorunlar olabilir… bununla birlikte laptop alanlar, aldıkları sitelerde kullanıcı deneyimlerini detaylı paylaşım yapmayabiliyorlar: Bu da sorunların ne kadarı kronik ve ne kadarı bireysel belli olmayabiliyor. Tüm bunlara karşın elektronik ürünlerde şans faktörü her zaman var. Tercih tamamen size ait.
Ben almadan önce tüm isteklerimi kağıda yazdım, yaklaşık 1 ay araştırma yaptım ve bunda karar kıldım, sonuç bu şekilde :) şimdiki aklım olsaydı, almış olduğum ilk bilgisayar Dell G15 5515'i iade etmezdim. (boşta bile yüksek sıcaklılarda -70 santigrat civarı- çalışıyordu buna karşın yük bindiren uygulamalarda takılma, donma vb. yaşatmıyordu fakat aynı laptopa sahip kişilerin bilgisayarı daha serin çalışıyordu, bu da değişime göndermeme sebep olmuştu.)

Ben araştırırken görmedim
Yaklaşık yarım saat önce bilgisayara bir şey oldu ve artık oyunlarda low ayarlarda bile 45-50 FPS almaya başladım. Gerçekten cinnet geçirmek üzereyim.😂 Sebebi nedir sence?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaklaşık yarım saat önce bilgisayara bir şey oldu ve artık oyunlarda low ayarlarda bile 45-50 FPS almaya başladım. Gerçekten cinnet geçirmek üzereyim.😂 Sebebi nedir sence?

Oyun ayarlarında: Çözünürlüğün yanında yenileme hızı düşük olanı seçmiş ve Vsync aktif etmiş olabilirsin. Battlefield 1 gibi oyunlarda GPU ölçeklendirme %100'ün üzerinde olduğunda FPS düşüşü oluyor, o ayar varsa bakabilirsin. GeForce Experience de oyunu optimize et diyerek oyun ayarlarını değiştirmiş olabilirsin. Harici ekran kartı yerine dahili GPU'yu kullanıyor olabilirsin (bunun için ayarlar var -oyunlarda harici GPU kullan diye-). Düşük ihtimalde olsa Windows arka planda bir şeyler yapıyordur ve FPS düşüşü yaşayabilirsin. Virüs bulaşmış olabilir. Ekran kartına, oyuna ya da Windows'a güncelleme gelmiştir o yapıyor olabilir. ASUS'tu bilgisayar değil mi? Armoury Crate uygulamasından dahili GPU'yu seçmiş olabilirsin. Windows güç ayarlarında değişiklik yapmış olabilirsin.
Ama en olası mantık dahili GPU'yu kullanman. Sonraki mantık; oyundaki çözünürlük ve Vsync'in açık olması.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun ayarlarında: Çözünürlüğün yanında yenileme hızı düşük olanı seçmiş ve Vsync aktif etmiş olabilirsin. Battlefield 1 gibi oyunlarda GPU ölçeklendirme %100'ün üzerinde olduğunda FPS düşüşü oluyor, o ayar varsa bakabilirsin. GeForce Experience de oyunu optimize et diyerek oyun ayarlarını değiştirmiş olabilirsin. Harici ekran kartı yerine dahili GPU'yu kullanıyor olabilirsin (bunun için ayarlar var -oyunlarda harici GPU kullan diye-). Düşük ihtimalde olsa Windows arka planda bir şeyler yapıyordur ve FPS düşüşü yaşayabilirsin. Virüs bulaşmış olabilir. Ekran kartına, oyuna ya da Windows'a güncelleme gelmiştir o yapıyor olabilir. ASUS'tu bilgisayar değil mi? Armoury Crate uygulamasından dahili GPU'yu seçmiş olabilirsin. Windows güç ayarlarında değişiklik yapmış olabilirsin.
Ama en olası mantık dahili GPU'yu kullanman. Sonraki mantık; oyundaki çözünürlük ve Vsync'in açık olması.
Ekran kartı driverını silip yükledim sorunum çözüldü. Fakat bu sefer son ekran kartı driver güncellemesinden sonra olağan üstü güç tasarruf moduna aldı ekran kartı kendisini.
Ekran görüntüsü 2022-10-23 234213.png

Merhaba, dün cevap yazdım ama göndermemem herhalde. Eğer oyunlarda harici GPU devreye giriyorsa Windows güç ayarlarına bak. Ya da programlarıma girip hangi oyunun/programının harici ekran kartı ile çalışmasını istiyorsan seç ve uygula. Bunlar olası çözümlerdi. Diğer yöntemler: Bilgisayarın güç almıyordur, Windows'tan şarj olup olmadığına bak. (her ne kadar adaptörde koruyucu devre olsa da elektrikte dalgalanma vardır farklı elektrik hattında dene. ASUS Armoury Crate uygulamasını kaldır, tekrar yükle. Ekran kartı sürücülerinin tümünü kaldır, yeniden başlat sonra GeForce Experience'yi yükle, o ekran kartı sürücüsünü indirsin sen kurmadan önce özeli seç ve temiz kurulum (önceki ekran kartı sürücülerini kaldır) tikini işaretle. Çözüm olursa sevinirim.

Geri
Yukarı