JavaScript Bir program yapmadan önce nasıl bir plan yapılmalı?

sqlite4

Attopat
Daha fazla  
Merhaba, yaklaşık 3-4 aydır bir proje ile uğraşmaktayım. Futbol, basketbol ve voleybol gibi oyunları oynayan diğer insanlarla buluşup maçlar yapabildiğiniz ve oynadığınız her maç için puan kazandığınız bir web site kodlamıştım. Genellikle Back-End işlerinin daha güvenli ve sağlam olabilmesi için çok çalıştım fakat merak ettiğim bir soru var.

Bu web siteyi daha öncesinde SQL kullanarak kafamda tasarlamıştım fakat daha önce başarılı projelerde çalışan arkadaşlarım SQL kullanmamamı söylemişlerdi. Peki, SQL'in ne tür bir zayıfları ve artıları vardır? Teşekkürler. :kalp:

Merhaba, yaklaşık 3-4 aydır bir proje ile uğraşmaktayım. Futbol, basketbol ve voleybol gibi oyunları oynayan diğer insanlarla buluşup maçlar yapabildiğiniz ve oynadığınız her maç için puan kazandığınız bir web site kodlamıştım. Genellikle Back-End işlerinin daha güvenli ve sağlam olabilmesi için çok çalıştım fakat merak ettiğim bir soru var.

Bu web siteyi daha öncesinde SQL kullanarak kafamda tasarlamıştım fakat daha önce başarılı projelerde çalışan arkadaşlarım SQL kullanmamamı söylemişlerdi. Peki, SQL'in ne tür bir zayıfları ve artıları vardır? Teşekkürler. :kalp:
Sql kullanmamanızı söyledilerse büyük ihtimalle NoSql önereceklerdir. NoSql in en önemli farkı Sql e göre daha hızlı olması. Eğer yapacağınız proje performansın son derece ön planda olduğu projelerdense NoSql kullanmanız isabetli olur. Derseniz "yok ben projeyi en kısa zamanda bitirmek istiyorum" o zaman Sql kullanmanızda bir sakınca yok. Ama aceleniz yoksa ve hiç yoktan NoSql tecrübem olmuş olur diyip öğrenerek yaparsanız, o zaman belki uğraşmaya değer. Büyük sistemlerin çoğu hala Sql kullanıyor, kullanmaya da devam edecekler.

Bunu sana o akli veren arkadasina sormalisin.
Eger indexlenmis data okuyorsan agirlikli olarak hiz farki da pek yok aralarinda.
DB ye neden ihtiyacin olduguna gore degisir ki ikisini ayni anda da kullandigimiz olur, illa ki birine bagimli da degilsin.

Bunu sana o akli veren arkadasina sormalisin.
Eger indexlenmis data okuyorsan agirlikli olarak hiz farki da pek yok aralarinda.
DB ye neden ihtiyacin olduguna gore degisir ki ikisini ayni anda da kullandigimiz olur, illa ki birine bagimli da degilsin.
Be güzel kardeşim, ne güzel gülüyorsun sen öyle :D İnsanların sence işi gücü yok mu? Onları soruyla boğup sıkmak gibi bi' niyetimin olduğunu mu sanıyorsun :D

Be güzel kardeşim, ne güzel gülüyorsun sen öyle :D İnsanların sence işi gücü yok mu? Onları soruyla boğup sıkmak gibi bi' niyetimin olduğunu mu sanıyorsun :D

Eger bahsi gecen arkadaslarin senin proje gereksinimlerini goz onune alarak sana "SQL kullanma" tavsiyesi verdilerse tabi ki onlara sormalisin sebebini.

Proje detayini bilmeden "SQL kotudur", "PHP yaramaz", "C mazide kaldi", "OOP'den sasmayacaksin" diye sallayan varsa yazilim muhendisliginden zerre anlamiyordur.

Yeni konular

Geri
Yukarı