Baharatlık setimi nerede saklamalıyım?

devilbaby

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar benim için mutfak belki tek zevk aldığım yerdir bu yüzden mutfağımı olabildiğince geliştirmeye çalışan bir insanım şu anki hedefim minimum 24'lü bir baharat seti alıp herhangi bir baharata ihtiyaç duyduğumda onu hemen kullanmaktır ama bir sorun olduğunu fark ettim benim yaşadığım şehirde hava 35-40 derece arasında oluyor. Bu yüzden şu an mutfağım aşırı sıcak pencere ocaklar kapalı olmasına rağmen benim sorum sizce baharatlık takımımı mutfakta bir çekmece saklarsam ( orasıda sıcak büyük ihtimalle) 1 ay dayanır mı bozulmadan.

Pul biber, toz biber, köri tarzı baharatlar sıcağa pek dayanıklı olmuyor diye biliyorum ama onun dışındaki baharatlarınızı fırın veya ocak üzerinde ya da altında olmayan bir çekmecede saklamanızda sorun olmaz diye düşünüyorum

Arkadaşlar benim için mutfak belki tek zevk aldığım yerdir bu yüzden mutfağımı olabildiğince geliştirmeye çalışan bir insanım şu anki hedefim minimum 24'lü bir baharat seti alıp herhangi bir baharata ihtiyaç duyduğumda onu hemen kullanmaktır ama bir sorun olduğunu fark ettim benim yaşadığım şehirde hava 35-40 derece arasında oluyor. Bu yüzden şu an mutfağım aşırı sıcak pencere ocaklar kapalı olmasına rağmen benim sorum sizce baharatlık takımımı mutfakta bir çekmece saklarsam ( orasıda sıcak büyük ihtimalle) 1 ay dayanır mı bozulmadan.
Baharatı sıcaktan önce nem bozar, çok nemli bir yerdeyseniz baharatların ömrü 3-6 ay'a kadar düşer.
Sonrasında tadı azalır, bazıları böceklenebilir.

Güneş görmeyen, en serin yerde saklayın. Alt kat çekmece veya dolap içi bölme.
Bu çekmece/dolapların arka kısımları binanın güneş gören kısmına bakıyorsa orada da saklamayın.
Ağzı hava kaçırmayacak şekilde contalı ve cam gövdeli baharat kapları iyidir.

Hocam bozulma riskini geçtim bir güvelenir böceklenirse mutfaktaki her şeyi çöpe atmak zorunda kalıyorsunuz maalesef tecrübeyle sabit. Aman diyim risk almayın

Bu riski unutmuşum olmazsa serin başka bir odada saklamayı düşünüyorum.
Valla hocam sıcakta az nemli bir unumuz vardı. Tüm mutfak güve oldu her kapalı dolaba kavanozda olan baharatlar harici her baharata girmişler komple attık. O zamandan beridir buz dolabına atıyorum direkt 😁

Hocam çekmecede de nemleniyor. Biz kırmızı biberi falan dolaba koyuyoruz bir şey olmuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı