ASUS X550JX SSD Takviyesi

Ugur Srht

Kilopat
Daha fazla  
İnternette bu modelin dvd sürücüsünü çıkarıp SSD takanlar gördüm , laptopu aldığımda bunu bilseydim yapardım da bu saatten sonra nasıl yaparım bilmiyorum?

İstediğin zaman yapabilirsin. Ben de DVD Sürücüsünü çıkarıp SSD taktım yerine bu yaz. Youtube'da nasıl yapılacağını gösteren videolar bulabilirsin modelin için. Servis de yapar da ne kadar para alırlar bilmiyorum. Bir de senin aldığın SSD'yi mi takıyorlar yoksa illa ki kendileri kafalarına göre alıp mı takıyorlar bilemiyorum detayını.

Düşündüm de yükseltsem fena olmaz , dvd okuyucdan vazgeçebilirim hız için , harici bir DVD RW alırım fakat kafamı tırmalayan birkaç şey var. Benim 1 TB HDD : 260GB boş 111 GB dolu olmak üzere 372 GB lık C: ve 173GB boş 369GB dolu olmak üzere 542GB lık bir de D: sürücüsü şeklinde bölünmüş. 200 GB civarı bir SSD alsam bu HDD nin sistem kısmını SSD ye kopyalayıp kalan kısmı da DVD sürücüsüne taksam sistemim kalır mı , windows falan ve nasıl yaparım ?
NOT : Elimde 2 adet 1TB lık harici disk var bunlar lazım olur heralde kopyalarken.
NOT 2 : Technopat'ın SSD yükseltme videosundaki kutu yerine direkt SATA > USB 3.0 kablo alsam aynı iş yaparmı ?
NOT 3 : D: sürücümde kişisel medya tarzı dosyalarım , oyunlarım ve ne olduğunu tam anlamadığım dosyalar var (içlerinde install.exe var ve açınca visual c++ 2008 yükelmek istiyor ki bende yüklü zaten)

SÜRÜCÜLERİM -------- D: sürücüsünün içindeki bahsettiğim C++ dosyaları

Kafaya taktığım durum nasıl takılacağı değil , taktıktan sonrası yani Windows direkt SSD ye nasıl kurulacak ?

Her zamanki gibi açtıktan sonra Samsung'un aracını yüklüyorsun. O her şeyi otomatik olarak algılayıp SSD'ye aktarıyor. İşlem tamamlanınca Windows da otomatik SSD üzerine aktarılmış olarak direkt açılıyor. Böyle bir yazılımı olmayan markalar içinse Technopat rehberindeki gibi bir yol izlemen gerekiyor. O şekilde direkt klonluyorsun bölümü elle bir daha kurmuyorsun.

Bu aracı Windows kurulmadan nasıl yükleyeceğiz ki ?
Servise götürmeme gerek yok zaten, daha önce açtım fan temizlemek için hatta bende pausebreak tuşunun üstüne vida göçerttim :LOL:

Şu anda Windows yüklü ya HDD üzerinde. Her zamanki gibi normal açacaksın bilgisayarını yahu. Programı yükleyeceksin o aktaracak yeniden başlattığın zaman SSD'ye geçmiş olacak işletim sistemin.

Peki SSD yi HDD nin olduğu yere, eski HDD yi de kızağa takacağım da BIOS tan hiçbir ayar yapmadan sistem nasıl anlayacak ki C: nin kızakta olduğunu ? Ayrıca bildiğim kadarıyla Steam oyunları sadece steamapps>common a kuruluyor benim steam dosyam 300gb falan ve ben sadece 30 gb lık oyunda yavaş yüklenme sıkıntısı yaşıyorum, sadece o oyunu SSD 'ye atabilmem mümkünmü ki ?

EDIT:
Ayrıca 750 ve 850 evo arasında ne fark var ?

Son düzenleme:
SSD'yi yeni taktığın ve boş olduğu için zaten BIOS onun üzerinde boot edecek bir şey bulamadığı için her zamanki gibi HDD üzerinden Boot edecek. BIOS bilgisayarı boot ederken C mi D mi diye bakmıyor ki Boot edecek bölüm diskte var mı yok mu ona bakıyor.

C üzerinde 300 gb dosya varsa 200 GB SSD alırsan tabii klonlayamazsın.Alacağın SSD boyutuna göre bazı oyunlarını bir yere yedeklemende fayda var. O yedeği kullanarak yeniden kurmak oyunu birkaç dakika alıyor zaten. Steam başka yere kurulum desteği de getirdi sanırım yeni olarak. O konunun detaylarını tam bilmiyorum.

Sen şunu kabullen önce. Parçaları taktıktan sonra her zamanki gibi bilgisayarın açılacak. Programı yükleyeceksin. C bölümünü alacak program direkt SSD'ye aktaracak. Programın işi bitince bir sonraki açılışında yine her zamanki gibi açılacak bilgisayarın ama bu sefer SSD üzerinden. Yani yeni bir kurulum yapmayacaksın. Klonluyor direkt bölümü zaten. Çok basit geldiğinden kabul etmek istemiyorsun. :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı