Bilgisayar açiliyor, bip sesi gelmiyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

yesill

Hectopat
Merhaba arkadaslar, oncelikle konu açmadan once forumu biraz gezdim, umarim yanlis yere konu açmiyorumdur.

Bilgisayar isinden anlamadigim halde 4 sene once parasizliktan, beni idare edecek bir bilgisayar kurdum.
Ancak kurdugum ilk gunden beri bilgisayarlar açilirken gelen bip sesi benim bilgisayarimdan gelmiyor.

4 seneden beri hiçbir sorun çikarmadan sorunsuz bir sekilde çalisiyor, "çalisiyor iste, op de basina koy" dediginizi duyar gibiyim.

Aslinda 4 sene boyunca ben de boyle dusundum ama bir kaç sene daha kullanmak istedigim için, sorunsuz bir sekilde çalistigi halde bip sesi çikarmamasinin ileride ciddi bir sorun yaratip yaratmayacagini merak ediyorum arkadaslar.

Ve son olarak, 4 seneden beri kullandigim kasanin içinden çikan guç kaynagini degistirmeli miyim sizce? Pahali olmayan ve bilgisayarima uygun kaliteli bir guç kaynagi tavsiye eder misiniz?

Simdiden tesekkurler, sevgiler.

Pc ozellikleri:

No name bir kasa ve içinden çikan 430 W no name guç kaynagi

CPU: Intel Pentium E6500 / 2.93 GHz

Anakart: ASUS P5G41T-M LX

Ram 4 gb: Kingston Technology 2GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 (9-9-9-27) DIMM, HyperX
No name 2GB ram 1600MHz DDR3

HDD: Samsung SpinPoint F3 3,5" SATA 500gb

Bip sesi pek hayra alamet değildir. Muhtemel olarak bip sesinin çıkmamasının sebebi, bilgisayarınızda bir speaker olmamasıdır. Yani olmayan bir şeyden nasıl ses çıksın? :)

Güç kaynağını değiştirmenize gerek yok. Boşuna masrafa girersiniz. Bu zamana kadar idare ettiyse bundan sonra da etsin. Siz sistemi en kısa zamanda yenilemeye bakın ;)

Bip sesi, bilgisayarda bir sorun olduğu zaman sana haber verilmesi için tasarlanmış olan sistemdir. Mesela ekran kartı bozuk, ekrana görüntü gelmiyor. Hatanın neden kaynaklandığını belirli aralıklarla "bip" sesi çıkararak anlamanı sağlıyor. Bazı "bip" sesi anlamları:

Sesler: Anlamları:
Birçok kısa bipAna kart arızası
1 uzunBellek tazelenmesinde hata
1 uzun 1 kısaAna kart veya BIOS çipi arızası
1 uzun 2 kısaEkran kartı arızası
1 uzun 3 kısaEkran kartı arızası
2 uzun 1 kısaEkran kartı arızası (RAMDAC kaynaklı)
2 kısaBellek parity (eşlik) hatası
3 kısaBelleğin ilk 64k’lık bölümünde hata
4 kısaTimer hatası
5 kısaİşlemci hatası
6 kısaKlavye işlemcisi hatası
7 kısaİşlemci hatası
8 kısaEkran kartı belleğinde okuma/yazma hatası
9 kısaBIOS ROM hatası
10 kısaCMOS okuma/yazma hatası
11 kısaTampon bellek hatası
[TBODY] [/TBODY]

PC açılırken '' bip '' diye ses çıkmıyor ki. Sadece fanlar başka da ses yok. Ya da benim bilgisayarımda mı bir sorun var ?

Speaker dediğniz buzzer mı? Bu arada anakartınızda debug led var mı? Genelde ya buzzer ya da debug led oluyor. Ben hiç olmayanı görmedim en azından.:D

Bip sesi derken pc açilirken çikan sesten bahsediyorum.
2 kere bip sesi çıkıyordu benim eski pcde. Bu arada bilgisayarınız hazır mı?

Eğer toplama (ki "No Name" kasa ve güç kaynağı olması biraz çelişkili) ve eğer siz montajını yaptıysanız. Buzzer'ı takmamış olabilirisiniz.

Bilgisayar toplama ve montajini ben yaptim. No name kasa ve guç kaynaginin neresi çeliskili? Okurken agresif bir soru gibi gelebilir ama gerçekten merak ettigim için soruyorum. Kasa taninan markalardan degil, hatta marka bile degil. Guç kaynagi içinde gelmisti. Bu saatte beni anlayip cevap yazdiginiz için tesekkurler :) bilgisayari açip buzzer mi, debug led mi herneyse takilip takilmadigini bir kontrol edecegim.

Son düzenleme:
Yok canım hiç agresif gibi gelmedi bana zaten tartışacak tiplerden değilim hele ki bu saatte.:DAnakartın kutusunda olması lazım tabi varsa buzzer.:D Yani benim demek istediğim normalde Casper gibi hazır bilgisayarlarda çıkar "No Name" güç kaynağı o yüzden.:D Ama o zaman kasanın markasını Casper yazardınız. Kusura bakmayın kafamı kaldı bu saatte.:matrix::ajan:

Bu arada Debug LED zaten anakartın üstünde olur. Hatta rakamlar var üstünde.:D

İnternet üzerinden anakartınıza baktım Debug LED yok. Anakart kutusu hala duruyor ise oraya bakmanızı tavsiye ederim. Speaker yazacaktır üstünde. Hatta anakartınızda Ön portları(PowerSW, Reset SW, HDD LED, Power LED) taktığınız yerde birde Speaker yeri olması lazım büyük ihtimal boştur orası takmadığınız için Buzzer'ı bulup oraya takmanız yeterli.;):like:

İyi geceler dilerim...

Merhaba, speaker denen zimbirtiyi taktim ve o meshur sesi duyuyorum artik :) Cok onemli bir sey degilmis bunu da ogrenmis oldum. Yardimci olan arkadaslara tesekkur ederim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı