Bios HDD görmüyor

Harun Önler

Hectopat
Daha fazla  
Uzun süredir başıma gelen ama sık sık meydana gelmeyen bir sorunum var. PC çalıştırdığımda arada bir bios ekranında tam da hard diskin denetlendiği esnada donmalar oluyordu ve bende kabloları denetleyip biosu resetleyip çalıştırabiliyordum. Geçenlerde aynı sorun tekrar meydana geldi fakat bir türlü bilgisayarı çalıştıramadım. Anakart hdd denetleme esansında donup kalıyor ve hard disk bağlıyken bios'a erişmem uzun süreler alıyor ve eriştiğimde de hard disk tespit edilmemiş oluyor, içinde kurtarmam gereken dosyalar da var. Sorunu çözmem için önerileriniz nelerdir?

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba;

HDD'de arıza olabilir. Farklı bir bilgisayarda deneyerek sorunun kaynağı HDD olup olmadığını öğrenebilirsiniz. HDD marka model belirtin. SATA ise kabloyu yenileyin. Sistemi açmayı başarırsanız, HDTunePro 5.50 programı ile ErrorScan(Quick Scan işaretli olmasın) taraması yapın. Çıkan sonucu ve Health kısmının ScreenShot'unu paylaşın.

Merhaba.
HDD'nin board'ını vidalarını sökerek çıkartın.
Altında bulunan iletken uçları maket bıçağı ucu gibi bir şeyle küçük hareketlerle kazıyarak temizleyin.
Muhtemelen söktüğünüz zaman mat renkte olacak ve kazıdığınız zaman daha parlak bir renk alacak.
Kazıma işlemi esnasında çok fazla bastırmayın.
Board'ı HDD ye yeniden monte edin ve kontrol sağlayın.

Örnek resim kırmızı kutu içerisine aldım.

st3200542as-st31000528as-hdd-pcb-logic-board.jpg

teşekkürler

sorunun hdd ile ilgili olduğundan eminim çünkü elimde başka ide hdd'ler var onları pc görüyor. arıza yapan hard disk sata bağlantısı kullanıyor kablo değişimi yaptım sorun tekrar ediyor. en iyisi iletken uçları temizlemeyi deneyeyim

peki bad sector olma olasığından kaynaklanıyor olabilir mi? bad sector bu tip şeylere yol açar mı?

Bozuk küme olsa dahi büyük olasılık ile açılış esnasında takılma sorunu yaşama ihtimaliniz az.
O sector problemleri, okuma başlığı arızaları ve board arızaları hariç.
Tarif ettiğim şekilde temizlik işlemini yapıp kontrol eder misiniz?

Bende de buna benzer bir sorun var. Ama neyden kaynaklandığını bulamadım.
1 tane ssd var. 2 tane hdd var. 1 tb ve 2 tb'lık hdd'ler. 1 tane de dvd-rw var.
Hepsi sata bağlantılı.
SSD'yi anakart üzerindeki ilk sata portuna taktım.
Her seferinde sorunsuz görüyor ve açılıyor.
2. porta dvd-rw'ı taktım.
Ger seferinde sorunsuz görüyor ve açılıyor.
3. porta 2 tb'lik hdd'yi taktım.
Açtığımda gördü. 3 kere yeniden de denedim. Sorun yoktu.

4. porta 1 tb'lik hdd'yi takınca 2tb'likte gitti.
Sonra 3. porttaki kabloyu ve 2tb'lik hdd'deki kabloyu çıkarıp yeniden taktım ve güç kablolarını kontrol ettim.

Şuanda 3. ve 4. porttaki hdd'ler takılı ve 3. porttaki 2 tb görünüyor ama 4. porttaki 1 tb görünmüyor.

Kabloları değiştirdim. Anakart üzerinde 3. porttaki kabloyu 4. porta 4. porttaki kabloyu 3. porta taktım.
Bu sefer 1 tb'lik hdd göründü. 2 tb'lik hdd görünmedi.

4. portta arıza mı var diye dvd rw'yi taktım. dvd-rw gördü ve çalıştı. Portta arıza yok...

dvd rw'nin sata kablosunu çıkardım. 2 tb'lik hdd'nin sata kablosuyla değiştim.
2tb'lik hdd'yi yine görmedi. 3. porttaki tblik hdd çalışıyor.

Sorun nerede bulamadım.

Sorun nasıl başladı... Yosemite 10.10 yüklemeye çalışırken Chameleon gibi bir menü çıktı. Orda kuruluma geçmek için gerekli işlemleri yaptım. Kuruluma başlayamadan elektrik kesildi.
O zamandan beridir bu sorun giderilemedi...

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı