BIOS ve Windows'a girmiyor

• Konuyu başlatan m1cos
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 765

m1cos

Hectopat
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Meslek
Ogrenci
RAM
Corsair 8GB 3000Mhz
Ekran kartı
Saphirre RX580 8GB
Anakart
Gigabyte B450M Gaming
İşlemci
Ryzen 5 2600
İyi akşamlar. Başlıkta da görüldüğü gibi hem Windows'a hem BIOS'a giremiyorum. Gigabyte yazısında kalıyor PC (del, F9, F12, end yazan yer yani). Sistemde hard disk ve SSD var. Windows SSD'ye kurulu. Az önce kasadan hard disk söktüm ve PC'yi sadece SSD ile çalıştırmaya çalıştım fakat siyah ekran yedim. Tam tersini denedim acaba sorun SSD'de mi diye. Bu sefer başta dediğim Gigabyte yazısı yazan ekrana tekrardan döndüm. Sistemde SSD çıkık sadece hard disk var şu an ama yine del tuşuna basıp BIOS'a girmeye çalıştığımda sistem reset atıyor kendine. Hiçbir şekilde giremiyorum. Bunun sebebi ne olabilir? Sorun disklerde mi veya farklı bir donanımda mı hata var?

Sorunun RAM kaynaklı olması muhtemel.
RAM’i Memtest ile PC’yi ilk aldığımda baya detaylı test etmiştim. Hiçbir sorun yoktu.
Tüm diskleri çıkartıp BIOS'a girmeyi deneyin. RAM'leri kontrol edin okstilenmiş mi bakın. Oksitlenmiş ise silgi ile silin.
Deneyeceğim hocam teşekkürler.

@Kullanıcı311 Hocam disklerin hepsini çıkardım. RAM’i de çıkardım ve ucunu silgi ile temizledim. Şu anda BIOS’a girebildim disklerin ikisi de çıkık şekilde.

Hatta clear cmos bildirimi de geldi. BIOS’a giremediğim için BIOS resetlemiştim clear cmos ile.

Son düzenleme:
RAM'i Memtest ile PC'yi ilk aldığımda bayağı detaylı test etmiştim. Hiçbir sorun yoktu.

Deneyeceğim hocam teşekkürler.

@Kullanıcı311 hocam disklerin hepsini çıkardım. RAM'i de çıkardım ve ucunu silgi ile temizledim. Şu anda BIOS'a girebildim disklerin ikisi de çıkık şekilde.

Hatta clear CMOS bildirimi de geldi. BIOS'a giremediğim için BIOS resetlemiştim clear CMOS ile.

Diskleri takıp deneyin.

Diskleri takıp deneyin.

Taktım iki diski de fakat yine Gigabyte yazısında kalıyor hocam PC. Üstelik BIOS'a da yine aynı şekilde giremiyorum PC del tuşuna basınca siyah ekranda kalıyor kasa ışıklarının hepsi yanık şekilde ve tek bip sesi geliyor durmayan. Kasa üzerinden yeniden başlatınca bip sesi gidiyor ve kasa yeniden başlıyor tekrardan Gigabyte yazısında kalıyorum.

Taktım iki diski de fakat yine Gigabyte yazısında kalıyor hocam PC. Üstelik BIOS'a da yine aynı şekilde giremiyorum PC del tuşuna basınca siyah ekranda kalıyor kasa ışıklarının hepsi yanık şekilde ve tek bip sesi geliyor durmayan. Kasa üzerinden yeniden başlatınca bip sesi gidiyor ve kasa yeniden başlıyor tekrardan Gigabyte yazısında kalıyorum.
Anakart 24 pin güç kablosunu çıkarıp tekrar takıp deneyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı