B450M-S2H anakart 5800x3D için yeterli mi?

Bütçe
12000 TL

Luxepozz

Yoctopat
Daha fazla  
RAM
Apacer Panther 2x16 3200Mhz CL16
İşlemci
Ryzen 5 5600
5800x3D alacak kadar bütçem var bir de yanına Thermalright Phantom Spirit alabilirim.
5800x3D alacak olmamın sebebi çoğunlukla Rust oynuyorum ve L3 önbelleğe ihtiyacım var, şu anki işlemcim Ryzen 5 5600.
5800x3D ve Phantom spirit anakartımda (B450M S2H REV 1) düzgün çalışır mı? Oyun oynarken atmalar olur mu? VRM'ler ile alakalı birkaç şey okumuştum, uyumlu değil falan yazılmış, bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Rust gibi optimizasyonu yerlerde sürünen bir oyuna ve 3D-Vache'nin seçici performansına bel bağlamaya çalışmak uzun vadede iyi seçenek olmayabilir eldekileri satıp aynı bütçede DDR5'e yürümek varken.

Biraz araştırdım, 3D Cache bu oyunda avantaj sağlıyormuş lakin canlı test videolarını izlediğimde %1 low FPS yine dibe vuruyor hepsinde. Verdiğin paranın karşılığı tatmin eder mi, koca bir soru işareti.

Rust gibi optimizasyonu yerlerde sürünen bir oyuna ve 3D-Vache'nin seçici performansına bel bağlamaya çalışmak uzun vadede iyi seçenek olmayabilir eldekileri satıp aynı bütçede DDR5'e yürümek varken.

Biraz araştırdım, 3D Cache bu oyunda avantaj sağlıyormuş lakin canlı test videolarını izlediğimde %1 Low FPS yine dibe vuruyor hepsinde. Verdiğin paranın karşılığı tatmin eder mi, koca bir soru işareti.

Peki sizce anakartım sorun çıkartır mı 5800x3D takarsam?

Peki sizce anakartım sorun çıkartır mı 5800x3D takarsam?

Pek çıkaracağını sanmam ama yine de tamamen çıplak bir anakart. Kasanın sirkülasyonu iyi değilse VRM'ler alev atabilir.

Kesinlikle düzgün bir kule tipi takmalısın ilk etapta, stok fan takarsan hem işlemci soğutmaz hem de tüm sıcak hava anakarta vurmaya başlar.

Pek çıkaracağını sanmam ama yine de tamamen çıplak bir anakart. Kasanın sirkülasyonu iyi değilse VRM'ler alev atabilir.

Kesinlikle düzgün bir kule tipi takmalısın ilk etapta, stok fan takarsan hem işlemci soğutmaz hem de tüm sıcak hava anakarta vurmaya başlar.

Kasam BitFenix Nova mesh SE İncehesap üzerinden almıştım.
5800x3D alırsam yanına Phantom spirit veya Assassin pearless almayı düşünüyorum hangisi daha iyi olur ve sizce bu soğutmalar yeterli olur mu?

Bu işlemciyi sıfır alacaksanız o para verilmez R5 5600'ü anakartınızı ve RAM'inizi satıp üstüne 5800x3D ye vericeğiniz parayı birleştirip DDR5 anakart işlemci RAM almanız daha iyi olacaktır.

Oynadığım oyunlar CS2, Valorant ve Rust ilk iki yazdığım oyunda yüksek FPS alıyorum, sadece Rust'ta düşük FPS veriyor bilgisayarım ve Rust ön belleğe çok aç bir oyunmuş araştırdığıma göre, 7800x3D alırsam anakart ve RAM alacak param kalmıyor maalesef.

Geri
Yukarı