Bilgisayar Kapandıktan Sonra Kasa Üst Fanları Çalışmaya Devam Ediyor

ShadyEternia

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar;
Başlıkta da belirttiğim gibi bilgisayarımı kapatınca veya beklemeye alınca üstteki 2 fan haricindeki tüm fanlar duruyor fakat bu belirttiğim fanlar çok yavaş bir hızda dönmeye devam ediyor. Sorun ne olabilir? BIOS'u biraz karıştırdım fakat bir şey bulamadım.

Anakart: Asus Prime B450-Plus
PSU: Fsp Hydro 600W
İşlemci: Ryzen 5 2600
Ekran kartı: Amd RX580

Şimdiden herkese teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam şu an da zaten bilgisayarı kapatınca bide üstüne güç kaynağının fişini çekiyorum ve fanlar duruyor ama bu durum normal mi yani bilgisayarı kapattığımda fanların duruyor olması gerekmiyor mu?
Bilgisayar ekstra bir şeye bağlı mı? Bir keresinde Masaüstü PC'im için Laptoptan görüntü almaya çalışmıştım, masaüstünü kapattığımda ön fanlar hala tam devir dönmeye devam ediyordu, güç kablosunu falan çektim ama işe yaramadı. Meğerse gücü laptoptan alıyormuş HDMI'ı çıkartınca durdu fanlar. Kasaya ekstra olarak takılan her şeyi çıkarmanı öneririm.
aslına bakmak gerekirse düşük hızda çalışırsa bile bir sonraki açılışta sistem daha soğuk olur. pozitif olmak iyidir.
Fanlar ışıklıysa ve PC yattığı yerde duruyorsa sıkıntı olur.

Fanların yavaş da olsa gereksiz yere dönmesi gereksiz. Fanın zaten dönme ömrü var boş yere mi bitirsin bu ömrü?

Fanlar anakarta mı bağlı yoksa güç kaynağğına MOLEX ile mi bağlı?

Eğer anakarta bağlıysa ve durmuyorsa kesinlikle kısa devre vardır. BIOS'u güncelleyin sorun devam ederse sistemi kasa dışına çıkarıp test yapın. Yine devam ederse anakart arızalı olabilir veya bu bir bugtur. Asus'a destek için bir mail atıp bekleyin.

Eğer MOLEX ile bağlıysa yine anakart arızalı olabilir işlemciye giden güç de kesilmiyordur öyleyse. Veya güç kaynağı anakart güç istemediği halde fanlara güç vermeye devam ediyordur. Bu durumda da kasadaki bir kısa devre veya güç kaynağının içindeki bir arıza sebebiyle bu sorun olabilir. Yine kasa dışında test edin devam ederse güç kaynağı veya anakartı değiştirip deneyin.

%80 ihtimalle anakartta, %20 ihtimalle güç kaynağında sorun var.

Geçen gün DriverPack Solution aracılığıyla bazı sürücüleri yükledim Windows 10 Home SL olan sisteme. Bilgisayar sapıttı kapatıyorum kasadaki ses gidiyor ama ışık yanmaya devam ediyor bir süre filan. Bazen sürücülerde yapabiliyor bu tür şeyleri bence eğer sürücüleri yeni yüklediysen sistem geri yükleme yapıp kontrol etmeni tavsiye ederim. Ayrıca DriverPack Solution ana sayfasındaki indirilen sürücü aracı düpedüz istenmeyen yazılım halini almış. Sürücü güncelleyim ayağıyla sana sormadan Sorunlu sürücülerle beraber Avast Antivirüs, Firefox, Opera gibi şeyleri kuruyor kısaca tavsiye etmiyorum.

Bilgisayar ekstra bir şeye bağlı mı? Bir keresinde Masaüstü PC'im için Laptoptan görüntü almaya çalışmıştım, masaüstünü kapattığımda ön fanlar hala tam devir dönmeye devam ediyordu, güç kablosunu falan çektim ama işe yaramadı. Meğerse gücü laptoptan alıyormuş HDMI'ı çıkartınca durdu fanlar. Kasaya ekstra olarak takılan her şeyi çıkarmanı öneririm.

Fanlar ışıklıysa ve PC yattığı yerde duruyorsa sıkıntı olur.
Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim bu hiç aklima gelmemişti. Yeni topladığım bilgisayarımda anakart arizasindan şüphelenip boşuna kafama takmışım kaç gündür. Vga monitörümü henüz değiştiremediğim için usb üzerinden güç çeken bir vga to hdmi dönüştürücü kullanıyorum, bilgisayarı kapattim ve dönüştürücünün usb kablosunu çektiğimde fanlar duruyor. Görünüşe göre herhangi bir sıkıntı yok aynı şekilde bilgisayarı kapattığımda psu kablosunu prizden çekip kullanmaya devam edeceğim. Cevap yazan herkese yardımları için ayrı ayrı teşekkür ederim.

Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim bu hiç aklima gelmemişti. Yeni topladığım bilgisayarımda anakart arizasindan şüphelenip boşuna kafama takmışım kaç gündür. Vga monitörümü henüz değiştiremediğim için usb üzerinden güç çeken bir vga to hdmi dönüştürücü kullanıyorum, bilgisayarı kapattim ve dönüştürücünün usb kablosunu çektiğimde fanlar duruyor. Görünüşe göre herhangi bir sıkıntı yok aynı şekilde bilgisayarı kapattığımda psu kablosunu prizden çekip kullanmaya devam edeceğim. Cevap yazan herkese yardımları için ayrı ayrı teşekkür ederim.
Rica ederim, çözülmesine memnun oldum. İyi sosyaller.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı